Mait Kraun • 26. märts 2016 kell 11:00

Kuidas alustada säästmist, kui raha ei ole?

Ka 10 euro säästmine kuus võib anda pika aja peale märkimisväärseid tulemusi.  Foto: EPA

Oma sissetuleku juures suurte kulutustega inimestele võib tunduda, et säästmine on võimatu. Ent isegi, kui su eelarve on väga pingul, on võimalik säästa, kirjutab portaal Aol.

Abiks on seitse soovitust, kuidas alustada säästmist ajal, mil kulutused on suured ning raha teenitust eriti üle ei jää.

Saa võlgadest lahti

Kui sa teenid näiteks miinimumpalka, siis ei saa lubada, et raha läheb krediitkaardi intresside tasumiseks. Kui maksad iga kuu krediitkaardi intressi, toimub raha väljavool.

Võlavaba elamise peaks võtma üheks kõrgeimaks prioriteediks. See aitab madalate sissetulekute puhul ka midagi kõrvale panna. Miks mitte intressikulu hoopis investeerida? Mõtle niipidi: kui sa maksad võlad ära, hakkad saama nii-öelda garanteeritud intressitootlust, sest raha, mis oleks intressidele kulunud, jääb ju alles.

Kes sente ei kogu, see eurot ei saa

Osta omale hoiukassa ning hakka sinna sisse igal õhtul münte panema. Iga kuu lõpus tee hoiukassa tühjaks ning pane raha oma säästmiskontole.

Pensionieaks niimoodi rikkaks ei saa, kuid see aitab sinu säästmiskontot kiiremini kasvatada. Investeerides muutuvad väiksed summad pika aja peale suureks. Kui alustada täna ning panna iga kuu kõrvale 10 eurot, siis 50 aasta pärast on teil 10-protsendilise aastase tootluse puhul (keskmine ajalooline tootlus USA aktsiaturul) juba üle 154 000 euro.

Ära söö töödeldud toitu

Töödeldud toit on tihtipeale ebatervislik. Sellistest toitudest loobudes säästad sa raha ning oma tervist. See võimaldab jällegi rohkem säästa. Osta mõni kokaraamat, kus on keskendutud odavatele roogadele ning valmista neid.

Loobu autost

Eluasemekulude kõrval on inimeste suurim kuluartikkel tõenäoliselt sõiduauto. Sul on vaja kindlustust, kütust ning võib-olla oled auto ostmiseks võtnud ka pangalaenu.

Autost loobudes või seda vähem kasutades säästad palju raha. See oleneb muidugi ka iga inimese situatsioonist, aga on mitmeid viise, kuidas autot asendada. Näiteks võiksid kasutada rohkem ühistransporti või vahetada kallima auto odavama vastu. Lisaks sellele võiks planeerida oma sõite, et ühe korraga võimalikult palju asju ära teha. See säästab aega ja raha.

Müü kõik asjad, mida sa ei vaja

Hea viis, kuidas säästudeks raha koguda, on mittevajalike asjade müümine. Sul võib olla palju vanu riideid, pisiasju ja köögitehnikat, mida müüa. Asjade müümise puhul võib ka suuremalt mõelda. Müü maha näiteks oma televiisor! Öeldakse, et taibukamal inimesel on suure teleka asemel suur raamaturiiul. Ka lapsed leiavad omale teleka vaatamise asemel mõne elulisema tegevuse.

Otsi omale toakaaslane

Hea hinnaga eluaseme leidmine võib tekitada palju peavalu. Kui sa ei leia taskukohast üüripinda, on hea mõte otsida omale toakaaslane. Kui elad majas, siis võid üürida välja näiteks vabu tube. Mõlemal juhul säästad nii kommunaalkulude kui ka üüri pealt.

Teeni rohkem raha

Ühegi eespool toodud soovituse järgimine ei pruugi inimeste jaoks mugav olla. Vähese rahaga on tõesti raske ära elada.

Selleks, et teenida rohkem raha, peaksid rohkem või targemalt tööd tegema. Võta omale mõni lisatöö ja pane sealt teenitud raha kohe kõrvale. Sissetulekud suurenevad, aga kulutused ei suurene. See annab võimaluse rohkem säästa.

Hetkel kuum