Sirje Rank • 9. november 2016 kell 9:15

Täna USA, homme Prantsusmaa – vaata reaktsioone

Donald Trump  Foto: Scanpix/Reuters

Euroopa ärkas täna hommikul uues reaalsuses – vastu paljude ootusi võitis USA presidendivalimised vabariiklaste kandidaat Donald Trump.

Saksamaa kaitseminister Ursula von Leyen oli üks esimesi USA valimistulemusi kommenteerinud Euroopa riigi valitsusliikmeid. Hommikul Saksa televisioonis esinedes nimetas ta Donald Trumpi võitu USA presidendivalimistel suureks šokiks ning hääletuse tulemust vastuhakuks Washingtonile ja eliidile.

Ta kutsus Trumpi üles isolatsionalismi vältima. „Euroopa huvides on, et USA jääks maailmale avatuks,“ ütles ta.

Minister tunnistas, et paljud küsimused on Trumpi puhul veel vastuseta, kuid NATO kohta küsib Trump ilmselt teistelt partneritelt, milline on nende panus allianssi. Samas tahaksid partnerid ka USA-lt suuremat selgust, milliseks kujuneb uue administratsiooni hoiak NATO suhtes, ütles minister.

Euroopa Parlamendi president Martin Schulz ütles, et Donald Trumpi võit on vaieldamatu ja seda tuleb respekteerida.

"Trumpist on saanud miljonite ameeriklaste murede ja hirmude lipukandja. Nendele muredele tuleb vastata usutava poliitika ja ettepanekutega,“ ütles Schulz. 

Mis puudutab Trumpi administratsiooni välispoliitikat, siis need küsimused on kõik alles lahtised. „Süüriast Iraagini, Ukrainast Liibüani pannakse Trumpi roll diplomaatias ja kokkulepete saavutamisel proovile kohe esimesest päevast ja see nõuab õiget kombinatsiooni vastutustundest, vaoshoitusest ja liidrirollist,“ ütles Schulz, avaldades lootust USA ja Euroopa Liidu koostööle ühiste huvide kaitsel.

Schulz möönis, et valimiskampaanias on olnud protektsionistlikke avaldusi ja muret tekitavaid väljaütlemisi naiste ja vähemuste aadressil. Ta avaldas lootus, et EL ja USA suudavad jätkata ratsionaalset koostööd.

Euroopa Liidu kõrge välisesindja Frederica Mogherini säutsus Twitteris, et ELi ja USA sidemed on sügavamad kui poliitika muutus. Me jätkame koostööd, avastades uuesti Euroopa tugevuse, ütles ta.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg rõhutas Trumpile oma õnnitlusi edastades Washingtoni liidrirolli tähtsust uues väljakutseterohkes julgeolekukeskkonnas.

„USA juhiroll on niisama tähtis, kui see alati on olnud,“ ütles Stoltenberg, kinnitades valmisolekut koostööks USA vastvalitud presidendiga. „Tugev NATO on hea USA ja hea Euroopa jaoks,“ ütles ta ja lisas, et ohud, nagu hübriidsõda, küberrünnakud ja terrorism, nõuavad veel palju tööd.

Saksamaa Bundestagi välisasjade komisjoni juht Norbert Röttgen ütles, et transatlantiline liit võib Trumpi võidu järel ohus olla. Ta väljendas paljude sakslaste võimetust mõista, kuidas said ameeriklased anda oma hääle inimesele, kes on nii paljusid solvanud. „See on tõesti veelahe,“ ütles ta. Ta lisas, et Euroopa Liidul tuleb nüüd hakata maailma asjades suuremat rolli etendama, et kompenseerida USA ilmset taandumist. See tähendab ka Saksamaale suuremat vastutust. „See on äratuskell.“

Hiina välisministeeriumist õnnitlusi ei tulnud, kuid ministeeriumi pressiesindaja sõnul on Hiina valmis uue USA presidendiga koostööd tegema, et kahepoolseid suhteid edendada.

Hollandi paremäärmuslik poliitik Geert Wilders, kes on tuntud oma moslemivastase retoorika ja Euroopa Liidu vastasuse poolest, lubas ka Hollandis riigi rahvale tagasi anda. „Ajalooline võit! Revolutsioon,“ säutsus ta Twitteris. Tema parteil on Hollandis tuleva aasta märtsis toimuvate valimiste eel tugev toetus. „Ka meie Hollandis anname oma riigi rahvale tagasi,“ lõpetas Wilders oma säutsu.

„Täna USA, homme – Prantsusmaa. Braavo!“ säutsus Twitteris Prantsusmaa Rahvusrinde looja ja selle praeguse juhi juhi Marine Le Peni isa Jean-Marie Le Pen. Marine Le Pen ise oli üks Trumpi esimesi õnnitlejaid.

Ungari peaminister Viktor Orban, keda USA praegune administratsioon ja ka demokraatide esinumbriks olnud Hillary Clinton on demokraatliku süsteemi nõrgestamise pärast kritiseerinud, ütles, et Donald Trumpi võit USA presidendivalimistel on väga hea uudis, mis näitab, et demokraatia on ikka veel elus.

Venemaa president Vladimir Putin avaldas lootust kahe riigis suhete paranemiseks.  

Kinnitage rihmad, säutsus Twitteris Rootsi endine pea- ja välisminister Carl Bildt. „Paistab et sellest aastast saab läänemaailmas topeltkatastroofi aasta.“

Hetkel kuum