Koit Brinkmann • 12. veebruar 2016 kell 8:56

Infortar on Eesti Gaasi kosilaste hulgas

Eesti Gaasi nõukogu esimees ja Trilini Energy juhatuse liige Aarne Saar 2014. a Eesti Gaasi aktsionäride üldkoosolekul.  Foto: Andras Kralla

Tallinki suuromanikul Infortaril on enamusosalus ka Eesti Gaasi aktsiate kontrollpaki ostmiseks pakkumise teinud OÜs Trilini Energy.

Eesti Gaasi nõukogu esimees ning Trilini Energy üks juhatuse liikmetest Aarne Saar rääkis, et müügis on Soome Fortumile kuuluv 51protsendiline osalus Eesti Gaasis ning nad on teinud pakkumise selle omandamiseks. Lisaks tuleb müüki Venemaa Gazpromile kuuluv 37protsendine osalus Eesti Gaasis.

„Ega siin saladust ei ole, et Gazprom ka lahkub. Ta on juba Soomest ja Leedust lahkunud ja lahkub ka Eestist,“ märkis Saar.

Kui kaugel on aktsiate müüjate otsustusprotsessid, siis neid üksikasju Saar ei tea. „Suurfirmade puhul saab tavaliselt siis teada, kui mingi otsus tehakse,“ sõnas ta.

Trilini Energy enamusomanikuks on Enn Pandile, Ain Hanschmidtile, Kalev Järvelillele jt kuuluv AS Infortar. Ülejäänud osad jagunevad Trilini Energys praeguste Eesti Gaasi väiksemate aktsionäride vahel. Seal on Itera Latvia juhi Juris Savickise OÜ Iglats, Viktor Golinski GVA Sistems OÜ ning Saare SKVL Vara OÜ.

„Eesti Gaasis on 600 väikeaktsionäri ja ma esindan väikeaktsionäre Eesti Gaasi nõukogus. See on loogiline, et väikeaktsionärid tahaksid omanike vahetuses osaleda,“ sõnas Saar.

Infortar on Saare kinnitusel kaasatud mitte ainult kui finantsinvestor. „Eks neil on ikka huvi ka asja vastu ja meil on soov koos edasi minna,“ lausus ta.

Saar märkis, et juba kolm aastat kestnud Eesti Gaasi omanike vahetused on olnud ettevõttele superraske aeg. Seepärast loodetakse, et kevadel tuleb Fortumilt otsus, mis võimaldaks omanikevahetuse veel selle aasta sees ära teha.

 

Unknown body type: x-im/content-part infopank

Esialgu oli aktsiate ostu vastu huvitundjaid Saare sõnul 6–7. Kui palju neid praeguseks järele on jäänud, seda ta ei tea. Küllaltki suurt huviliste hulka põhjendas Saar sellega, et ega neid firmasid, kus aktsiad on saadaval, nii palju turul ei olegi ja energeetika on valdkond, mis tõmbab huvilisi ligi. „Kuid konkurents ja börsid on teinud turuolukorra hoopis teistsuguseks, kui see oli aastaid tagasi. Tulevikku pole enam nii lihtne ette ennustada,“ lausus Saar.

Tänases Ärilehes kinnitas Alexela Energia juht Marti Hääl, et nad on endiselt huvitatud Eesti Gaasi aktsiate ostmisest.

Hetkel kuum