Märt Belkin • 22. mai 2017 kell 11:02

Ökoliikumine tahab miljarditehase planeeringus sõna sekka öelda

Emajõe äärde tselluloositehase rajamise plaani kritiseerivad ökoaktivistid ja Tartu poliitikud.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Keskkonnaaktiviste koondav kodanikuühendus Eesti Metsa Abiks tahab saada kaasatud miljard eurot maksva puidurafineerimistehase planeerimisprotsessi ning keskkonnamõjude hindamisse.

Huvi kaasamisprotsessi vastu avaldasid ökoaktivistid juba aprillikuus tehtud avalikus pöördumises. Siis sai ühendus teada, et kaasamiseks tuleb pöörduda rahandusministeeriumi poole. Ühendus palus täiendavaid selgitusi, kelle poole pöörduda, ent vastus oli vaikus.

"Avaldan lootust, et oodatud kaasamine leiab peagi aset, sest meie, kodanikuühenduse Eesti Metsa Abiks liikmed, soovime kokku panna töögrupi, kes võtaks osa tselluloositehase planeerimisprotsessist ja keskkonnamõjude hindamisest," kirjutas ökoliikumise koordinaator Linda-Mari Väli rahandusministeeriumi kantslerile.

Eesti Metsa Abiks on puidurafineerimistehase plaanide kohta teinud palju kriitikat. Mai keskel toimus ühenduse eestvõtmisel Tartus tehase rajamise vastu ka meeleavaldus – ühenduse hinnangul ägavad Eesti metsad üleraiumise all ning suurtehas oleks keskkonnale kahjulik. Oma muret ilmselt Suur-Emajõe piirkonda kerkiva tehase vastu väljendas meeleavaldusel teiste seas ka Tartu reformierakondlasest linnapea Urmas Klaas.

Tartu lähistele plaanitava tselluloositehase püstitamiseks, seotud infrastruktuuri rajamiseks ja keskkonnamõju hindamiseks käib alates mai keskpaigast riigi eriplaneeringu protsess. Selle eesmärk on leida planeeritavale Est-For Investi puidurafineerimistehasele sobivaim asukoht Viljandi ja Tartu maakonnas Emajõe läheduses ning koostada sobivasse asukohta detailne lahendus ehitusõiguse määramiseks.

Est-For Investi tehase ehitamise maksumus on 800 miljonit kuni 1 miljard eurot. Ettevõtte taga on tuntud Eesti metsandusärimehed Margus Kohava ja Aadu Polli. Ettevõtte tuumikinvestorid on endised Sylvesteri omanikud, kes nüüd veavad ettevõtteid, nagu Combiwood ja Kaamos Group, aga ka konkureerivad metsatöösturid, näiteks ASist Lemeks.

Hetkel kuum