Äripäev • 24. detsember 2016 kell 7:45

Parimad uudised avalikustasid Nordea suurtehingu

Nordea Balti panganduse juht Inga Skisaker ja,DNB Balti panganduse juht Mats Wermelin Riias pressüritusel, kus tutvustati ühinemise plaani, kuid ei vastatud probleemküsimustele Nordea Eestis toimunu kohta.  Foto: Andres Haabu

Äripäeva selle aasta parimaks uudiseks valisid toimetajad artikliseeria suurtehingust Eesti pangandusturul, mille autorid olid Kaisa Gabral ja Alyona Stadnik.

Parimaks uudiseks valitud artiklid Nordea suurtehingust sündisid tänu ajakirjanike allikatele. Kavandatud suurtehingu kohta info lekkimine oli tehinguga seotud asjaosalistele üllatav, sest näiteks Eestis oli väga väike hulk inimesi, kes olid nendest plaanidest informeeritud.

Aprillis ilmunud uudises “Nordea müügis” avalikustas Kaisa Eestis esmakordselt, et Nordea plaanib oma Baltimaade äridega teha suurtehingu. Algselt Kaisale laekunud infot kontrollisime mitmest allikast ja lõpuks saime nendele kuuldustele kolme erineva anonüümseks jääda soovinud allika kinnituse. Allikate info aga tehingu sisu kohta läks kevadel lahku. Tõenäoliselt oli põhjuseks see, et toona oligi mitu varianti laual.

Võimaliku ostjana käis kevadel läbi Suurbritannias asuva HSBC panga nimi. Juuli alguses õnnestus aga Alyonal enda allikalt teada saada, et Nordea kavandatav suurtehing on jõudmas lähinädalatel lõpusirgele. Seda infot erinevatest allikatest kontrollides selguski, et Baltimaade äride müümise asemel võib tehingu sisuks olla DNB ja Nordea Balti äride ühendamine. Poolteist kuud hiljem ka Nordea ja DNB oma plaani avalikustasid ehk kinnitasid seda, mida Äripäeva tellijad said teada juba mõned nädalad varem.

Kaardid lauale

Parima uudise nominentideks valiti Kaisa Gabrali artikkel “Pettunud Kallas võib teha uue partei” ja Koit Birnkmanni, Mari Metsa ning Piret Reiljani artiklid, mis esimesena Eesti ajakirjandusväljaannetest avalikustasid piimanduskontserni Tere saneerimiskava.

Mainitud Tere saneerimiskava avalikustanud artikkel "Ainult Äripäevas: Tere salajane päästeplaan" on samuti näide ajakirjanike heast tööst allikatega, sest kui poleks häid allikaid, siis taoline info enne selle ametlikku avalikustamist ka ajakirjanike kätte ei jõuaks.

Kaisa oktoobris ilmunud uudis “Pettunud Kallas võib teha uue partei” oli samuti väga mõjukas ja tekitas palju vastukaja ning tõi ilmekalt avalikkuse ette Reformierakonna sisepinged. See artikkel tugines Kaisa tehtud intervjuul Siim Kallasega, kes oli ajakirjaniku küsimustele vastates üllatavalt avameelne.

Hetkel kuum