Krüptoraha ekspert: petta saab see, kes ei viitsi süveneda

Krüptoraha ekspert ja Eesti krüptoraha Liidu juhatuse liige Asse Sauga imestab, miks me siiamaani krediitkaardisüsteeme kasutame, sest need on finantsmaailma ühed ebaturvalisemad süsteemid.  Foto: Andras Kralla
Kristel Härma • 12. veebruar 2017 kell 6:15

Ainult bitcoine kasutades on täiesti võimalik elada, kinnitab krüptoraha ekspert Asse Sauga. "Ma ise kasutan seda tihti. Testi mõttes võtsin isegi Venemaal bitcoiniga automaadist rublasid välja, kuigi Venemaal on bitcoin täiesti keelatud."

Bitcoini edulugu ära kasutades on mujalt maailmast Eestisse jõudnud teistel krüptorahadel põhinevad skeemid. Samal ajal lööb bitcoini hind rekordeid ja selle kõrval on mitmeid arvestatavaid krüptorahasid, mis võiksid krüptoraha eksperdi Asse Sauga hinnangul bitcoini edestada. Sauga rõhutab aga, et investeeringuks õiget krüptoraha valides tuleb teha põhjalik taustatöö.

Järgneb intervjuu Asse Saugaga.

Miks just krüptorahanduses sellised skeemid levivad?

Kasutatakse ära igasugu võimsaid edulugusid, kuidas on bitcoinidega uusi miljonäre tekkinud. Räägitaksegi bitcoini eduloost ja sihtgrupp, kes kas siis ei ole viitsinud või ei ole aega olnud süveneda, kuulab neid lugusid ja läheb süvenemata petuskeemi või võltsi krüptoraha õnge. Teiseks on see niivõrd uudne tehnoloogia, et sellest on suhteliselt keeruline läbi närida ja aru saada, kuidas see toimib. Seda enam, et seda tehnoloogiat ja üldse sellist hajutatud süsteemi olemust ei ole koolis ka õpetatud ehk see on tänaseni veel iseõppijate pärusmaa. Seda enam ei pruugi inimesed teada, kuidas need süsteemid toimivad.

Eestis on ettevõttel DeCrypto bitcoini automaadid Tallinnas ja Narvas. Hiljuti laienesid nad Leetu, plaanivad siseneda ka Ukraina turule.

Automaatides saab sularaha eest bitcoine osta ja müüa. 

Kuidas ma erinevate krüptorahade vahel valima peaksin ja kuidas ma tean, et just see krüptoraha on turvaline?

Kõigepealt on veebileht coinmarketgap.com. Seal on lihtne ülevaade - vastavalt turumahule on järjestatud krüptorahad ja ka tokenid. Kuna neid on seal umbes 600 ringis, on TOP10 ja TOP20 tõsiseltvõetavamad. Bitcoini puhul pole mingit kahtlust – kindlalt võib öelda, et see on maailma kõige turvalisem süsteem. Küsimus on lihtsalt selle volatiilsuses ja kursi kõikumises. Usun, et bitcoini kurss võib tõusta üsna edukalt.

Teiste krüptorahade puhul tasub alati vaadata potentsiaali, mis selle krüptoraha või tokeni taga on. Tasub vaadata, kui palju on selle tehnoloogias innovatsiooni, kui suur põhimeeskond selle taga on. Kui palju on suudetud kogukonda kaasata, kui palju rakendusi ehitatud. Samuti peaks vaatama, kui stabiilne selle kurss on, mis on ühiku enda hind ja mitu ühikut on turul kaubeldavad. Kõik sellised faktid joonistavad lõpuks pildi süsteemist ja krüptorahast. 

Tasub internetist taustainfot uurida ja foorumeid lugeda. Kui väga diskussiooni ei toimu ning palju on negatiivset infot, on selge, et tegu ei ole päris õige asjaga.

Kui väga tasuks üldse vaadata muud krüptoraha peale bitcoini?

