Sirje Rank • 28. juuni 2016 kell 12:15

Nigel Farage: nüüd te ei naera!

Euroopa Komisjoni president Jean Claude Junker küsib Nigel Farage'ilt: mis sina siin teed? Hääletasid ju ennast välja?  Foto: EPA

Debatt Euroopa Parlamendis selle üle, kuidas Euroopa Liit Suurbritannia referendumi otsusele reageerima peaks, kujunes täna ülimalt emotsionaalseks.

Suurbritannia Iseseisvuspartei juhi Nigel Farage’i sõnavõtte saatsid tugevad „buuuu“ hüüded, Šotimaa saadiku Alyn Smithi palvet šotlaste valikut mitte arvestamata jätta, tervitati aga püsti tõusmise ja pika aplausiga.

Šotlased hääletasid Suurbritannia referendumil Euroopa Liitu jäämise poolt ja ka seda otsust tuleb respekteerida, ütles täna Euroopa Parlamendi eriistungil Šotimaa parlamendisaadik Alyn Smith. „Ma olen šotlane ja samal ajal uhkelt eurooplane,“ ütles Smith. „Šotimaa hääletas Euroopa Liitu jäämise poolt. Ma nõuan, ma palun, et seda seisukohta respekteeritakse!“

Sarnase avalduse tegi Põhja-Iirimaa parlamendisaadik Martina Anderson. Ka Põhja-Iirimaa hääletas Euroopa Liidus jätkamise poolt. „Viimane asi, mida Iirimaa elanikud vajavad, on saart läbistav piir 27 liikmesriigiga,“ ütles Anderson. Me nõuame, et ka meie häältega arvestatakse. Olete toetanud meie rahuprotsessi ja me tahame, et jääksite ka edaspidi selle toetajaks.“

Euroopa Parlamendi esiistungil rõhutati korduvalt, et ehkki Suurbritannia referendumi tulemus oli suur šokk, tuleb selle demokraatlikult tehtud otsusega arvestada. Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ütles, et ootab brittidelt võimalikult kiiresti selgust, kuidas nad kavatsevad edasi minna

Tegin vea, olin vait

Parlamendi suurima fraktsiooni EPP (Euroopa Rahvapartei) juht Martin Weber kahetses, et on isiklikult liiga vähe teinud Euroopa Liidu projekti kaitseks. „Ma tegin vea, olin vait, ei öelnud välja oma arvamust. Kuid sellised lepituspoliitika ajad on läbi. Me peame oma Euroopa Liidu projekti eest võitlema!" ütles Weber, osutades, et ka Suurbritannia liidust lahkumist eest vedanud poliitikud on saanud Euroopa rahuaega nautida.

Weber taunis ELi valitsusjuhte eesotsas Suurbritannia peaministri David Cameroniga, kes kõiges Brüsselit süüdistavad. „Lõpetage ükskord see Brüsseli tümitamine ja võtke vastutus, mis tegelikult on teie endi vastutus!“

Parlamendi suurima fraktsiooni eest kõneledes rõhutas Weber, et kui britid tahavad Euroopa Liitu kaupu ja teenuseid müüa, siis tuleb järgida siseturu reegleid. Ning kui tahetakse palgata Poola torumehi või Balti riikide medõdesid, siis ei saa neid kohelda kui teise klassi eurooplasi.

Euroopa poliitikutel tuleb Weberi sõnul paremini oma tööd teha, et inimeste probleemidele lahendused leida. Natsionalism aga ei ole lahendus. Natsionalism hävitab Euroopa Liidu projekti.

Suurbritannia ei jää ainsaks lahkujaks

Suurbritannia Iseseisvuspartei juht Nigel Farage meenutas, kuidas ta 17 aastat tagasi välja naerdi, kui ta rääkis sihist Suurbritannia Euroopa Liidust välja viia. „Nüüd te ei naera!“ oli Farage võidukas, vallandades rõkkava „buuuuu“ hüüete koori.

Farage’i sõnul jätkab Euroopa Liit endiselt probleemide eitamist, soovimata tunnistada oma läbikukkumist nii pagulasprobleemis kui ka ühisraha projektis, mis on Vahemere riigid vaesusesse sundinud.

Suurbritannia referendumi kaudu on Euroopa „väikesed inimesed“, kelle elatustase on järjest halvenenud, lõpuks oma arvamust avaldada saanud. „Suurbritannia ei jää viimaseks riigiks, mis Euroopa Liidust lahkub,“ oli Farage kindel, pälvides sooja teotuse Prantsusmaa Rahvusrinde juhilt Marine Le Penilt, kes samuti on Euroopa Parlamendi saadik. „Ärge mossitage, rõõmustage rahva emantsipeerumise üle!“ õhkas Le Pen, ennustades Euroopa Liidule kui tema sõnul totalitaarsele organisatsioonile kollapsi.

Brüsselis kogunevad täna Euroopa Liidu riikide valitsusjuhid, et kuulata ära, mis on öelda Suurbritannia peaministril David Cameronil, ning homme juba 27 riigiga ehk ilma brittideta Euroopa Liidu järgmisi samme arutada. 

Hetkel kuum