• OMX Baltic−0,04268,64
 • OMX Riga−0,23911,36
 • OMX Tallinn0,131 744,37
 • OMX Vilnius−0,17994,69
 • S&P 500−2,315 427,13
 • DOW 30−1,2539 853,87
 • Nasdaq −3,6417 342,41
 • FTSE 100−0,178 153,69
 • Nikkei 225−1,1139 154,85
 • CMC Crypto 2000,000,00
 • USD/EUR0,000,92
 • GBP/EUR0,001,19
 • EUR/RUB0,0093,48
 • OMX Baltic−0,04268,64
 • OMX Riga−0,23911,36
 • OMX Tallinn0,131 744,37
 • OMX Vilnius−0,17994,69
 • S&P 500−2,315 427,13
 • DOW 30−1,2539 853,87
 • Nasdaq −3,6417 342,41
 • FTSE 100−0,178 153,69
 • Nikkei 225−1,1139 154,85
 • CMC Crypto 2000,000,00
 • USD/EUR0,000,92
 • GBP/EUR0,001,19
 • EUR/RUB0,0093,48
 • 06.01.17, 17:00

Lahing Nordeas jätkub

Nordea Eesti juht Gerd Müller saatis töötajatele kirja, kus selgitab, et ametiühingu nõudmistele järeleandmine kahjustaks panga mainet ja kahandaks kasumit. Nordea usaldusisikute sõnul pank valetab.
Nordea usaldusisikute sõnul sisaldab Nordea Eesti juhi Gerd Mülleri kiri panga töötajatele faktivigu
 • Nordea usaldusisikute sõnul sisaldab Nordea Eesti juhi Gerd Mülleri kiri panga töötajatele faktivigu Foto: Andres Haabu
Nordea Eesti juht Gerd Müller kirjutab panga töötajatele adresseeritud kirjas, et ametiühingusse kuuluvate kolleegide nõudmistega leppimine halvendaks nii Nordea kui ka uue panga konkurentsivõimet.
Ametiühinguliikumine on minu jaoks uus kogemus, kuid sellisena ma seda ette ei kujutanud. Näen ametiühingu usaldusisikute väga jõulist tegevust, mis minu arvates on üles ehitatud vastandumisele ja hirmutamisele. Sellise toonis sõnumit avaldatakse meedias, sellele rõhutakse läbirääkimiste laua taga ja liikmetele jagatavas informatsioonis. Kogu tegevus on tänaseks ületanud Nordea ja Eesti piirid ning kahjustab ka juba uue panga mainet. Ebakindlus meie tänaste ja tulevaste klientide ja partnerite silmis kasvab ning nõrgendab panga konkurentsivõimet kiirelt muutuval turul,“ kirjutab Müller kirjas töötajatele.
Ta kirjutab, et Eesti panganduses ei ole praegu kollektiivlepinguid, tegemist on avatud ja konkurentsivõimelise sektoriga, mis on kiires muutuses. „Sektori palgad on olnud alati turu kõrgemate hulgas. Nordea töötingimused, tasu ja soodustused on sellega vastavuses. Meie keskmine palk on sarnane sektori mediaani ja keskmisega, mis on pisut üle 2000 euro ja Nordea puhul sisaldab peamisi soodustusi,“ kirjutab Müller ja toob kirjas esile pangatöötajatele praegu kehitvad toetused:
lõunasöögi toetussoodustingimustel krediidi-, liisingu- ja pangateenusedtalvepuhkus +1 nädalat (alates 2. tööaastast)tööandja pensioni maksed III sambasse (alates 3. tööaastast)staažipuhkus +1 nädalat (alates 10. tööaastast)sportimisvõimaluste kompensatsioonNordea vanemahüvitis (4 kuud peale lapsehoolduspuhkust)tervisekontroll ja gripivaktsineeriminemuud
Müller lisab kirjas, et "oma nõudmistes on ametiühingu esindajad püüdnud jätta muljet, et Nordea töötajatel on turust oluliselt halvemad tingimused ja neid koheldakse väga halvasti. Selleks, et olukorda nii-öelda tasakaalustada nõutakse hüvesid, mis väga oluliselt erinevad Eesti tööjõuturust  ja äripraktikast".
Müller tõi kirjas esile mõned ametiühingute nõudmised:
Täiendav viie kuupalga suurune lahkumishüvitis koondamise korralKahekordne ületöötundide tasustamine (seadusejärgne 1,5kordne)Kehtivate soodustuste muutmine või lõpetamine ainult ametiühingu nõusolekulUsaldusisikute (Tiina Kukk, Tarmo Kase ja Taago Pähkel) koondamisel kompensatsioon 36 kuupalka (seadusejärgne 6 kuupalka)
Selliste nõudmistega leppimine halvendaks Mülleri hinnangul nii Nordea kui ka uue panga konkurentsivõimet, pidurdaks uute töökohtade loomist Eestisse ja sunniks üle vaatama seniseid plaane. „Tänased töölepingud liitumisel ei katke ja need viiakse koos kliendilepingute, varade ja kõige muuga üle uude panka. Kõik uued aga ka dubleerivad ametikohad täidetakse uues pangas läbipaistvalt nagu seni ka Nordeas. Pangad valmistavad ette ka abi ja hüvitise paketti neile, kes uues pangas tööd ei leia,“ kirjutas Müller.
Müller märkis kirjas, et ametiühingute kavandatav streik tähendaks pangale klientide teenindamise ja varade kättesaadavuse piiramist. „Streikimine ja teenuste osutamise katkestamine ei saa kuidagi olla tulevikku suunatud tegevus. Valikute puudust klientidel ei ole - meie konkurendid tunnevad võimalusest kliente üle võtta kindlasti heameelt. Julgustan teid tegema otsuseid iseseisvalt ja oma parema äranägemise järgi. Kedagi ei saa sundida osalema meeleavalduses või streigis. Uskuge, see ei ole meie tulevik, selline tegevus kahjustab ettevõtte mainet ja piirab tuleviku võimalusi,“ kirjutas Müller.
