Kadri Põlendik • 29. jaanuar 2016 kell 12:29

Minister Oviir ei näe Arengufondil tulevikku

Ettevõtlusminister Liisa Oviir  Foto: Raul Mee

Ettevõtlusminister Liisa Oviir soovib kogu Arengufondi investeerimistegevuse suunata KredExisse, Startup Estonia tagasi EASi alla ning seire võiks viia riigikogu kantselei juurde.

„Arengufondi kui sellist enam vaja pole. Väljastpoolt tulnud inimesena on mul võib-olla kergem öelda ja näha, et säilitame asjad, mis töötavad, ja laseme lahti asjadest, mis ei tööta,” ütles Liisa Oviir Ärilehele.

Sel nädalal kinnitas Arengufondi nõukogu plaani, millega antakse oma investeeringuid tegeva tütarfirma SmartCapi haldamine erakätesse, kuid seni ei saa Arengufondi alt midagi ära viia, kui riigikogu ei ole seadust muutnud. Osa riigikogu majanduskomisjoni liikmeid ja ka minister ise eelistavad erastamise asemel aga investeerimisportfelli viimist KredExi alla.

Kui SmartCapi ja Startup Estonia puhul on selge, et tegevused liiguvad muudesse asutustesse, siis seire tarbeks looks Oviir riigikogu kantselei juurde paariliikmelise meeskonna, mis suudaks nõu anda ja vajadused kindlaks teha. „Vaja on apoliitilist majandusseiret, mis aitaks teha kvaliteetsemat poliitilist otsust, aga Arengufondil ei ole sellise seire tegemiseks ega nõu andmiseks piisavalt autoriteeti,” selgitas Oviir Ärilehele.

Startup Estonia on aga korralikult vintsutada saadud. Idufirmadele mõeldud programm loodi majandusministeeriumi algatusel 2011. aastal EASi juurde. Sealt otsustati see kolm aastat hiljem tuua Arengufondi alla, kus programm sai märkimisväärse hoo sisse, pannes paika eesmärgid ja tegevused. Startup Estonia juht Mari Vavulski selgitas mullu Äripäevas, millised on programmi peamised plaanid. Neist väärib esiletoomist plaan luua ärikiirendid, mille kaudu soodustaks riik investeeringuid väga varases staadiumis olevatesse idufirmadesse. Peale raha pakuvad kiirendid alustavatele ettevõtetele vajalikke teadmisi ja kontakte.

Turuosalised on Startup Estoniat kritiseerinud, märkides, et sedavõrd pika tegutsemisaja jooksul ei ole programmil konkreetseid tegevusi ette näidata.

Hetkel kuum