Äripäev • 4. august 2016 kell 13:52

Trump loobub presidendiks pürgimisest?

Vastuoluline vabariiklaste presidendikandidaat Donald Trump.  Foto: Scanpix/Reuters

Juhtivad Donald Trumpi erakonnakaaslased valmistuvad selleks, et Trump taandub USA presidendivalimistelt.

Nimelt on ABC News andmeil juhtivad vabariiklased valmistumas olukorraks, mille kohaselt kinnisvaramagnaat Trump loobub enne novembrit toimuvaid valimisi Ameerika presidendiks saamisest.

CNBC andmeil on Trumpi taandumise võimalused samas väikesed ning mehe kõneisik Hope Hiks kirjutas telekanalile saadetud kirjas, et jutt taandumisest "ei vasta tõele".

Erakonnakaaslased on aga häiritud Trumpi käitumisest ja väljütlemistest, millest viimasele andis näiteks viimase piisa presidendikandidaadi rünnak Iraagi sõjas poja kaotanud perekonna vastu. Lisaks erakonnakaaslastele võttis kriitiliselt sõna ka praegune demokraadist president Barack Obama, kes ütles, et Trump ei sobi kuidagi presidendiametisse, ja avaldas imestust, kuid vabariiklastest kolleegid suudavad sellist kandidaati üldse toetada, vahendasid välismeediakanalid.

Taanduma sundida ei saa.

Otsus taanduda peab tulema aga kandidaadilt endalt. Seejärel peavad 168 vabariiklaste parteikonventi liiget nimetama tema järeltulija.

Kuu aega tagasi tõstatas küsimuse - mis sunniks Trumpi kandideerimisest loobuma - väljaanne Politico. Trumpi tunvad isikud arvasid, et see otsus sünniks 150 miljoni dollariga.

Trump ise aga kommenteeris väljaandele toona, et ei kavatse kandideerimisest loobuda. "Kellelgi pole nii palju raha, et mulle loobumise eest maksta. Lisaks oleks see ebaseaduslik," kirjutas tema kampaaniajuht Corey Lewandowski toona.

 

Hetkel kuum