Äripäev • 16. aprill 2016 kell 11:13

Kallas: olen valmis hakkama Eesti presidendiks

Siim Kallas Estonia kammersaalis.  Foto: Andres Haabu

"Olen valmis väljakutseks ja presidendi valimise protsessis osalema," ütles Siim Kallas täna avalikus esinemises.

Euroopa Komisjoni endine asepresident ja Reformierakonna auesimees Siim Kallas kutsus täna Estonia kammersaali kokku omavalitsuste juhte, poliitikuid, ettevõtjaid ja arvamusliidreid, et nende ees teatada enda kandideerimisest Eesti presidendiks.

"Ükski Eesti presidendiks pretendeerija pole seni kasutanud võimalust pidada programmilist kõnet," selgitas Kallas. "Kandideerin, kui keegi mind esitab. Olen valmis selles protsessis osalema."

Kallas märkis majanduslikust seisust rääkides, et Eestil on hästi läinud. "Räägitakse, et Eesti on valmis, aga iga asi, mis on valmis, hakkab kuluma. Paigalseis on tagasiminek." Tema sõnul vajame me erakapitali suuremat juurdevoolu, et oleks rohkem vabu kokkuleppeid vabade partnerite vahel.

"Sest riiklik ettevõtlus, kui tahes veetlev see ka ei tundu, jõuab paratamatult korruptsiooni, seisakusse ja bürokraatiasse," rõhutas ta.

Majandusteemaga jätkates tõi ta sisse globaalse e-äri, mille roll kasvab riikidest sõltumatult. Tema sõnul leiab ka Euroopa Komisjon, et tuleb vähendada e-äri takistusi, sealhulgas muuta maksupoliitikat.

Kallas jätkas teiste riikidega partnerluse ja julgeolekuteemal. "Me ei tohi olla oma liitlaste jaoks probleem - me peame olema osa lahendusest," ütles Kallas, lisades, et väärtuste ja vabaduste kaitsmine vajab jõudu. "Euroopal on vaja uut sisejulgeoleku alast kontseptsiooni. Kui küsid, mida teha terrorirünnaku ärahoidmiseks, siis siin on Euroopas dilemma julgeoleku, andmekaitse ja inimõiguste vahel. Kõige tähtsam inimõigus on elu. See küsimus on Euroopas väga tundlik."

Rääkides välispoliitikast ütles Kallas, et selleks, et olla tugev välispoliitiliselt, peame olema sees tugevad. "Minult küsitakse välismaal kogu aeg, kas vene vähemus on probleem. Ma ütlen, et meil on kõik hästi, aga seda ei usu keegi," rääkis Kallas. "Meie võti on kodakondsuspoliitikas. Meie kodanike arv on kasvanud. On häid näiteid mitte-eestlastest, kellest on saanud eesti patrioodid. Meil ei ole mingit õigust teha kodanike vahel vahet nende päritolu järgi. Eestlane on Eesti kodanik."

Kallase sõnul on tal presidendiks kandideerimiseks sügavalt isiklik põhjus: soov, et see maa oleks kõige parem maa, kus elada. "Kus meie ajaloolised linnad poleks õhtuti tühjad muuseumid, vaid sumisevad elukohad. Ma ei taha, et minu kodumaa oleks 25 aasta pärast kuri, üksi ja mahajäänud," ütles Kallas kokkuvõtteks ning lisas, et avas selle kõnega tee ulatuslikuks väitluseks teiste Eesti presidendiks kandideerijatega.

Kõne täistekst on siin.

Tänase kokkusaamise alguses, enne kõnet, teatas Kallas ka Eesti Rahvuskultuuri Fondi allfondi loomisest, mille eesmärk on toetada kogukondlikku kultuuri.

Hetkel kuum