Rainer Saad • 29. märts 2016 kell 10:15

Iiri börs rabeles maailma parimate sekka

Kasvab nii Iiri majandus kui ka aktsiahinnad.  Foto: EPA

Iiri aktsiaturu ja majanduse tähelend ei peaks ühtki investorit külmaks jätma.

On imekspandav, et eelmisel aastal kasvas Iiri majandus rohkem kui maailma kasvumootor Hiina. Ka Iiri aktsiaturg tegi suure hüppe, jõudes esituselt kümne maailma parima börsi hulka. Analüütikutel on seetõttu investoritele soovitada aktsiaid, mis peaksid suurest majanduskasvust kasu lõikama.

„Iirimaa sõidab suurte välisriikide ettevõtete investeeringute laineharjal ja see toetab pikaajalist kasvu,“ iseloomustas ING panga analüütik Anthony Baert Iiri majanduskasvu.

Iiri madalad maksud meelitavad

Üks võimalus oleks investeerida välisfirmadesse, peamiselt USA omadesse, mis lõikavad kasu Iiri madalast maksumäärast. Suurfirmadest oleks sellised näiteks ravimigigandid Allergan ja Pfizer, mis panid eelmisel aastal leivad ühte kappi ja on mõlemad enda peakorterid Iirimaale üle kolinud. Pfizeril on seetõttu Iirimaal 18protsendiline maksumäär, USAs oleks see 25 protsenti. Paraku on USA valitsus hakanud sellistele maksuaukudele rohkem tähelepanu pöörama ning president Barack Obama on selliseid maksuauke nimetanud ka ebapatriootlikeks.

Iiri imekasvu põhjused

Eelmisel aastal kasvas Iiri majandus 7,8%. Eksport suurenes eelmisel aastal 20%, tarbijakulutused kasvasid 3,5%, Iiri valitsus kulutas 7% vähem, investeeringud Iirimaale suurenesid 28%. Selleks aastaks prognoositakse majandusele 4,7% kasvu.

Allikas: Iiri keskpank

Analüütikutele jäänud silma 3 ettevõtet

Kuid on ka teine võimalus – investeerida nendesse ettevõtetesse, mis lõikavad kasu Iiri majanduse paisumisest. Üks neist on Iiri odavlennufirma Ryanair, millel on palju sihtkohti üle terve Euroopa. Firma peamiseks konkurendiks odavlennusektoris on EasyJet, mis on küll oma klientide vastu pisut sõbralikum, lootes niimoodi reisijate arvu kasvatada. Ometi on ka Ryanairi reisijate arv kasvamas, lisaks peab ettevõte läbirääkimisi teiste lennufirmadega, et hakata klientidele pakkuma üha pikemaid reisidistantse.

Maailma reisisektor on pärast sügisesi Pariisi terrorirünnakuid ja eelmise nädala Brüsseli rünnakuid kogenud tagasilööke, aga kuna naftahinnad on jätkuvalt madalad, lõikavad lennufirmad sellest kasu.

Ehitusmaterjalide tootja CRH on noteeritud küll Londoni börsil, aga tegemist on ettevõttega, mis sündis pärast kahe Iiri firma ühinemist. Lisaks Iiri turule on ettevõte laienenud ka Suurbritanniasse, Hiinasse, USAsse ning -Euroopasse. Kuigi Hiina majandus näitab praegu nõrgenemise märke, prognoosib Moody’s, et USAs ja Suurbritannias on oodata tsemendinõudluse kasvu.

Iiri ettevõte Fleetmatics tegi 2014. aasta lõpus börsidebüüdi New Yorgis ning on teist aastat järjest valitud Deloitte'i poolt 500 kõige kiiremini kasvava tehnoloogiafirma hulka Põhja-Ameerikas. Fleetmaticsi käive on kvartalist kvartalisse suurenenud rohkem kui 20%. Arvestades analüütikute viimaseid prognoose, võib aktsial veel 41% tõusuruumi olla.

Midagi julgetele

Kuigi analüütikute viimaste soovituste hulka Iiri pangad ei kuulud, ei saa märkimata jätta pankade aktsiaid, kuna nende hinnad on aastaga kõvasti kukkunud. Vaatamata sellele nimetas Seeking Alpha näiteks Bank of Irelandi üheks parimaks allahinnatud aktsiaks Euroopas. Põhjuseks tuuakse seda, et pank suutis kriisiaastatel usinalt oma tegevust koomale tõmmata ning naudib nüüd tehtud töö vilju. 

Sama kehtib ka Allied Irish Banksi (AIB) kohta. Pankadesse investeerimisel on tegemist riskantsete panustega, kuna Iiri pangandussektor on pärast 2010. aasta 85 miljardi euro suurust abipaketti olnud tihedalt seotud valitsusega. Finantsminister Michael Noonani sõnul plaanitakse juba sel aastal müüa AIBs 25protsendiline osalus. „Majandus toimib paremini, kui pangad kuuluvad eraomandusse,“ ütles Noonan Irish Examinerile. Praegu kuulub valitsusele AIBs 99,8% osalus ning panga aktsiate müüki võib oodata juba mais või juunis.

AIB teenis eelmisel aastal 1,18 miljardit eurot kasumit, Bank of Ireland 728 miljonit eurot.

Iiri börs: oleme koduks põnevatele firmadele

Iiri majanduse edu pole ainuke põhjus, miks börs eelmisel aastal 30% tõusis, ütles Dublini börsi aktsiatehingute juht Orla O’Gorman.

„On mitmeid faktoreid, nagu üldised turutrendid, maailmamajandus, ettevõtete käekäik – kõik see mõjutab aktsiaturu esitust,“ ütles O’Gorman. Eelmisel aastal tuli Iiri börsile neli uut ettevõtet, mis kaasasid kokku 980 miljonit eurot. Eelmisel aastal tehti Iiri börsil rekordilised 5,6 miljonit tehingut, mis on 26% rohkem kui 2014. aastal. O’Gormani sõnul on see igati hea näitaja ning seetõttu on ta optimistlik ka selle aasta suhtes.

„2015. aastal alustasime ettevõtete tegevjuhtidele ja finantsjuhtidele suunatud programmiga #IPOready, mille eesmärk on tutvustada ettevõtetele, mis võimalusi börs neile annab,“ ütles Gorman. Selle programmiga loodab Iiri börs tekitada rohkemates ettevõtetes huvi börsi vastu. „Programm annab ettevõtetele ka aimduse, kas börsile tulek täidab nende strateegiad või mitte.“ 

Rohkem #IPOready programmi kohta saab lugeda siin.

Põhjusi, miks välisinvestorid võiksid Iirimaale investeerida, on O’Gormani sõnul mitmeid. „Iiri börsil on palju likviidsust, seal on suur kauplemistehingute arv ning seal on noteeritud mitmed rahvusvahelise ulatusega börsifirmad nagu Ryanair, CRH, Kerry, Smurfit Kappa, Tullow Oil, Tesco jne,“ ütles ta.

Iiri börs tegutseb kolme erineva turuga.

Põhiturg, mis on Euroopa Liidu poolt reguleeritud ja sobib suurtele ettevõtetele.Ettevõtetele mõeldud väärtpaberiturg, mis on reguleeritud Iiri börsi poolt ja sobib kiire kasvuga firmadele.Atlandi väärtpaberiturg, mis võimaldab NYSE ja Nasdaqi börsifirmadel kaasata kapitali Euroopast.

Hetkel kuum