Pille Ivask • 14 veebruar 2016

India - uus tõusev täht

India elektrik tööpostil  Foto: epa

India võib oma potentsiaali poolest olla maailmamajanduse uus tõusev täht.

Hiina majandus võtab selgelt hoogu maha ja 2000. aastatel õitsenud Brasiilia ning Venemaa majandused on oma sära kaotamas. Nafta hind püsib jätkuvalt muutlikuna. Seega pole ka ime, et maailma aktsiaturud on toimuvast üsnagi ära hirmutatud: USA aktsiaturgude jaoks on alanud aasta aegade halvim, Euroopa, Aafrika ning Aasia turgudel võib näha sarnast tendentsi.

Kuigi ka India aktsiaturud on ärevaid hetki kogenud, on makromajanduslikus plaanis riigis toimuv oluliselt paremas seisus kui naabermaadel, kirjutab CNN Money. Inflatsioon on kontrolli alla saadud, ruupia on stabiilne, India majanduskasv on umbes 7 protsenti aastas. Viimane tähendab ühtlasi, et suurtest majandustest on India kasv kiireim. Nagu India rahandusminister Arun Jaitley möödunud kuul Šveitsis Davosis toimunud Maailma Majandusfoorumil lausus, oli India üks vähestest suurtest majandustest, kellel õnnestus vältida suurt kukkumist nii 2001., 2008. kui 2015. aastal.

Kuigi kiidusõnu eduka majanduskasvu eest väärib ka India valitsus, saab riigi puhul välja tuua mitmeid teisigi aspekte, miks India majandus on ümbritsevate riikidega võrreldes edukam.

Esiteks on Indial väga palju arenemisruumi: keskmiselt teenib indialane aastas 1500 dollarit ehk kasvuruumi on küllaga. Võrdluseks, Hiina puhul on sama näitaja 7000 dollarit aastas, USAs aga näiteks 53 000 dollarit.

Teiseks on India demograafilises mõttes õnnistatud maa. 600 miljonit elanikku on nooremad kui 27 eluaastat.

Kolmas ning tõenäoliselt olulisim faktor on aga see, et praegune majanduskliima soosib Indiat igati: riik lõikab väga palju kasu sellest, et nafta hind on madal, kuna tegu on maailma ühe suurema kütuseimportijaga. Kuna naftabarreli hind on praegu üle 32 dollari, tähendab see seda, et India suudab vähendada kütusedefitsiiti kui ka panustada varasemast enam uue taristu arendamisele.

Hea ajastus

Eelpool toodu pole kaugeltki kõik. Indiast ning India majandusest rääkides ei saa paratamatult mööda energiaküsimustest. Kui arenenud riigid on kulutanud miljardeid dollareid usaldusväärse ning jätkusuutliku süsteemi ülesehitamisele, pole India kaugeltki sealmaal. Miljonid inimesed, peamiselt külades, elavad endiselt ilma elektrita. Kuna Indial pole maavarasid, ent elektrivajadus üha kasvab, peab riik pöörduma odavaima, ent saastavaima allika ehk kivisöe poole. Siinkohal tuleb mängu aga hea ajastus: ajal, mil India peab energiatootmist järgmise 15 aasta jooksul kahekordistama, on päikeseenergia saavutamas võrgu pariteeti ehk on odavam kui kivisöe põletamisest saadav energia. Lihtsustatult tähendab see seda, et esimest korda oleme olukorras, kus riik võib päikeseenergia süsteemi üles ehitada kuluefektiivselt. Pole ka väheoluline, et päikeseenergia on muutumas üha odavamaks.  

Samuti võib hea ajastuse seisukohalt India puhul rääkida nii internetist kui nutitelefonidest. Erinevalt muust maailmast saab India vahele jätta nii sissehelistamisega interneti kui ka kaabelinterneti ajastu. India saab liikuda kohe uusima tehnoloogiani ehk indialased avastavad interneti enda jaoks siis, kui tegu on odava teenusega.

Samasugust tendentsi saab üle kanda mitmetele teistelegi valdkondadele: tervishoiule, reisimisele, jaemüügile.

Palju takistusi

Hoolimata eelnevast on Indial mitmeid takistusi, mis võivad pärssida riigi kiiret arengut. India arengule võivad põntsu panna nii naaberriikide käekäik kui ülemaailmsed kriisid. Samuti võib väita, et tehnoloogiaoptimistid hindavad uusi tehnoloogiaid ning nende võimaluste kasutamist Indias üle.

Ühtlasi on need ka põhjused, miks nii India kui teiste Aasia riikide riigijuhid peaksid olema väga ettevaatlikud ning tegema põhjalikult läbimõeldud otsuseid. Indial on tarvis väga palju areneda, eriti taristu osas. Alusinfrastruktuuri poolest on India maailmas konkurentsivõimelt alles 81. kohal. Ka teised indikaatorid ei anna praegu põhjust optimismiks: tervishoiu ning alghariduse poolest on riik maailmas 84. positsioonil, 103. kohal tööturu arvestuses ning masendaval, 120. kohal tehnoloogilise valmisoleku poolest. Kuigi need numbrid panevad muretsema, võib see teisest küljest vaadatuna tähendada ka seda, et just India on koht, kus tulevikus võib palju muutuma hakata. Tarvis on vaid julgeid mõtteid, investeeringuid ning selle kõige teoks tegemist. 

Hetkel kuum