Äripäev • 1. aprill 2016 kell 6:30

Eesti võtab laenu

Taavi Rõivas  Foto: Andres Haabu

Äripäeva tellitud Turu-uuringute ASi uurimus ajendas valitsust muutma seni jäigana püsinud seisukohta riigilaenu küsimuse suurendamises. Peaminister Taavi Rõivas teatab otsusest emiteerida riigivõlakirju tuleva nädala valitsuse pressikonverentsil.

Täna keeldus Rõivas täpsematest kommentaaridest, teatades valitsuse pressiteenistuse vahendusel vaid, et on Turu-uuringute andmed teadmiseks võtnud ning valitsus arutab neid. Uuring näitab nimelt, et riigivõlakirjade emiteerimise küsimuses on pooldaval seisukohal 43,7 protsenti Eesti elanikkonnast. 20,2 protsenti on selle vastu ning ülejäänutel ei ole kindlat seisukohta. Võlakirjade emiteerimist pooldavad rohkem kõrgharitud inimesed, kelle elukohaks on pigem linn kui maakoht ning rohkem eesti kui mõne teise emakeelega Eestis elavad inimesed. Äripäev avaldab uuringu täpsed tulemused esmaspäeval.

Laenuvõtmise vastu argumenteerinud endine rahandus-, tänane Reformierakonna haridusminister Jürgen Ligi nähvas lühikese lõpu saanud telefonikõnes, et harimatute Äripäeva ajakirjanike märgi unenägusid ta kommenteerima ei hakka. Riigikogulane Maris Lauri, kes on samuti mitmel korral põhjendanud, miks riigivõla suurendamine mõistlik ei ole, ütles vaid: „Reformierakonna poliitika riigi majanduse suunamisel on ajas muutuv suurus. Te teate, et mina valitsusse ei kuulu.“

IRLI rahandusminister Sven Sester ütles, et Eesti riigi rahanduspoliitika on ühtne ning hõlmab erinevaid finantsinstrumente, millest ükski pole saatanast. „Samas, võlakirju ei tohi käsitleda mingi omaette eesmärgina. Oluline, mismoodi me finantsvahendeid eri tegevuste ja otsuste elluviimise käigus kasutame.“ Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juht Jevgeni Ossinovski keeldus kommentaarist, öeldes, et pole jõudnud ennast uuringu tulemustega kurssi viia.

Riigikogu keskfraktsiooni juht Kadri Simson sõnas, et tervitab igati valitsuse meelemuutust. „Reformierakond on mõistnud, et kui nad tahavad järgmises valitsuses olla, siis neil ei ole muud valikut kui laenuvõtmise suhtes meelt muuta,“ sõnas ta. „Keskerakond on selgelt välja öelnud, et Eesti majandusel ei ole võimalik seisakust välja murda ühelgi teistel viisil kui riigivõlakirju emiteerides.“ Tema sõnul ei saa pidada aktsepteeritavaks asjaolu, et Eesti Pank osaleb Euroopa Keskpanga algatatud tugiostude programmis vaid miljonite eurode suunajana teiste Euroopa riikide majandusse.

Äripäeva peadirektor Igor Rõtov märkis, et valitsuse otsus näitab Äripäeva toimetuse head tööd laenuteema järjekindlal kajastamisel. „Eesti majanduse ees seisab unikaalne võimalus, ja mul on hea meel, et valitsus on lõpuks otsustanud seda kasutada. See on väga positiivne üllatus, mida ma tegelikult ei oodanud.“

Missuguses mahus kavatseb Eesti riigivõlakirju emiteerida, pole esialgu teada.

 

Hetkel kuum