Äripäev • 17. november 2015 kell 13:47

Kust saab Islamiriik tegutsemiseks raha?

Kust saab terrorirühmitus Islamiriik tegutsemiseks raha?  Foto: epa

Tõenäoliselt on terrorirühmitus Islamiriik maailma kõige jõukam territoriaalne grupeering, vahendas BBC.

Islamiriigi algus ulatub 2002. aastasse, Iraagi sõja aega. Siis alustas ühendus põhiliselt rikaste eraisikute annetuste ja Lähis-Idas tegutsevate heategevusorganisatsioonide toel, eesmärgiga võimult kõrvaldada Süüria president Bashal al-Assad.

Kuigi helded annetajad on endiselt olemas, näiteks maksavad nad kinni välismaalt värvatud võitlejate teekonna Süüriasse, tegutseb Islamiriik põhiliselt omafinantseeringute toel. USA rahandusministeeriumi hinnangul võis Islamiriik mullu teenida tulu mitu miljonit dollarit nädalas, mis teeb umbes 100 miljonit aastas.

Rühmituse põhiline rahaallikas on toornafta ja naftatoodete müük kohalike vahendajate kaudu, kes veavad seda salakaubana Türki ja Iraani, samuti nafta müük Süüria valitsusele. Praegune nafta hinna järsk langus on märkimisväärselt kahandanud ka Islamiriigi tulusid.

Terroristidele toob raha sisse ka pantvangide eest saadav lunaraha – 2014. aastal oli seda 20 miljonit dollarit, lisaks mitu miljonit dollarit ühel või teisel moel konfiskeeritud vara inimestelt, kes elavad Islamiriigi kontrolli alla sattunud aladel.

Ja lõpuks, Islamiriigi võitlejad müüvad röövitud tüdrukuid ja naisi seksiorjusse – ka see tagab neile mõningase sissetuleku, vahendas BBC.

Hetkel kuum