Virge Haavasalu • 27. jaanuar 2016 kell 11:45

Presidendi kantselei kulutused krediitkaardiga 75 000 eurot

President Toomas Hendrik Ilves Kadriorus.  Foto: Andras Kralla

Presidendi kantselei töötajad kulutasid Toomas Hendrik Ilvese välislähetuste korraldamiseks mullu pea 75 000 eurot.

Krediitkaardiskandaal

19. jaanuaril lahvatas skandaal, kui vabaerakonna saadik ja korruptsioonivastase erikomisjoni juht Artur Talvik süüdistas Eesti politsei juhti Elmar Vaherit võimu kuritarvitamises ning palus siseminister Hanno Pevkuril alustada uurimist.

Artur Talvik viitas kuludokumentidele, kus on kirjas, et politsei peadirektor Elmar Vaher ostis asutuse krediitkaardiga Tallinna lennujaamast 299 eurot maksvad kõrvaklapid ja matkasaapad 139,41 euro eest. Väidetavalt oli neid tarvis vormi juurde, kuigi vormielementide ostmine käib ainult läbi riigihanke. "Kui dokumendid on tõesed, on tegemist ametialase kuritarvitamise ning läbipaistva ja ausa juhtimise põhimõtete rämeda eiramisega eetilise käitumise etaloniks olevas riigiasutuses,“ lausus Artur Talvik.

Elmar Vaher tunnistas eksimust ja vabandas. Siseminister Hanno Pevkur tegi Vaherile suulise hoiatuse, kuid jättis ta edasi ametisse.

Presidendil isiklikult asutuse krediitkaarti pole, aga see on olemas tema kantselei töötajatel. Presidendi avalike suhete nõunik Toomas Sildam ütles, et krediitkaardid on riigipea käsundusohvitseridel, kelle limiit välislähetusteks on 20 000 ja 25 000 eurot kuus. Lisaks on protokolliosakonnal kasutada kaks kaarti, kummagi limiit 14 000 eurot kuus.

"Kaarte kasutatakse presidendi välisvisiitidel riigipea ja teda saatva delegatsiooni majutus- ja näiteks vastuvõtukulude eest tasumiseks,“ ütles Sildam. Kulutused sõltuvad tema sõnul nii visiidi pikkusest, delegatsiooni suurusest kui ka kohapealsetest tingimustest. Mõnikord on olnud vaja tasuda ka delegatsiooniliikmete kohapealsete transpordikulude eest, kui nad on liikunud presidendist  eraldi või on olnud tegu riigipea visiiti ettevalmistava sõiduga, lisas ta.

Maksete väljavõte

Sildam saatis Äripäevale krediitkaartide maksete väljavõtte, kus on näha presidendi kantselei teenistuslike krediitkaartide kasutamine 2015. aastal. Andmetest on näha, millistel kuupäevadel ja milliste summade eest on ostetud, aga mitte see, mida on ostetud. Krediitkaartide väljavõttes on ka päris mitu alla 10 euro suurust makset. Kokku kulutati mullu kantselei krediitkaartidega 74 941 eurot. 

Sildam märkis, et kantselei majandustegevust auditeerib igal aastal riigikontroll. "Krediitkaartide kasutamise asjus pole riigikontrollil olnud mingeid märkusi ega tähelepanekuid,“ rõhutas ta.

Kantselei mullune eelarve oli 4,6 miljonit eurot, millest moodustasid lõviosa tegevuskulud – 3,6 miljonit eurot. Lähetuskuludeks oli arvestatud 327 600 eurot. Presidendi kantseleis töötab praegu kodulehe andmetel veidi üle 50 inimese. Mullu oli personalikulu kokku 1,8 miljonit eurot.

Hetkel kuum