Äripäev • 9. detsember 2016 kell 7:10

Ministrid kutsuvad riigikogu liikmed nõukogudest tagasi

Kadri Simson (sinises) ja Urve Palo (punases) asusid riigifirmade nõukogusid rookima.  Foto: Andres Haabu

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ministrid kutsuvad riigi äriühingutest tagasi kõik riigikogu liikmed. Kokku puudutab muudatus 12 inimest kümnes riigiettevõttes, teatas ministeerium.

Ministrid märkisid, et koalitsioonis on ühiselt otsustatud, et riigikogu liikmed ei peaks kuuluma riigi äriühingute ja sihtasutuste nõukogudesse.

„Kahtlemata on paljudel riigikogu liikmetel häid isikuomadusi, mis võimaldaksid ka riigiettevõtete nõukogudes edukalt osaleda, aga riigiettevõtete läbipaistvaks juhtimiseks tuleb rollikonflikte vältida juba eos,“ selgitas nõukogude liikmete tagasikutsumise vajalikkust majandus- ja taristuminister Kadri Simson.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo märkis, et õiguskantsler on andnud hinnangu, et seni kehtinud kord oli põhiseaduse vastane ja ministrid ei tohiks riigikogu liikmeid nõukogudesse nimetada. "Seadusandliku võimu esindajad peaksid jääma sõltumatuks ning mitte osalema äriühingute juhtimises," ütles Palo.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi haldusalas olevate riigiettevõtete nõukogudest kutsutakse tagasi riigikogu liikmed:

Toomas Kivimägi – AS Eesti LiinirongidRemo Holsmer – AS Eesti LiinirongidValdo Randpere – AS Eesti LootsAivar Sõerd – AS Eesti PostMeelis Mälberg – AS Eesti PostMeelis Mälberg – AS Eesti TeedKalle Palling – AS Tallinna Lennujaam

Peale riigikogu liikmete kutsutakse nõukogu liikme kohtadelt tagasi ka:

Peep Aru – AS EVR CargoTarmo Mänd – AS Saarte LiinidVäino Linde – AS Tallinna LennujaamTõnis Kõiv – AS Teede TehnokeskusTarmo Mänd – Elering ASTerje Lillo – Lennuliiklusteeninduse AS (volituste lõppemisel)

Märkus: Parandatud kl 13.48 ministeeriumi palvel. Enne oli nimekirjas ka Indrek Kasela, kes tegelikult jätkab Eleringi nõukogus.

Kuna nõukogu otsustusvõime tagamiseks on vajalik teatud arvu liikmete olemasolu, määrati mitmele ettevõttele ajutised nõukogu liikmed.

AS Eesti Posti nõukokku määrati ajutise asendusliikmena Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi kantsler Merike Saks. EVR Cargo nõukogu asendusliikmeks sai MKMi üldosakonna juhataja Andres Uusma, Saarte Liinides lennundus- ja merendusosakonna juhataja Taivo Linnamägi, Tallinna Lennujaamas transpordi arenduse ja investeeringute osakonna juhataja Indrek Gailan ning veondus- ja liiklustalituse juhataja Hindrek Allvee, Lennuliiklusteeninduse ASis lennundus- ja merendusosakonna nõunik Silja Vöörmann-Milošević ning Eleringis energeetika ja ehituse asekantsler Ando Leppiman.

Uute liikmete määramiseks moodustatakse järgmise aasta alguses rahandusministeeriumi vastutusalasse nimetamiskomitee, mis valib riigi äriühingute nõukogu liikmed. Riigiettevõtte nõukogu liikmed kinnitab minister, kelle valitsemisalas ettevõte tegutseb. Edaspidi ei nimeta ministrid riigikogu liikmeid riigi äriühingute ja sihtasutuste nõukogudesse.

Hetkel kuum