Äripäev • 9. veebruar 2017 kell 12:54

Politsei hoiatab: liikvel on investeerimiskelmid

Politsei palub kahtlaselt numbrilt tehtavaid ulmelisi investeerimispakkumisi tõsiselt mitte võtta ning sellised kõned kiirelt lõpetada.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Politsei poole on pöördunud inimesed, kellele helistanud vene keeles rääkivad kelmid pakuvad investeerimisteenust ja petavad kõne vastuvõtjalt välja raha, hoiatab politsei- ja piirivalveamet.

Põhja prefektuuri kelmuste ja küberkuritegude teenistuse vanema Hannes Kelti sõnul võivad kelmid end tutvustada aktsiate vahendamisele keskenduva Läti ettevõtte esindajatena. „Kelmid helistavad ohvritele erinevatelt numbritelt ja suhtlevad vene keeles. Petmiseks väidetakse, et nende firma spetsialiseerub aktsiatehingutele. Petturid lubavad, et investeerides tuntud börsiettevõtete osakutesse ootab neid ees 30protsendiline kasum. Kergekäelised investeerijaid saavad aga 100protsendilise kahjumi,“ ütles Kelt.

Kelt tõi välja, et seni on kelmid rääkinud vaid vene keeles ja otsinud kontakti peamiselt Läti numbritelt ja ka Skype’i kaudu. „Helistajad käituvad pealetükkivalt, valades potentsiaalse ohvri kõnedega üle. Esimesena tuleb mõista, et börsil tulu teenimine ei ole iialgi garanteeritud. Mitmekümneprotsendiline kasum käiakse välja inimeste meelitamiseks,“ rääkis Kelt. „Börsil investeerimine nõuab eriteadmisi ja võõrast sellises olukorras usaldada ei või.“

Politseinik lisas, et kelmid loovad inimeste usalduse võitmiseks välismaal registreerituid veebilehti ning paluvad neil seal registreerida. Lehel palutakse inimese krediitkaardiandmeid. „On vastutustundetu usaldada telefoni teel räägitu põhjal raha võhivõõrale. Inimestel tuleb olla hoolas ning vajadusel küsida lähedastelt või tunnustatud ettevõtetelt finantsnõu,“ manitses Kelt.

Kelmide ohvrid on 3040aastased ning suurim tekitatud varaline kahju on 18 700 eurot. Üks petturite kasutatav veebileht on everest.trade.

Kelt palub kahtlase numbriga kõnesid mitte vastu võtta. „Kui siiski kõnele vastatakse ning helistaja teeb sellise pakkumise, siis tuleb keelduda ja kõne lõpetada,“ rääkis Kelt.

Politsei palub kõigil, kellele kelmid investeerimispakkumisi teevad, anda neile sellest teada.

Hetkel kuum