Mait Kraun • 24. september 2016 kell 12:30

Miks inimesed lahutavad?

Brad Pitt ja Angeline Jolie otsustasid oma abielu lahutada.  Foto: EPA

Rohkem kui 800 000 USA abielupaari otsustab iga aasta lahutada. Mõned – näiteks Angeline Jolie ja Brad Pitti lahutus – saavad rohkem tähelepanu. Üks fakt abielu kohta on aga tõsi – umbes pooled neist lahutatakse, kirjutab Bloomberg.

USA lahutuste arv hakkas kasvama 70datel ja 80datel, mil niinimetatud beebibuumi põlvkond jõudis täiskasvanu ikka. Tõsi, viimasel ajal on lahutuste arv vähenenud, aga põhjus peitub selles, et inimesed abielluvad vähem ning teevad seda hilisemas eas.

Enamus lahutusi algatatakse naiste poolt

Sotsioloogid on seda teemat uurinud juba kümnendeid – nad proovivad aru saada, miks nii paljud abielud lõpuks lõhki lähevad. Uutest uuringutest on selgunud, et põhjused on nüüdisajal erinevad, sest naiste ja meeste rollid nii kodus kui ka tööl on muutunud.

Mitmetest uuringutest on selgunud, et kaks kolmandikku lahutustest on algatatud naiste poolt. „Meil on tavaliselt arvamus, et mehed jätavad naisi maha, aga selliseid juhtumeid on ainult kolmandik,“ ütles New Yorgi ülikooli sotsioloogia professor Paula England.

Samas ei tähenda paberite sisseandmine, et just sina oled lahutuse kuidagi põhjustanud, nentis England. „Naine võib lahutuse sisse anda ka selle tõttu, et mees teda pettis,“ ütles ta. „Või oli mees töötu ja muutus agressiivseks.“

17 aastat väldanud uuringus küsiti 2000 inimeselt küsimusi nende abielu kohta. Kui nad lahutasid, küsiti neilt, mis võiks olla lahutuse põhjuseks. 17 aasta jooksul lahutas kokku 274 paari ning 2003. aastal panid uurijad vastused erinevatesse kategooriatesse (vt. allpool olevat tabelit).

Põhjused, miks inimesed lahutavad.  Foto: Bloomberg

Truudusetus ja sobimatus

Naiste jaoks oli enimlevinud põhjuseks truudusetus (infidelity). Meeste jaoks oli peamine põhjus lihtsalt sobimatus (incompatible). See ei ole sotsioloogide jaoks aga piisav – nad tahavad veelgi selgemaid põhjuseid, miks inimesed lahutavad.

Mõned faktorid muudavad lahkumineku tõenäolisemaks, kuigi need ei ole otsesed põhjused. Näiteks võivad lahutuse tõenäosust mõjutada soorollid.

Paarid, kes abiellusid enne 1975. aastat, jõudsid lahutuseni suurema tõenäosusega, kui nad kodumajapidamise tööd võrdselt ära jagasid, selgus American Sociological Reviewi poolt tehtud uuringust. Alates sellest pole kodutööde tegemine olnud abielu püsimisel niivõrd tähtis.

Mehed peavad leiva lauale tooma

Ootused meeste suhtes on muutunud viimase nelja kümnendi jooksul veidi vähem, selgus Harvardi ülikooli professori Alexandra Killewaldi tehtud uuringust. Jätkuvalt arvatakse, et mehed peaksid leiva lauale tooma. Kui mees ei tööta, siis kasvab lahutuse tõenäosus kolmandiku võrra, leidis ta oma uuringus.

Naiste puhul toimib tööl käimine vastupidi – kui naine töötab, siis lahutuse tõenäosus suureneb. Tõsi, American Journal of Sociologys ilmunud uuringus leiti, et see on seotud suuresti ka naiste kasvava iseseisvusega.

Ameeriklased lahutavad palju rohkem kui 50 aastat tagasi. Tingimata ei ole põhjus selles, et nad oleks kuidagi vähem õnnelikud. Neil võib olla lihtsalt rohkem erinevaid viise, kuidas õnnetust abielust põgeneda.

Hetkel kuum