Äripäev • 17. veebruar 2016
Jaga lugu:

Nõgese vastulause: ma ei ostnud aktsiaid kohe

Aare ja Arvo Nõges.  Foto: Andres Haabu

Eile Tallinna ringkonnakohtus turumanipulatsioonis koos venna Aare Nõgesega süüdi mõistetud investor Arvo Nõges saatis täna Äripäevale vastulause.

Nõges märkis, et Äripäev on süüdimõistmisest rääkivas artiklis väljendanud alljärgnevat seisukohta, mis Äripäeva hinnangul iseloomustab süüdistust kokkuvõtvalt : "Kohtuasi sai alguse mullu suvel, kui Aare ja Arvo Nõgest süüdistati Skano aktsiatega ostu-müügitehingute tegemises ilmselge eesmärgiga tõsta aktsiate sulgemishinda. Süüdistuse järgi pani VIP Investi omanik Aare Nõges eelmise aasta märtsis vahetult enne börsi sulgemist Skano aktsiad turuhinnast kõrgema hinnaga müüki ja Gamma Holding OÜ omanik Arvo Nõges ostis need kohe ära. Selle tulemusena tõusis aktsia sulgemishind, mis omakorda tõstis Aare Nõgese aktsiaportfelli väärtust." 

Nõgese hinnangul on see ebaõigelt järeldatud ja sõnastatud kokkuvõte, mis jätab lugejale eksliku mulje mainitud isikute tegevusest. Nõges tõi välja enda vastuargumendid:

Gamma Holding OÜ tegi tehingu 06.03.14 kell 15.54, kusjuures VIP Investi OÜ order oli edastatud kell 13.13. Ajaline vahe on vähemalt 2 tundi ja 41 minutit, mis ükskõik milliste mõõdupuude järgi ei ole "kohe".Gamma Holding OÜ tegi 07.03.14 tehingud kell 15.52, kusjuures VIP Invest OÜ tehingukorraldus oli turul alates 10.00 (tegelikkuses jäi üles eelmise päeva täitmata order). Ajaline vahe on vähemalt 5 tundi ja 52 minutit, mis ükskõik milliste mõõdupuude järgi mõõdetult ei ole "kohe".Gamma Holding OÜ ei osalenud mitte mingil moel 11.03.14 toimunud tehingu tegemisel, mistõttu ei ostetud mitte midagi "kohe".Gamma Holding OÜ tegi tehingu 13.03.14 kell 15.52, kusjuures Aare Nõges oli sisestanud omapoolse tehingukorralduse kell 15.44. Ajaline vahe on 8 minutit. Kas siin on tegemist "kohese" ostmisega või mitte, on võrreldes varasemate ajavahedega selgelt väiksem, kuid 8 minutit ei peaks ka siiski minema mõiste "kohe"alla.Gamma Holding OÜ ei osalenud mitte mingil moel 14.03.14 toimunud tehingu tegemisel, mistõttu ei ostetud mitte midagi "kohe"Gamma Holding OÜ ei osalenud mitte mingil moel 18.03.14 toimunud tehingu tegemisel, mistõttu ei ostetud mitte midagi "kohe"

Ringkonnakohus leidis eile, et maakohtu otsus tuleb jätta muutmata, kuna see on seaduslik ja põhjendatud. Apellatsioonides esitatud väited ei andnud alust maakohtu otsuses toodud seisukohtade ümberhindamiseks, kuna need ei lükanud ümber maakohtu otsuses esitatud põhjendusi süüdistatavate süüküsimuses ja nende käitumisele antud õigusliku hinnangu osas, vahendas Tallinna ringkonnakohtu pressiesindaja Anneli Vilu. 

Otsus on jõustumata ja sellele võivad Nõgesed esitada apellatsioonkaebuse 30 päeva jooksul.

Harju maakohus mõistis mullu 20. oktoobril süüdi investoritest vennad Nõgesed. Kohus leidis, et nad tegutsesid kambas ja panid toime kavatsetud kuriteo, leppides kokku Skano aktsiate ostu-müügitehingus turuväärtusest kõrgema hinnaga, ajades sedasi tehislikult Skano aktsia väärtuse üles.

Kohus leidis, et Aare Nõgesel oli kuriteos suurem osa täita, mistõttu määrati talle rangem karistus. Karistuse määramisel mängis rolli ka see, et finantsinspektsioon oli 2008. aastal Aare Nõgest hoiatanud samalaadsete tehingute tegemise ebaseaduslikkuse eest. Aare Nõgesele määrati karistuseks 6750 eurot, Arvo Nõgesele 5200 eurot ja Aare Nõgese ettevõttele VIP Invest 6000 eurot. Karistustele lisanduvad menetlustoimingute kulutused.

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Hetkel kuum