Äripäev • 23. mai 2017 kell 7:53

Maksuamet tegi ettevõtjale mugava uuenduse

Maksuameti kontor  Foto: Eiko Kink

Ettevõtja saab käibemaksukohustuslase numbri nüüd automaatselt, teatas maksu- ja tolliamet.

Igal kuul registreeritakse käibemaksukohustuslaste registrisse ligi 950 isikut ning kustutamise avaldusi laekub 600 ümber. Uus e-teenus muudab käibemaksukohustuslaseks registreerimise senisest lihtsamaks ja menetluse kiiremaks, sest registreerimise aluseks olev automaatne riskide hindamine on tehtud juba enne avalduse esitamist, teatas amet.

„Nii saab korras maksuajalooga ettevõtja käibemaksukohustuslase numbri kohe, kui on avalduse esitanud ja märkinud ära soovitud registreerimise kuupäeva,“ selgitas ameti teenindusosakonna juhataja Triin Raaper. See tähendab ettevõtja jaoks olulist ajalist kokkuhoidu, sest pole vaja külastada bürood ja numbri saab oluliselt kiiremini kui varem.

Ettevõtlusega alustajatel tuleb küll vastata mõnele täpsustavale küsimusele, aga seda saab samuti teha samas elektroonses keskkonnas. Amet pakub ka alustavatele ettevõtjatele nõustamist, et uued maksumaksjad saaksid juba registreerimisel vajaliku info maksude deklareerimise ja tasumise kohta.

Lisaks registreerimise avaldustele saab uue lahenduse abil esitada teisi käibemaksukohustuslase registriga seotud avalduste liike, v.a käibemaksugrupi registreerimise ja kustutamise avaldusi.

Süsteemi arendasid ühispakkujad Cybernetica ja Icefire. Cybernetica projektijuhi Anu Pedoski sõnul on arendus samm uue põlvkonna e-maksuameti suunas. 

Teenuse arendamist rahastati 400 000 euroga Euroopa Regionaalarengu Fondist, projekti kogumaksumus on 543 000 eurot.

Hetkel kuum