Äripäev • 7. mai 2016 kell 9:31

London valis uueks linnapeaks immigrantide poja

Londoni uus linnapea Sadiq Khan eile oma võidukõnet pidamas, taamal seisab tema vastaskandidaat Zac Goldsmith.  Foto: EPA

Londonis toimusid neljapäeval linnapea valimised, võitjaks kuulutati eile leiboristide kandidaat Sadiq Khan, kes on Pakistani immigrantide laps ja esimene Lääne suurlinna juht, kes on moslem.

Briti Töölispartei liige Khan sai kokku rekordilised 1 310 143 häält oma põhilise rivaali, Briti Konservatiivse Partei esindaja Zac Goldsmithi ees, kelle poolt hääletas 994 614 inimest, kirjutab BBC. Ükski poliitik Suurbritannia ajaloos pole saanud nii suurt isikumandaati kui Sadiq Khan. Sellega lõppes ka kaheksa aastat konservatiivide võimu Londoni linnavalitsuses. 45aastasest Khanist, kes on olnud parlamendi liige ja minister, saab Londoni kolmas linnapea pärast Ken Livingstone’i ja Boris Johnsonit.

Oma võidukõnes viitas Khan oma päritolule ja tõdes, et ta poleks iial uskunud, et keegi temasugune võiks saada Londoni linnapeaks. Ta lubas olla kõigi londonlaste linnapea. Ta märkis, et kampaania oli küll konfliktne, kuid ta on väga uhke, et London valis hirmu asemel lootuse. „Hirmupoliitika ei ole meie linnas teretulnud,“ sõnas ta.

Valimiskampaania oli vägagi pingeline, konservatiive süüdistati selles, et nad püüdsid Khani siduda islami äärmuslastega. Osa parteist seadis sellise taktika küsimärgi alla, samas kui ministrid pidasid seda õigeks. Mõni nädal tagasi süüdistati isegi peaminister David Cameroni rassismis, kui ta teatas Briti parlamendi ees, et Khan toetab Islamiriiki.

Vastaskandidaadi Zac Goldsmithi õde Jemima oli samuti kriitiline, kuidas tema venna kampaaniat korraldati. Jemima säutsus Twitteris: „Kurb, et Zaci kampaania ei näidanud teda sellisena, nagu mina teda tunnen – keskkonnasõbralik ja iseseisvalt mõtlev poliitik, kes on aus.“ Samas ta ka õnnitles uut linnapead võidu puhul ja nimetas teda suurepäraseks eeskujuks noortele moslemitele.

Uue linnapea elu ei ole olnud kergete killast. Ta sündis Pakistani immigrantide kaheksalapselisse perre, kes elas Londoni sotsiaalmajas. Tema isa töötas bussijuhina ja ema õmblejana. Juba varases nooruses näitas Khan kindlameelsust saavutada võimatut, et saavutada edu endale ja talle olulistele teemadele, kirjutab BBC.

Suurbritannias toimusid neljapäeval ka Šotimaa, Walesi ja Põhja-Iirimaa parlamendi valimised ning Inglismaa kohalikud valimised, kus leiboristidel nii hästi ei läinud. Šotimaal võitis kolmandad valimised järjest Šoti Rahvuspartei SNP, töölispartei jäi seal kolmandaks. Walesis said leiboristid küll võidu, kuid kaotasid parlamendis enamuse. Inglismaa kohalikel valimistel saavad leiboristid samuti tõenäoliselt kõige rohkem kohti, kuid nad on neid juba ka üksjagu kaotanud. Põhja-Iirimaal veel häälte lugemine käib, kuid paistab, et võidu võtab Demokraatlik Unionistlik Partei DUP.

Hetkel kuum