Äripäev • 14. oktoober 2016 kell 12:00

Sõnasõda jätkub: peasekretär vastas Kallasele

Reformierakonna peasekretär Reimo Nebokat  Foto: Postimees/Scanpix

Reformierakonna peasekretär Reimo Nebokat vastas Siim Kallase kirjale, kus ta palus juhatuse koosoleku kiiret kokkukutsumist, et arutada süüdistusi, justkui oleks Kallas Kremli-meelne.

Ajendatuna Siim Kallase tänasest intervjuust Äripäevas saatis Nebokat hommikul pressiteate, kus soovitas kibestunud Kallasel aja maha võtta. Ta vihjas ka koostööle Edgar Savisaarega. "Aga ometigi ihaldab pidevalt keegi seda sõprust Kremli-meelsuse esindajaga. Nimetades seda seejuures rahulolematuseks erakonna juhtimisega. See ongi see põhiline erimeelsus, pole ju ammu saladus, et Siim Kallas, Rein Lang ja mõned veel on Hundisilmal külalised olnud," ütles Nebokat ning rõhutas, et erakond seda ei poolda ja nii ka jääb.

Kallas võttis seda kui süüdistust selles, et temagi on Kremli-meelne ja saatis Nebokatile vastuse, kus muu hulgas tegi ettepaneku arutada talle esitatud süüdistusi ja muid lahkarvamusi erakonna juhatuses Kallase osavõtul niipea, kui võimalik.

Nebokat saatis Kallasele omakorda uue avaliku kirja, mille avaldame muutmata kujul.

Hea Siim Kallas,

Tegime koos pingutusi, et saaksid Presidendiks. Sa tänasid erakonda, meeskonda ja mind avalikult, hindan seda.

Erakonnas oli erinevaid arvamusi, tõsi. Südametunnistuse vabadus on Reformierakonnas olemas. Mäletad, kui soovitasid inimestel leida teine erakond, kui midagi ei meeldi? Saades aru, et see tõukab inimesi eemale, korraldasime koos Sinu vabanduse avalikult. Kuid küllap see siiski tõukas, mitte ei tõmmanud kokku. Sul endalgi oli kahju kogemata väljaöeldu pärast.

Nüüd kremlimeelsusest. Kremlimeelseks pean oma sõnavõtus Edgar Savisaart. Meest, keda ajakirjanduses on nimetatud mõjuagendiks! Oleme juba 2007 teinud selge valiku, et temaga ja selle meelsusega koostööd ei tee. Sinu presidendikandidaadiks saamisel ütlesime selle selgelt välja. Ka ise mõistsid seda peale temaga kohtumas käimist, et see ei saa olla ühisosa. Edgar Savisaare pooldajate unenägu, et kui just Sina saaksid presidendiks, annaks President talle võimalikul süüdimõistmisel armu, ei olnud meile kellelegi mõeldav.

Seega, arutame. Kuid Edgariga koostööd mitte. Mina, nagu paljud meil, loodan, et uued Keskerakonna liidrid teevad sellest Eesti-meelse erakonna. Kuid ootame nende otsused enne ära, võib juhtuda, et juhivahetus ei too muutust poliitikas, kuid see pole meie määrata.

Sinu enda Äripäeva intervjuu lõpus ütlesid, et tuleks aeg maha võtta. Ma ei oskaks seda paremini sõnastada. Erakonna meeskond tegi Sinu Presidendiks saamiseks palju tööd. Kui erakonna auesimees ütleb, et tahaks uut erakonda, sest eelmine ei taganud talle kokkuleppeid Edgariga või Eesti rahva toetust, siis vabanda, aga armastust väevõimuga ei saa.

Seepärast arutame, hea, et sain vastata.

Hetkel kuum