Mait Kraun • 25. aprill 2016 kell 17:15

Norra võttis naftafondist oodatust rohkem raha

Norra kroon.  Foto: Bloomberg

Norra suurendas märtsis järjekordselt väljamakseid oma naftafondist – seda tehti rohkem kui esialgu oodati, vahendab Bloomberg.

Valitsus võttis naftafondist 7,4 miljardit krooni (796 miljonit eurot), selgub Norra valitsuse finantsjuhtimise osakonna avaldatud andmetest. Nii jaanuaris kui ka veebruaris võeti fondist 6,7 miljardit krooni. Kokku on tänavu fondist võetud 20,8 miljardit krooni.

Naftafondi üle järelevalvet teostav Norra Keskpank prognoosis veebruaris, et valitsus kasutab sel aastal kokku 80 miljardi krooni ulatuses naftafondi raha. See number võib praeguse tempo jätkumisel kujuneda kõrgemaks. Lääne-Euroopa suurim naftatootja täidab selle rahaga eelarveauke, mida on tekitanud nafta hinnalangus.

Norra naftafond teatas, et valitsuse rahavajaduse rahuldamiseks ei ole vaja fondi varasid müüa. Fondijuhtide sõnul saab fond dividendi- ja intressimaksetest igal aastal 200 miljardit krooni tulu (21,5 miljardit eurot). Võrdluseks võib välja tuua, et samas suurusjärgus on ka Eesti sisemajanduse koguprodukt.

Hetkel kuum