Ühisrahastuse kinnisvaraobjekt läks hapuks?

Kevade 9 sai rahastuse mullu detsembris.  Foto: Eiko Kink

Investoreilt Crowdestate´i vahendusel 210 000 eurot kogunud ettevõtja ei ole investoritele raha tagastanud ning tema suhtes käivitati sundtäitmine.

Tegemist on Tallinnas, Toompea vahetus läheduses asuva korteriga, mille omanik kogus mullu detsembris 206 investorilt 210 000 eurot. 12 kuu pikkuse projekti tulususeks pidi olema 12%.

Raha kogus Korterivahetus OÜ, mis kuulub pikaajalise kinnisvaravaldkonna kogemusega Virko Ojamaale, kes pidi omandama Adamsoni 6/Kevade 9 kinnistul paikneva 122,50 m2 suuruse korteri ning selle juurde kuuluva parkimiskoha.

Omandamise eesmärgiks on korter kaasajastada ning 12 kuu jooksul võõrandada, võttes arvesse asukoha eksklusiivsust, planeeringu parendamist ning nõudluse olemasolu väärika asukohaga premium korterite segmendis, seisab objekti tutvustuses ühisrahastuses.

Omandatavale kinnisasjale seati Crowdestate Collateral Agent tagatisagendi kasuks esimese järgu hüpoteek. Laenu/tagatisvara väärtuse suhe on 63% ja Crowdestate'i investorite risk on 1 920 EUR netopinna ruutmeetri kohta. Tagatise asukoht ja olemasolev seisukord tagavad hea müüdavuse ka negatiivse stsenaariumi korral.

Crowdestate´i teatel ei ole ettevõte tasunud esimest korralist intressimakset tänavu 20. märtsil ning ei ole senini täitnud lepingutest tulenevat kohustust ega näidanud koostöövalmidust probleemi lahendamiseks. Seetõttu ütles Crowdestate 5. mail üles investorite ja ettevõtte vahel sõlmitud lepingud.

Laenulepingust tulenevalt tekib OÜ-l Korterivahetus kohustus tagastada platvormi vahendusel kaasatud laenu põhiosa, kogunenud intressid, viivised ja muud kõrvalnõuded. Kui kohustust ei täideta, annab tagatisagent Crowdestate Collateral Agent OÜ (hüpoteegipidaja) Crowdestate'i investorite huve esindades lepingutest tulenevad nõuded täitemenetlusse.

Investorid kaitstud 

Korterivahetus OÜ omaniku Virko Ojamaa sõnul on veel vara rääkida, mis projektiga juhtus, kuid ta kinnitas, et investorid saavad oma raha tagasi ning näidisprotsessi sellest ei tule. "Investorite kasuks on seatud hüpoteek ja nemad saavad oma raha kindlasti tagasi. Crowdestate´i ees müts maha, nemad on enda investorite eest väga hästi seisnud," ütles Ojamaa.

Tema sõnul on projekti venimine äris tavaline olukord. „Ühisrahastusega ei ole selles valguses veel häda midagi. Mis kinnisvaraturg üldse teeb, eks seda siis aeg näitab."

Investorite seisukohalt on tegemist 1 järjekoha hüpoteegiga tagatud investeerimislaenuga, mille tagatisväärtus peaks ületama kogu arvestusliku laenuperioodi vältel nii investeeringu põhiosa, intresside kui ka kõrvalnõuete summa.

Hetkel kuum