Äripäev • 16. veebruar 2016
Jaga lugu:

Vennad Nõgesed jäid ka ringkonnakohtus süüdi

Aare ja Arvo Nõges oktoobris Harju maakohtu Liivalaia kohtumajas oma esimese asmte otsust ootamas.   Foto: Andres Haabu

Tallinna ringkonnakohus jättis eile langetatud otsusega turumanipulatsioonis süüdi mõistetud investoritest vendade Arvo ja Aare Nõgese osas maakohtu otsuse muutmata ja kaitsjate kaebused rahuldamata.

Ringkonnakohus leidis, et maakohtu otsus tuleb jätta muutmata, kuna see on seaduslik ja põhjendatud. Apellatsioonides esitatud väited ei andnud alust maakohtu otsuses toodud seisukohtade ümberhindamiseks, kuna need ei lükanud ümber maakohtu otsuses esitatud põhjendusi süüdistatavate süüküsimuses ja nende käitumisele antud õigusliku hinnangu osas, vahendas Tallinna ringkonnakohtu pressiesindaja Anneli Vilu. 

Otsus on jõustumata ja sellele võivad Nõgesed esitada apellatsioonkaebuse 30 päeva jooksul.

Harju maakohus mõistis mullu 20. oktoobril süüdi investoritest vennad Nõgesed. Kohus leidis, et nad tegutsesid kambas ja panid toime kavatsetud kuriteo, leppides kokku Skano aktsiate ostu-müügitehingus turuväärtusest kõrgema hinnaga, ajades sedasi tehislikult Skano aktsia väärtuse üles.

Kohus leidis, et Aare Nõgesel oli kuriteos suurem osa täita, mistõttu määrati talle rangem karistus. Karistuse määramisel mängis rolli ka see, et finantsinspektsioon oli 2008. aastal Aare Nõgest hoiatanud samalaadsete tehingute tegemise ebaseaduslikkuse eest. Aare Nõgesele määrati karistuseks 6750 eurot, Arvo Nõgesele 5200 eurot ja Aare Nõgese ettevõttele VIP Invest 6000 eurot. Karistustele lisanduvad menetlustoimingute kulutused.

Likvideerimisoht pani tegutsema

Kohtuasi sai alguse mullu suvel, kui Aare ja Arvo Nõgest süüdistati Skano aktsiatega ostu-müügitehingute tegemises ilmselge eesmärgiga tõsta aktsiate sulgemishinda. Süüdistuse järgi pani VIP Investi omanik Aare Nõges eelmise aasta märtsis vahetult enne börsi sulgemist Skano aktsiad turuhinnast kõrgema hinnaga müüki ja Gamma Holding OÜ omanik Arvo Nõges ostis need kohe ära. Selle tulemusena tõusis aktsia sulgemishind, mis omakorda tõstis Aare Nõgese aktsiaportfelli väärtust.

Seda tehti selleks, et hoiduda tema pangalaenu tagatise likvideerimise ohust. Nimelt on Aare Nõgese ettevõttel VIP Invest väärtpaberite tagatisel võetud LHV pangast laen. Kuna pank oli ettevõttele andnud mitu likvideerimishoiatust, andis laenu päästa vaid Skano aktsiate hinnatõus.

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Hetkel kuum