Altkäemaksu küsimise istung jäi lühikeseks

Täna alla tunni kestnud kohtuistungilt lahkunud Teet Järvet (tagaplaanil) ja tema kaitsja vandeadvokaat Kalle-Kaspar Sepper naasevad kohtusaali järgmisel kuul.   Foto: Andres Haabu
Marge Väikenurm • 16. mai 2017 kell 11:15

Altkäemaksu küsimise eest süüdistuse saanud Teet Järvet seisab edaspidi kohtu ees üksi, sest tema partner Heigo Soppe pääses rahalise kohustusega.

Kohtupidamine omanikujärelevalvet teinud Teet Järveti ja Heigo Soppe ning Järveti elukaaslase Maarja Reinoki üle algas märtsis. Altkäemaksu küsimise süüdistuse esitas prokuratuur alguses mõlemale mehele. Lisaks sai Reinok koos Järvetiga süüdistuse suures koguses narkootiliste ainete marihuaana ja hašiši ebaseaduslikus omandamises ning valdamises. Järvetit süüdistab prokuratuur veel dokumendi võltsimisele ja kasutamisele kihutamises.

Teise mehe pääsemine

Nüüd on altkäemaksu süüdistus jäänud ainult Järveti õlule, sest kohus otsustas Soppe suhtes menetluse otstarbekuse kaalutlustel lõpetada, kohustades teda riigituludesse maksma 4000 eurot.

Järveti ja Reinoki kaitsjad esitasid täna Harju maakohtule ka lisatõendite taotlusi, millest kohtunik keeldus - nii sai kohtulik uurimine ühele poole. Seega pidanuks algama kohtuvaidluse osa, kuid Järveti ja Reinoki lapse haigestumise tõttu lükkus asja arutamine järgmisesse kuusse. 

Altkäemaksu küsimine viib ajas 2015. aasta jaanuari, kui ehitusfirma E&G tegi töid Ida-Virumaa kutsehariduskeskuses. Tegemist on kümneid riigihankeid võitnud, kuid alltöövõtjatele kaks miljonit eurot maksmata jätnud ja pankrotiga lõpetanud Tartu ehitusfirmaga, mille taga on Artur Fjodorov.

Varem selgitas Fjodorov, et E&G likviidsuskriis hakkas kujunema ajal, kui Narva linna arenduse ja ökonoomika amet ei tasunud tööde eest ligi pool miljonit eurot. Teisel objektil nõudis Fjodorovi sõnul järelevalve aga altkäemaksu, pidurdades ehitust. Jutt käis 60 000 eurost.

Kiitus endisele firmale

Neli aastat tagasi tunnistati Järvetile kuulunud firma Real-E State kõige konkurentsivõimelisemaks arhitektuuri ja projekteerimise valdkonnas. Mullu liikus ettevõte M. Haroon Hakimi nimele, kelle asukohaks on äriregistri järgi Araabia Ühendemiraadid. Firma juhatusest lahkus Järvet läinud detsembris. Järvet on olnud seotud ka poliitikaga, kui kuulus IRLi, mille ridadest lahkus nelja aasta eest.

Äripäev kirjutas Järvetist ka läinud kuul. Siis oli teemaks tema teine eksfirma JMT Europe, mis veel kolm aastat tagasi arendas Kadriorus kortermaja. Ettevõtte taga olid peale Järveti ka Martten Kaldvee ja Jürgen Jõepera. Nüüdseks on ühist äri ajanud Järvet ja mullu ärikeelu saanud Jõepera tülli pööranud ning firma maksuvõlg kosunud 137 000 euroni. Segast seisu üritab harutada pankrotihaldur Urmas Tross. „Vastastikune süüdistamine on eelduslikult taotluslik. Pole ju aru saada, kas kavalus on kasvanud rumaluseks või vastupidi,“ kommenteeris Tross.

Mängus narkootikumid

Käimasolevasse kohtuasja on segatud Järveti elukaaslane Maarja Reinok, sest sai Järvetiga süüdistuse suures koguses narkootiliste ainete marihuaana ja hašiši ebaseaduslikus omandamises ning valdamises.

Altkäemaksu pakkumises süüdistatav Teet Järvet seisab kohtu ees nüüd üksi, sest samas asjas süüdistuse saanud Heigo Soppe pääses rahalise karistusega.  Foto: Andres Haabu

Narkootikume hoidsid Järvet ja Reinok süüdistuse järgi ühises kodus – kaks aastat tagasi leidsid politseinikud läbiotsimise ajal kummutisahtlist Prada prillitoosist kolm minigripp-kilekotti ning ühe paberist valmistatud vutlaris suitsu.

Altkäemaksu kohta andis vihje E&G. Kui viimane läinuks altkäemaksu maksmisega kaasa, siis saanuks firma töid teha omanikujärelevalve sekkumiseta: poleks pidanud nõudeid täitma ja saanuks esitada endale soodsaid tööde rahalisi akte.

Prokuratuuril on tõendite seas Järveti-Soppe ja E&G esindajate telefonivestlused. Materjali kogunes samuti neljalt kohtumiselt, kus oli läbivaks teemaks altkäemaks. Altkäemaksu andmist oleks varjatud rekonstrueerimistööde administratiivse nõustamise nimetuse all.

Hetkel kuum