Eliisa Matsalu • Kaisa Gabral • 7. november 2016 kell 13:45

Peataolek riigikogus - tunnid enne varisemist

Peaminister Taavi Rõivas seisab valitsuskriisi äärel.  Foto: Andras Kralla

Riigikogu on täna täis ärevaid pilke ja küsivaid suid – kas täna käib pauk ja valitsus kukub või ei?

Riigikogu hoone ette Toompeale lähenedes torkab silma kamp end paksult riidesse pakkinud inimesi, käes riigilipud ja plakatid „Rõivas maha!“. Tegemist on EKRE piketiga, mille eesmärk on juhtida tähelepanu nõrgale valitsusele ja kehvale peaministrile. Pikett on rahulik, taustaks mängib õdus klaverimuusika ja aeg-ajalt lausub keegi midagi mikrofoni.

Tund aega enne seda, kui opositsioon andis üle umbusalduse peaminister Taavi Rõivasele, valitseb riigikogu hoones vaikus. „Kus kõik on?“ küsib üks ajakirjanik teiselt. Vastuseks kehitatakse õlgu. Riigikogu fraktsioonid on peitunud oma kabinettide suletud uste taha, et arutada tänast poliitilist olukorda.

Tundub, et ka poliitikud pole kohati ajakirjanikest targemad, sest küsimustele konkreetseid vastuseid ei jagata. Vähemalt mitte veel. Isegi Artur Talvik Vabaerakonnast on sõnadega ettevaatlik. Ta möönab vaid, et ei usu eriti, et midagi muutub. Kuid samas lisab, et võib-olla kuuleb uut infot pärast SDE ja IRLi õhtuseid arupidamisi.

Koridorist möödub telefoniga rääkiv IRLi esimees Margus Tsahkna, kes raputab mu diktofoni nähes pead. „Liiga vara rääkida veel,“ ütleb ta. „Õhtul annan vastuseid.“ Ja läinud ta ongi. Täna kell viis kogunevad SDE ja IRLi juhatus, et arutada poliitilist olukorda ja valitsuskriisi. Mida täpselt koosolekutel otsustatakse, on vähestele peale Tsahkna ja SDE esimehe Jevgeni Ossinovski teada.

Usaldus läinud

Pea mitte ükski riigikogu fraktsiooni liige ei usu, et Rõivase umbusaldus läheb läbi. Ometi on tugevalt tunda, et samamoodi enam valitsus jätkata ei saa. Nii arvab näiteks Vabaerakonna esimees Andres Herkel, kes, tõsi küll, tõdeb, et Vabaerakonnaga pole alternatiivse valitsuse üle arutatud. „Jutte, et Reformierakond on pöördunud Keskerakonna poole, on kuulda küll, kuid ma ei saa neid ise kinnitada – meiega pole räägitud,“ ütleb ta. Küsimuse üle, mis saab valitsusest edasi, arutatakse riigikogu igas koridoris. Reformierakonna liige Aivar Sõerd nendib, et kriis on tõsine. Kas ja kes tema erakonnakaaslastest Keskerakonnaga juttu puhunud on, tema enda sõnul ei tea. Tegemata tööd on aga nii Jevgeni Ossinosvkil kui ka IRLi liikmel, rahandusminister Sven Sesteril, mitte vaid Taavi Rõivasel, väidab Sõerd.

Ka IRL, sotsid ja Keskerakond on öelnud, et viimastel päevadel on Reformierakond otsinud Keskerakonnaga kontakti. Keskerakonna liige Mailis Reps märgib, et kontakti hakati otsima reedest alates. „Kogu initsiatiiv on tulnud Reformierakonna poolt, meie pole ise kontakti otsinud,“ ütleb ta, ent lisab, et enne kui IRL ja SDE pole öelnud, mida nad valitsuskriisist arvavad, on veel kõik kaardid avatud. „Reformierakonnaga oleks küll lihtne valitsusse minna, kuid siis oleks ka teada, et mitte midagi ikka ei muutuks,“ ütleb Reps. Siiski lisab ta, et Keskerakonna liikmetele selline variant pigem ei sobi. „Võiksime midagigi proovida ja teisiti teha, et seisakust välja saada,“ ütleb ta. Tema väitel on Keskerakond selles seisukohas ühtne.

„Valetavad!“

Reformierakonna liige Remo Holsmer arvab aga teisiti. „Vastupidi on. Nad valetavad. IRL ja SDE on Keskerakonnaga rääkinud ja kokku leppinud, millist juttu levitada,“ väidab ta. Tema sõnul ei soovi Reformierakond valitsust lõhkuda ja nende valitsuspartnerid IRL ja SDE võiksid anda selgeid vastuseid, mis põhjustel siis neile valitsusliit Reformierakonnaga ei meeldi. „Ma tean, et see on sõna sõna vastu, kuid mina tean, kumb osapool valetab,“ lisab ta. Erinevateks stsenaariumiteks on Reformierakond tema sõnul küll valmis, kuid täpsemalt ta variante ei kommenteeri. Siiski nendib ta, et Keskerakonna uue esimehe Jüri Ratasega on läbisaamine hea.

EKRE liige Martin Helme on täiesti kindel, et sel nädalal valitsus kukub. Ka nende erakond on valmis valitsusse astuma, kuid suuri läbirääkimisi selleks peetud pole. „Riigikogus on kõigi vahel kompamisi olnud,“ ütleb ta. „Vahel on hea vaikselt asju ajada, et midagi toimuma hakkaks,“ lisab ta. Halvim variant uueks valitsuseks oleks tema sõnul Keskerakond ja Reformierakond, mida paljud just kõige tõenäolisemaks peavad.

Hetkel kuum