Mina olen nii kaotanud kui võitnud, aga siiski tasub. Kuldreegel on see, et munad hoida eri korvides, siis on kaotus mõnevõrra väiksem. Aga bitcoini tõusu protsent on ikka väiksem kui mõne teise krüptoraha puhul ehk siis volatiilsus on teiste krüptorahade puhul kindlasti suurem. Eriti kui tegelda igapäevakauplemisega, on võimalik seal kindlasti päris hästi teenida.

Kas tasub mõne väiksema tegija poole vaadata, et neid toetada?

Igal juhul, kui idee ja süsteem on äge, jätkusuutlik ja endale asi meeldib. Ma vaatan ise investeerimisotsuseid tehes alati potentsiaali ning ideed ja tehnoloogiat tervikuna. Ka seda, kui suurt kasu see võib keskkonnale ja inimkonnale tuua. Ma ei panusta kunagi puhtalt raha teenimise peale. Nagu naftasse investeerimine võib kõvasti raha kasvatada, aga tegelikult ei ole see väga jätkusuutlik. Mingi hetk keeratakse ilmselt kraanid kinni ja siis võib kaotus ka päris korralik olla.

Kas paistab, et mõni väiksem tegija võiks tulevikus bitcoinist mööda minna?

Olen üsna veendunud, et bitcoin on domineeriv raha võib-olla viie aasta perspektiivis, aga tal on tehnoloogilised piirangud põhisüsteemi sisse kodeeritud, mis ei lase tal saada domineerivaks maailmarahaks. Küll aga jääb bitcoin kindlasti niširahaks, võib-olla nagu täna on kuld. Teda kindlasti hoitakse ja ta jääb kestma. Puhtalt juba sellepärast, et ta on esimene ja ta on maailma muutev protokoll, mis tõi blokiahela ja võimalused uusi tehnoloogiaid ja krüptorahasid luua.

Krüptorahad arenevad väga kiiresti ja bitcoini üks põhiprobleem on, et ta ei võimalda väga palju tehinguid ühes ajaühikus teha. Teised krüptorahad teiste tehnoloogiatega juba ületavad siin bitcoini. Kindlasti millalgi võtab domineeriva rolli mingi teine krüptoraha üle. Ja seal oleks päris huvitav lähedal juures olla.

Kuidas ma saan täna üldse krüptoraha kasutada?

Igapäevaseks kasutamiseks tean ma kaht ettevõtet, kes pakuvad tavalist pangakaarti, mille taustal on bitcoinid. Sellega saab maksta igal pool terminalides ja sularaha välja võtta. Ehk siis on võimalik elada ainult bitcoine kasutades. Ma ise kasutan seda tihti. Testi mõttes võtsin isegi Venemaal bitcoiniga automaadist rublasid välja, kuigi Venemaal on bitcoin täiesti keelatud.  

Miks ma peaksin maksma bitcoini või mõne muu krüptorahaga, mitte pangakaardiga või sularahas?

Üks on kindlasti filosoofiline põhjus, millist süsteemi makse tegemise ajal toetatakse – kas pangandussüsteemi või krüptorahasüsteemi. Teine põhjus võib olla see, et kui hoida oma raha krüptorahas, on seal küll riskid, kuid pigem võib sellega võita. Sellega saab teenida rohkem kui pangaintressidega.

Maksetasud on ka võimalikult väiksed. Bitcoini standardmakse ei maksagi midagi, aga väiksemad ja suuremad summad on üks-kaks senti eurodes. Ja kui muidu võtab SEPA süsteemis maksekinnitus neli tundi aega ja rahvusvahelisel maksel mitu päeva, siis bitcoini puhul läheb kinnitusega aega maksimaalselt tund.

Krüptorahamaksega ei liigu ka kasutaja informatsioon kaasa. Mind hämmastab, miks me siiamaani krediitkaardisüsteeme kasutame, sest need on ühed ebaturvalisimad süsteemid tänases finantsmaailmas. Bitcoini internetimaksega skaneerid lihtsal QR koodi arvutist telefoni. Ei ole vaja sisestada nime, aadressi ega krediitkaardi informatsiooni. Ja ühe kliki maksed on väga lihtsalt tehtavad. 

Hetkel kuum