Hansabuss valmistub Lätit vallutama

Hansabussi juhatuse liige Neeme Tammis.  Foto: Andres Haabu
Äripäev • 26. august 2016 kell 9:45

Hansabuss ostis Läti bussiettevõtte Tukuma Auto enamusosaluse.

Hansabuss omandas 91protsendilise osaluse Läti ettevõttes Tukuma Auto SIA, mis lisaks bussitranspordi teenustele Lätis pakub ka riigisiseseid ja rahvusvahelisi maanteetranspordi teenuseid.

Tehinguga kasvab Hansabussi turuosa Lätis konkurentsile avatud avaliku bussiliiniveo ja tellimusvedude segmendis hinnanguliselt 10 protsendini.

Strateegiline käik

Hansabussi juhatuse liikme Neeme Tammise sõnul on tegu strateegilise otsusega, sest 2020. aastal avaneb Läti bussitransporditurg. "Vahepeal on plaan õppida lähemalt tundma Läti turu eripärasid ja arendada kohalikku kompetentsi. Plaanime veel Lätis laieneda nii tellimusveo kui ka liiniveo segmendis, samuti näeme potentsiaali Leedu turul,“ ütles Tammis.

miljonit eurot on prognoositud Tukuma Auto käibeks järgmisel aastal. Hansabussi Läti äriüksuse aastakäive kasvab järgmisel aastal seega ligi 4 miljoni euroni.

Tukuma Auto senine suuromanik ja juhatuse liige Ilgvars Kalninš avaldas lootust, et eelkõige võidavad sellest tehingust reisijad.

Kalninš jätkab Tukuma Auto nõukogus ja jääb ettevõttega aktiivselt seotuks. Ettevõtte teine juhatuse liige Maris Lipkins jätkab samal kohal. Tukuma Auto ostuga tegevust laiendanud Hansabussi Läti äriüksust asub juhtima Hansabuss Eesti praegune tegevjuht ja juhatuse liige Sergei Vahnitski. 

Tukuma Auto konsolideeritud käibe prognoos järgmiseks aastaks on üle 3 miljoni euro. Ettevõtetes töötab hetkel 72 inimest, järgmisest aastast kehtima hakkavate uute avalike liinivedude lepingute teenindamiseks kahes maakonnas saavad täiendavalt tööd 37 bussijuhti ja kontoritöötajat, millega ettevõtte töötajate arv kasvab 109 inimeseni. 

Koos tellimusvedusid teostava tütarettevõttega Hansabuss Latvia suureneb Hansabussi Läti äriüksuse aastakäive seega ligi 4 miljoni euroni, töötajate arv 135 inimeseni ning masinapark 85 sõidukini. Nii konkurentsile avatud avalike lokaalsete liinivedude kui ka tellimusvedude turul kasvab Hansabussi turuosa Lätis hinnanguliselt 10 protsendini.

Hetkel kuum