Sirje Rank • 16 august 2016

Brexit: alkohol kallineb

Alkohol üks peamisi hinnatõusu vedureid  Foto: Scanpix/Reuters

Alkoholi armastajad, vaadake teie nüüd kuskile mujale, kirjutab Financial Times täna avaldatud juulikuu inflatsiooninumbrit kommenteerides.

Naela nõrgenemisest elavnenud inflatsioon kiirenes juulis aasta baasil 0,6%-le.

Transpordi järel andsid suurima panuse (0,06 protsendipunkti) Suurbritannia hinnatõusu alkoholi ja tubakatoodete hinnatõus. Veel suurem hinnatõus on tulemas, säutsus Pantheon Macroeconomicsi Suurbritannia turu peaökonomist Samuel Tombs täna oma Twitteri kontol.

Täna avaldatud inflatsiooninumber on esimene n-ö konkreetne majandusnäitaja pärast juunis toimunud rahvahääletust, kus britid otsustasid EList lahkuda. Biti nael on sellest ajast USA dollari suhtes nõrgenenud ca 13%.

Suurbritannia keskpank prognoosib, et inflatsioon Suurbritannia majanduses taastub nüüd optimaalseks hinnatud 2% tasemel kiiremini, kuid see ei takistanud keskpanka majandusse Brexiti šoki järel uut stiimulit lisamast.

„Eeldame, et inflatsioon kiireneb lähikuudel suhteliselt kiiresti,“ kommenteeris ING Banki ökonomist James Smith agentuurile Bloomberg. „Majanduse aeglasema kasvu väljavaade tähendab aga seda, et keskpank vaatab sellest (inflatsiooni kiirenemisest – toim.) läbi ning kärbib tänavu veel korra intressimäärasid.“

Hetkel kuum