Valitsus ei jõudnud maksudes kokkuleppele

IRL esimees Helir-Valdor Seeder  Foto: Andras Kralla
Eliisa Matsalu • 1. juuni 2017 kell 8:15

Valitsuserakondade esimehed ei jõudnud eile maksuküsimustes kokkuleppele, ent plaanivad täna aruteludega edasi minna.

Eile õhtul kohtusid valitsuserakondade esimehed lootuses, et saavad lõplikult kokku maksupakett. IRL esimees Helir-Valdor Seeder tõdes, et eilsed arutelud olid elavad ja kestsid keskööni, kuid lõpptulemuseni ei jõutud. Täna kell neli kogunevad esimehed uuesti, et aruteludega edasi minna

„Liikusime palju edasi, palju pole veel minna,“ ütles Seeder, kes ütles, et on optimist ja loodab endiselt, et selle nädala jooksul jõutakse lõplike kokkulepeteni. Arutelud käivad endiselt selle üle, kust leida katteallikaid maksude katteks, mis ära jäetakse. Üheks selliseks maksuks on panditulumaks.

Seeder märkis, et on alati öelnud, et kuigi panditulumaks jääb ära, ei tohi tulu maksuvabalt Eestist välja viia. „Me ei taha teha selleks kehtestada uut maksu, vaid tahame vaadata, kas on võimalik seadusandlust täpsustada nii, et maksuametil oleks võimalik olukordi paremini tõlgendada ja terad sõkaldest eraldada – mis on kasumi võtmine, laenu andmine või dividendide maksmine,“ selgitas ta. „On olemas teatud võimalused, mida püüame lahendada,“ lisas ta.

Eile saatis 21 organisatsiooni riigikogule ühisavalduse, milles soovitasid loobuda täiendava pakendiaktsiisi, gaasiaktsiisi ja magustatud jookide maksu kehtestamisest, sest nende hinnangul halvendab see olulisel määral Eesti majanduse konkurentsivõimet. Avaldus tehti analüüsi põhjal, mis ütles, et kõik maksumuudatused on kahjulikud igale sektorile välja arvatud avalikule sektorile endale. Seeder ütles, et esimehed eile ühisavalduse üle ei arutanud, kuna prioriteediks oli maksupakett kokku saada.

Kaubanduskoja peadirektor Mait Palts ütles eile, et olukorras, kus statistikaameti viimased andmed näitavad majanduskasvu head käekäiku, ei ole mitmed valitsuse nii nimetatud rahapakkide jagamised mõistlikud ja ka need võiksid ära jätta. Üheks selliseks võiks olla tema sõnul 40 miljoni euro suurune rahasüst Linnahalli renoveerimiseks. Seeder ütles aga, et investeeringute ära jätmine on maksupaketist täiesti teine teema. „Investeeringute puhul jätaksime ära küll ühekordse kulu, kuid samas jääksime ilma ka mitmekordsest tulust. See ei oleks jätkusuutlik lähenemine,“ ütles ta, ent lisas, et investeeringutes endas tasub võib-olla midagi üle vaadata küll. „Kui mina või ükspuha kes teine peaks isiklikult midagi otsustama, siis me kõik vastaks, et me teeks midagi teisiti ja jätaks midagi ära. Kuid meil on vaja kompromissi,“ ütles ta.

Hetkel kuum