Müller kirjutas, et seoses liitumisega on juba 10% Nordea töötajatest otseselt või kaudselt kaasatud töörühmade töösse ning uus ühendpank tuleb selle töötajate nägu.
Nordea Eesti kolm usaldusisikut Tiina Kukk ja Tarmo Kase soovivad töötajate nimel, et saaksid pangaga jätkata kollektiivlepingu läbirääkimisi, mille pank pooleli jättis
 • Nordea Eesti kolm usaldusisikut Tiina Kukk ja Tarmo Kase soovivad töötajate nimel, et saaksid pangaga jätkata kollektiivlepingu läbirääkimisi, mille pank pooleli jättis Foto: Andres Haabu
Usaldusisikute vastulause: Nordea valetab
Nordea kolm usaldusisikut Tiina Kukk, Tarmo Kase ja Taago Pähkel kirjutasid peale Nordea juhi Gerd Mülleri kirja töötajatele ka enda poolt kirja, kus rõhutavad, et Mülleril on õigus selles, et demokraatlikus ühiskonnas on kõigil õigus oma arvamusele ja selle väljendamisele, kuid sellest hoolimata ei tohiks esitada valeväiteid.
Gerd on teieni toonud panga ametliku seisukoha, millega oleme läbirääkimistel korduvalt põrkunud ning mis raskendanud läbirääkimiste protsessi,“ seisis Nordea usaldusisikute kirjalikus pöördumises töötajatele.
Ametiühing ei ole kolm usaldusisikut, vaid 69% Nordea Panga Eesti töötajatest. Ametiühingu soovid ja tegemised ei ole kolme usaldusisiku isiklik ettevõtmine, nad esindavad enamust töötajatest. Oleme seda pangale kannatlikult selgitanud. Usaldusisikute vastandamine ülejäänud ametiühingu liikmetele ning töötajate soovide omistamine kolmele inimesele ei ole ei õige, korrektne ega isegi elementaarselt viisakas. Gerdi sõnutsi kuulub ligikaudu 10% Nordea töötajatest ühinemisega tegelevate töörühmade töösse. Soovin juhtida tähelepanu, et ametiühingu (töötajate) esindajaid ei ole kaasatud ühtegi töörühma vaatamata sellele, et ametiühing esindab 69% inimestest, keda muudatused puudutavad,“ seisis vastukirjas.
Mis puudutab keskmist palka, siis usaldusisikute sõnul kohaldub kirjas toodud 2000 eurot eelkõige neile, kellel on suur eluasemelaen, kes kasutavad staaži- ja talvepuhkust, kes on olnud korduvalt lapsehoolduspuhkusel jne. „Just nende soodustuste säilimise eest, mis meie keskmise palga sektori keskmisele tasemele tõstab, ametiühing seisabki. Töölepingutes mittesisalduvate soodustuste kaotamine langetab meie keskmist palka koheselt 300 euro võrra,“ selgitasid usaldusisikud.
Lisaks soovivad usaldusisikud parandada ka Mülleri kirjas olnud faktivead. „Koondamishüvitist 5 kuupalga ulatuses taotleti töötajatele staažiga üle 10 aasta, väiksema tööstaaži puhul oli ka hüvitis väiksem. Usaldusisikutele ei ole tehtud erandit nende tasustamisel koondamise korral. Gerdi kirjas toodud kompensatsioon 36 kuupalka kehtib vaid ja ainult olukorras, kus tööleping usaldusisikuga lõpetatakse ebaseaduslikult, nagu juhtus Hannes Veskimäega. Kompensatsiooni eesmärgiks on vältida analoogse olukorra tekkimist tulevikus ning kompenseerida usaldusisikutele kohtukulud. Samuti juhin tähelepanu sellele, et kompensatsioon laieneb igakordsetele usaldusisikutele, mitte Tiina Kukele, Tarmo Kasele ja Taago Pähkelile nagu Gerd oma kirjas viitab,“ seisis Nordea usaldusisikute kirjas.
Kõik ametiühingu ettevõtmised, ka kavandatav pikett, on suunatud läbirääkimiste taastamisele, mille pank ühepoolselt lõpetas. On hea kuulda, et Nordea ja DNB valmistavad ette hüvitiste paketti neile, kes uues pangas tööd ei leia. Usume ja loodame, et pakett on lahkujate tehtud tööd vääriliselt hindav ning teeme ettepaneku, et töötajate valitud esindajad oleksid hüvitiste paketi väljatöötamisse kaasatud, nagu on kombeks Skandinaavias,“ kirjutasid usaldusisikud.
Nordea panga Eesti filiaali töötajad korraldavad laupäeva kespäeval piketi Nordea panga Stockholmi peakorteri ees, nõudes kollektiivlepingu läbirääkimiste jätkamist Eestis.

Seotud lood

 • ST
Sisuturundus
 • 27.06.24, 14:15
Milline on ettevõtte roll riigikaitses? Coop Pank: reservisti palga säilitamine on hea algus
Eesti riigi julgeolek sõltub igaühe panusest ja ka ettevõtetel on oma osa mängida. Tööandjal on võimalik mitmeti kaasa lüüa, näiteks säilitades reservõppekogunemistel osalejate töötasu, pakkudes reservistidele soodustusi, võimaldades vaba aega või kodust töötamise võimalust, kui elukaaslane on õppekogunemisel.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele