Rivo Sarapik • 18. detsember 2015 kell 4:45

Nende seast selgub aasta ärimees

Äripäev annab aasta ärimehe tiitlit välja 1993. aastast.  Foto: Merilin Kukk

Äripäev valib taas aasta silmapaistvaima ärimehe. Teie ees on nominendid, kes tiitlile rebivad.

Äripäeva toimetus annab aasta ärimehe tiitlit välja 1993. aastast. Toome ära üheksa nominenti, kes tänavu tiitlile kandideerivad.

Oma eelistuse saad öelda Äripäeva Facebooki lehel. Kõikide hindajate vahel loositakse välja Guy Kawasaki värske e-raamat "Sotsiaalmeedia kunst".

1. Viljar Arakas

Efteni Capitali juht ja üks omanikke. Tema juhitud firmad on viimaste aastate jooksul jõuliselt Eesti, Läti ja Leedu ärikinnisvarasse investeerinud ning kasvatanud tänavugi ettevõtte varade mahtu enam kui veerandi võrra. Üks silmapaistvamaid tehinguid oli sel aastal ligi 50 mln euroga Tallinnas Radissoni hotelli ostmine.

Eften Capital kerkis kiire kasvuga järgmise aasta veebruaris avaldatava Äripäeva kiiresti arenevate ettevõtete ehk Gaselli TOPi, grupi ettevõtetest Eften Kinnisvarafond (endine Eften Kinnisvara) võitis tänavu Äripäeva Kinnisvarafirmade TOPi.

2. Oleg Gross

Tänavu Äripäeva Jaekaubanduse TOPi võitnud OG Elektra omanik on lisaks jaeärile laiendanud ka tootmistegevust ning ostis tänavu kaks seafarmi enam kui 8000 seaga.

Äripäeva Rikaste TOPis oli tänavu 88,3 mln eurose varaga 18. kohal.

3. Armin Karu

OEG suuromanik ja nõukogu esimees, kes võitis tänavu Äripäeva Dividendide TOPi 6,8 mln eurose dividendimaksega. Olympic on tänavu jõuliselt kasvanud, ostes konkurente Lätis ja Leedus, sisenes Malta turule ning on teatanud eelmise aastaga võrreldes parematest kvartalitulemustest, mille taga kiire kasv Itaalias.

Äripäeva Rikaste TOPis oli tänavu 152 mln eurose varaga kuuendal kohal.

4. Raul Kirjanen

Euroopa suurima pelletitootja Graanul Investi juht ja üks omanikke. Ettevõte on tänavu jõuliselt tegevust laiendanud ning investeerinud ajal, kui teised seda ei tee. Graanul Invest ostis tänavu näiteks Läti suurima pelletitootja ning poole Eesti ühest suuremast metsaomanikust Roger Puit.

Äripäeva Rikaste TOPis oli ettevõtja tänavu 141,6 mln euroga kaheksandal kohal.

5. Kristo Käärmann

Pangandusturu arusaamu lagundava idufirma Transferwise üks asutaja ja juht, võitis tänavu Eestis 234 mln eurose varaga Äripäeva Rikaste TOPi ning nimetati Euroopa Komisjoni poolt koos kaasasutaja Taavet Hinrikusega Euroopa aasta veebiettevõtjaiks ning pälvis tunnustuse ka Suurbritanniast. Käärmann ja Hinrikus pälvisid aasta ärimehe tiitli kaks aastat tagasi.

6. Margus Linnamäe

Eesti võimsamaid ja mõjukamaid ettevõtjaid, ainuüksi talle kuuluva Magnumi kontserni aastakäive ületab 300 mln eurot. Lisaks viimastel aastatel ostetud meediaärile Eesti Meedia ja BNS on apteegi- ja kinnisvaraärimees jõuliselt ka veterinaarravimite ja lemmikloomakliinikute turule sisenenud. Lähiaastail võib talle kuuluv kaubamärk Pet City turust enam kui kolmandiku haarata.

Äripäeva Rikaste TOPis oli ettevõtja tänavu 146,7 mln eurose varaga seitsmendal kohal.

7. Thomas Padovani

Tallinna "mägede" korteris sündinud ning kolme aastaga Eesti edukaimaks firmaks kerkinud, internetis reklaamimüügilt teeniva AdCashi asutaja ja üks omanik. Ettevõte on mõne aastaga rajanud filiaalid üle maailma ning kavatseb tänavu töötajaskonda poole võrra kasvatada. Padovani tegeleb firma väärtuse miljardi dollarini kasvatamisega, mis viiks ettevõtte nii-öelda ükssarvede klubisse, kuhu kuuluvad miljardilise väärtusega idufirmad. Hetkel on neid ca 140.

Äripäeva Rikaste TOPis oli ta tänavu 46,7 mln eurose varaga 55. kohal.

8. Jaanus Otsa, Aivar Tuulberg, Olaf Herman ja Raivo Rand

Ehitusettevõtjad tegid tänavu Eestis ühe silmapaistvama tehingu, müües Tallinnas 1200 korterit Raadiku arenduse sotsiaalmajades Ameerika investeerimisettevõttele LCN Capital Partners. Eesti Ekspress hindas tehingu väärtuseks 100 mln eurot.

Rand ja Tuulberg olid Äripäeva Rikaste TOPis 38,9 mln eurose varaga 63. kohal, Otsa 19,5 mln eurose varaga 127. kohal ja Herman 15,5 mln eurose varaga 163. kohal.

9. Metsatööstusgrupi Nordwood omanikud

Jüri ja Enn Külvikule ning Ivar Dembovskile, Kuldar Veerele ja Tõnu Tsernantile kuuluv Eesti suuruselt teine saematerjali tootja. Gruppi kuuluv Viiratsi Saeveski teatas äsja 10 mln euro investeerimisest automatiseerimisse.

 

Unknown body type: x-im/content-part infopank

Jüri Külvik oli Äripäeva Rikaste TOPis 49,9 mln eurose varaga 51. kohal.

Hetkel kuum