Äripäev • 13. aprill 2016 kell 10:07

Briti meedia: ÜRO juhiks trügib Putini soosik

ÜRO peasekretäriks kandideeriv Irina Bokova mullu mais koos Venemaa presidendi Vladimir Putiniga.   Foto: epa

ÜROs on alanud uue peasekretäri kandidaatide sõelumine ning esimest korda organisatsiooni ajaloos on see ettevalmistav etapp avalik, kirjutab Guardian.

Eilsest alates saab kuulamisi jälgida otseülekandes ÜRO veebilehelt, kus kandidaadid peavad vastama hulgale küsimustele selle kohta, kuidas nad lahendaksid maailma kõige valusamaid probleeme, näiteks kliimamuutused ja riikidevahelised konfliktid.

Praeguse peasekretäri Ban Ki-mooni ametiaeg lõpeb tuleva aasta alguses. ÜRO põhikirja järgi on uue peasekretäri nimetamisel otsustav sõna viiel Julgeolekunõukogu püsiliikmel, kes esitavad oma soovituse Peaassambleele. Julgeolekunõukogu viis alalist liiget on USA, Suurbritannia, Prantsusmaa, Venemaa ja Hiina.

Väljaanne märgib, et ükskõik millise kandidaadi valik nõuab lõppkokkuvõttes USA ja Venemaa kompromissi. Sellele vaatamata on teistel ÜRO liikmesriikidel tekkinud tänavu lootus, et tänu avalikele kuulamistele ei saa Moskva ja Washington täielikult ignoreerida maailma üldsuse arvamust.

Peasekretäriks kandideerivad ÜRO kultuuriorganisatsiooni UNESCO president bulgaarlanna Irina Bokova, Montenegro välisminister Igor Lukšić, ÜRO põgenikeagentuuri endine juht portugallane Antonio Guterres, Sloveenia endine president Danilo Türk, Horvaatia eksvälisminister Vesna Pusić, Moldova eksvälisminister Natalia Gherman, Uus-Meremaa ekspeaminister Helen Clark, Makedoonia eksvälisminister Srgjan Kerim ja Serbia eksvälisminister Vuk Jeremić.

Lõpphääletus toimub septembris, kui Julgeolekunõukogu esitab Peaassambleele kinnitamiseks oma kandidaadi.

Tava kohaselt ei nimetata peasekretäriks ühegi Julgeolekunõukogu alalise liikme kodanikku. Üldjuhul nimetatakse iga järgmine peasekretär ametisse erinevast maailmajaost. Viimased peasekretärid on olnud Boutros Boutros-Ghali (Egiptus), Kofi Annan (Ghana) ning alates 2007. aastast Lõuna-Koreast pärit Ban Ki-moon.

Briti väljaanne Daily Mail kirjutas täna, et üks peasekretäriks kandideerija, bulgaarlanna Irina Bokova, on „endine kommunist, kes sai Vladimir Putini toel favoriidiks ÜRO peasekretäri kohale“.

Leht märgib, et Bokova õppis omal ajal Moskvas rahvusvaheliste suhete instituudis, mida nõukogude ajal kutsuti KGB stardiplatvormiks. Bulgaarlanna Bokova räägib ka vabalt vene keelt. Kuulduste järgi sooviks Venemaa president ÜRO järgmise juhina näha just Bokovat, keda Daily Mail nimetab Putini soosikuks.

Daily Maili ajakirjanike valduses on ka dokumendid, mis kinnitavad, et praegu UNESCO presidendi ametis olev Bokova rikkus protseduurireegleid ning esitas valeandmeid brasiillannast Ana Luiza Thompson-Florese kvalifikatsiooni kohta, sest tahtis teda määrata oma asetäitjaks. Leht nimetab Thompson-Florest „inimeseks Bokova lähiringist“, kellel puudub „ameti jaoks piisav pädevus“.

Väljaanne märgib, et Briti diplomaadid nõuavad 63aastase UNESCO juhi Bokova vastu uurimise algatamist seoses arvatava pettusega. Leht vahendas, et britid kahtlevad tõsiselt selles, et Bokova oleks ÜRO peasekretäri kohale väärikas kandidaat ning leiavad, et ta ei tule nii vastutusrikkas ametis toime.

Hetkel kuum