Alyona Stadnik • 31. märts 2016 kell 14:00

Pettunud investorid esitasid Swedbanki vastu hagi

Investorid läksid Swedbanki vastu kohtusse.  Foto: Raul Mee

Rumeenias kinnistutesse investeerinud ning pankrotistunud Nord Hill Land Portfolio raha kaotanud investorid esitasid Eesti suurima panga Swedbanki vastu Harju maakohtusse hagi kahju hüvitamise nõudega.

Kaks päeva tagasi esitas Nord Hill Land Portfolio pankrotihaldur Peeter Sepper Harju maakohtusse hagi Swedbanki vastu.

Mullu oktoobris kuulutas Harju maakohus välja Rumeenia kinnisvarasse investeerinud Nord Hill Land Portfolio pankroti, kuid tühjade pihkudega jäänud investorid ei andnud alla ning koondusid ettevõtte Bond Recovery alla. Investorid asusid otsima võimalusi 8,47 miljoni eurose kahju eest hüvitise saamiseks.

Bond Recovery alla koondunud investorite esindaja vandeadvokaat Maria Mägi-Rohtmetsa sõnul said investorid tänu pankrotimenetlusele koguda rohkesti tõendeid. „Meie investorid on esitanud ka pankrotimenetlusse oma võlanõuded ja oodatakse, et halduri tegevuse kaudu saavad need rahuldatud,“ märkis Mägi.  

Mägi-Rohtmets ütles, et palju tõendeid on nad saanud just tänu pankrotimenetlusele „Eelmisel aastal, kui me esitasime Swedbankile oma esialgse nõude, siis me nägime rikkumist, aga oli vähe tõendeid selle kohta,“ selgitas Mägi. „Nüüd on olulisel hulgal tõendeid, mis meie eelmisel aastal esitatud nõuet kinnitavad.“ 

Mägi-Rohtmets lisas, et nüüd on olemas tõendid fondi alguse aastast 2006 kuni eelmise aastani, kus tuleb selgelt välja ka see, et Swedbank esitas eelmisel aastal avalikkusele teadlikult valeteavet, kui ütles, et nemad ei olnud üldse emissiooni korraldamisega seotud.

Swedbank ei soovinud kohtuda

Mägi-Rohtmets ütles, et investorid on korduvalt Swedbanki poole pöördunud. „Me oleme hea tahte märgina neile teada andnud, et oleme korjanud veel tõendeid ja oleme valmis neid tutvustama,“ lausus ta. „Swedbank aga palus saata need tõendid e-kirjaga, et siis nad otsustavad, kas nad tahavad kohtuda või mitte.“

Mägi-Rohtmetsa sõnul on tõendid väga mahukad ja neid pole mõistlik e-kirjaga saata. Mägi-Rohtmets tegi olulisemate tõendite nimekirja ja sisu kokkuvõtte ning esitas oma nägemuse, kuidas see näitab nõude aluseks olevale rikkumisele. Swedbank sellele ei reageerinud ning investorid esitasid kohtule hagi. 

Swedbanki pressiesindaja Mart Siilivask ütles, et kohtust ei ole pangale hagi edastatud ja nad ei saa seda kinnitada ega teha oletusi selle sisu kohta. "Oma edasised sammud saame paika panna siis, kui hagi on meieni jõudnud ja oleme sellega tutvunud," märkis Siilivask.

Hetkel kuum