Jaga lugu:

USA noored annavad nippe säästmiseks

Eurod  Foto: EPA

Ameerika noored on rohkem säästma hakanud ning Forbes on esile toonud nipid, kuidas nad seda teevad.

Ameerika noortele (nn millenials) on kaua aega ette heidetud, et nad on püsimatud ja vastutustundetud. Nüüd on nendest saanud säästjate põlvkond. Kaks kolmandikku noortest säästavad rohkem kui 5 protsenti oma sissetulekutest. Eelmise aastaga võrreldes on selliste noorte hulk kasvanud 42 protsendi võrra, selgub Bankrate’i uuest uuringust. Võrdluseks võib tuua, et üle 30aastaste täiskasvanute seas säästavad üle 5 protsendi üksnes pooled. 29 protsenti noortest säästavad rohkem kui 10 protsenti sissetulekust.

„Hea uudis on see, et paljud töötavad ameeriklased, eriti noored, säästavad rohkem kui eelmisel aastal,“ ütles Bankrate’i finantsanalüütik Greg McBride. „Halb uudis on see, et 21 protsenti töötavatest ameeriklastest ei säästa mitte midagi.“ Kindlasti on noortel kogunenud ka vajalikke teadmisi, kuidas paremini säästa. Allpool on toodud, kuidas nad oma sääste koguvad.

Palju pead ostu tegemiseks tööd tegema?

„Enne ostu tegemist arvutan ma alati välja, palju pean selle jaoks tööd tegema. Oletame, et näen uut iPhone’i, mida tahan osta. Ma arvutan välja tunnid, palju selle jaoks tööd pean tegema – peaaegu 40 tundi. See piirab impulsiivseid oste. Nii on mul kuu lõpus vaba raha, mille saan säästukontole kanda,“ ütles 30aastane AJ Saleem, kes on idufirma Suprex Learningu omanik.

„Keskkoolis lugesin ma klassikalist raamatut „Babüloni rikkaim mees“. Raamatus räägitakse, et kuupalga kättesaamisel tuleb kõigepealt endale maksta 10-20 protsenti sissetulekust. Ma olen väga tänulik, et ma seda raamatut varajases eas lugesin, sest ma olen seda põhimõtet järginud juba 15 aastat. Nüüd on mul 12 üürikorterit,“ ütles GreenPali tegevjuht Bryan Clayton.

Palgatõus säästudeks

„Meie hakkasime tegema nii, et palgatõusu järel säästsime üha rohkem. Selle asemel, et oma elustiili muuta ja rohkem asju osta, hakkasime palgatõusu järel rohkem kõrvale panema. Praegu säästame 10 protsenti pensioniks ning 5 protsenti üürikinnisvara ostmiseks, mis peaks meile tulevikus passiivset sissetulekut tooma. Me lubame ka rohkem kulutusi, aga suurema osa palgakasvust paneme kõrvale,“ ütles 27-aastane blogipidaja Zina Kumok.

„Ma olen teinud omale mitmeid säästmiskontosid: puhkusereisi konto, majafond jne. Pangas läheb osa raha automaatselt nendele kontodele. Ma ei pea selle peale isegi mõtlema,“ ütles turundusega tegelev Katie Butler.

„Minu suurim saladus on Dave Ramsey ümbrikusüsteem (envelope system). Ma võtan sularaha iga kulu puhul välja, panen raha eraldi ümbrikutesse ja teen eelarve vaid üheks kuuks. Kui ma tahan midagi, siis lähen vastava ümbriku juurde. Kui mul raha mõnest ümbrikust otsa saab, siis pean ostudega järgmise kuuni ootama. Ühe aastaga suutsin säästa nii palju raha, et ostsin väikse korteri, maksin ära krediitkaardi võlad ning suure osa õppelaenudest,“ ütles turunduse alal töötav 25-aastane Crystal Ignatowski. Dave Ramsey süsteemi kohta saab rohkem lugeda siit.

Leia uus teenimisvõimalus

„Paar aastat tagasi kohtusin naisega, kellega tahtsin abielluda. Mul ei olnud aga raha, et talle sõrmust osta. Ma ostsin hulga vanu raamatuid ning avasin internetis raamatute e-poe. Neli aastat hiljem on minu e-pood kasvanud suureks ning lisanduv sissetulek aitas mul osta ka sõrmuse. Lisaks sellele sain maksta maja sissemaksu ja alustada investeerimist. Ma leidsin lisaraha teenimise võimaluse ning ei kasutanud seda raha igakuiste kulutuste katmiseks. See võimaldas säästa asjade jaoks, mis tegelikult tähtsad on,“ ütles Ben Pagel Washingtonist.

„Ma olen kasutanud mobiilirakendust Digit. Tänu sellele olen säästnud alates 2015. aasta oktoobrist ligi 1000 dollarit. See meeldib mulle, sest ma ei saa isegi aru, et ma säästan. Rakendus arvestab minu kulutusi ning saadab iga nädal teatud summa säästmiskontole,“ ütles 26-aastane Jessica Elle.

YOLO ei tööta

„Ma olen oma säästmist suurendanud toidu arvelt – eriti väljas söömise arvelt. Hakkasin kasutama säästlikku sõidustiili ja tänu sellele kulub vähem raha kütusele. Olen eBay’st ostma hakanud ka kõrgema kvaliteediga kasutatud riideid,“ ütles sotsiaalmeedia strateeg Brad Hines.

„Ma olen suurendanud säästmist sellega, et ma võtan vähem puhkuseid. „Me elame vaid korra“ suhtumine on säästudele toksiline. Taisse minek on väga lahe. Mis on aga veel lahedam? 30-aastaselt omale maja osta,“ ütles digiturunduse spetsialist Metthew Mercuri.

Jaga lugu:
Hetkel kuum