Mait Kraun • 4. juuni 2017 kell 11:00

5 rahaviga, mida rikkad väldivad

Berkshire Hathaway nõukogu esimees ja tegevjuht Warren Buffett  Foto: EPA

Rikaste inimeste üks reegel on, et nad maksavad endale esimesena, kirjutab MarketWatch.

Kas olete kunagi mõelnud, kuidas eriti rikkad inimesed – näiteks Warren Buffett või Mark Cuban – päevast päeva elavad? Jah, neil on mitmeid ekstravagantseid harjumusi, aga on ülimalt tõenäoline, et nad järgivad laias laastus samu rahareegleid – reegleid, mis on aidanud neil oma varanduse üles ehitada ja seda kaitsta. Allpool on välja toodud viis reeglit, kuidas oma varasid hoida ja kasvatada.

Nad ei kuluta kõike, mida nad teenivad

„Suurem osa inimestest kulutavad oma sissetuleku nende asjade peale, mis aitavad neil elu rohkem nautida. Alles seejärel säästetakse. Kahjuks on siis järel liiga vähe või ei olegi midagi,“ ütles investeerimisfirma BKD Wealth Advisorsi tegevdirektor Steve Martin. „Edukad inimesed panevad kõigepealt kõrvale raha, mis aitab nende eesmärke täita.“

Edukad inimesed maksavad endale esimesena ning see võimaldab neil pidevalt eesmärke täita. Lisaks sellele lükkavad nad kulutamisega tekkivat rahulolu edasi. Ka sina saad seda teha – lihtsalt pane palgapäeval osa rahast kohe kõrvale. Võiksid kaaluda automatiseeritud säästukonto loomist. See tähendab, et sissetulekust läheb teatud protsent kohe säästukontole ning sealt sa seda kulutada ei saa.

Nad otsivad pidevalt võimalusi, kuidas areneda

Pikalt jõukana püsivad inimesed ei lõpeta pärast hea töökoha saamist pingutamist. Nad otsivad pidevalt viise, kuidas ennast ja oma rahalist seisu parandada. Sinna hulka kuuluvad näiteks ametikõrgendused, passiivse sissetuleku tekitamine või äri ehitamine. Oma sissetulekut kasvatades saavad nad tõsta ka oma kulutusi.

Inimesed, kes tahavad pidevalt olukorda paremaks muuta, investeerivad suurema tõenäosusega ka finantsturgudele. „Nad saavad aru, et kaotamise võimalus on olemas. Samas saavad nad ka aru, et regulaarne ja pikaajaline investeerimine on väga võimas tööriist.“

Nad ei tee emotsionaalseid rahalisi otsuseid

Selle asemel, et sisetunde ja emotsiooni ajendil oma investeeringuid osta või müüa, teevad rahaliselt edukamad inimesed kaalutletud otsuseid, mis on kooskõlas nende pikaajaliste eesmärkide ja strateegiaga.

„Nad usuvad, et plaani tegemine ja selle järgimine aitab,“ ütles investeerimisfirma Bernard R. Wolfe & Associatesi asepresident Anne-Marie Laboe. „Nad ei investeeri viimasesse moeröögatusse või kõige populaarsematesse asjadesse.“

Tõsi, oma emotsioonide kõrvalejätmine ei ole raha puhul alati kõige lihtsam. Seetõttu on ka tähtis, et irratsionaalsete otsuste vältimiseks oleks loodud süsteem. Näiteks võiks enne rahaga seotud otsuste tegemist võtta 24tunnise pausi. Või siis kirjutad omale reeglid üles, millal oleks õige aeg mõnda aktsiat osta (näiteks suhtarvude baasil).

Nad ei pane kõiki mune ühte korvi

„Rikkad kliendid saavad aru, et oma rahapaigutusi on vaja hajutada. Nad saavad ka aru, kuidas see käib,“ ütles Laboe.

Selle asemel, et oma kodufirma aktsiale loota või ainult kinnisvaraprojektidesse panustada, investeerivad edukamad mitmetesse erinevatesse projektidesse. Seejärel vaatavad nad oma investeeringuid terviklikult ühe suure portfellina.

„Kui portfell on õigesti kokku pandud, siis on alati nii, et paaril osal läheb paremini kui teistel,“ ütles Laboe, kes lisas, et hajutamine vähendab investeerimisega seotud riske. „Ole tootluse ootustest realistlik ning pea meeles, et sinu eesmärk on pikaajaline.“

Nad ei kõnni oma teekonnal üksi

Finantsiliselt edukad inimesed teavad, et nad midagi ei tea. Teisisõnu – kui nad ei ole endas kindlad, siis nad otsivad abi, kuidas otsuseid vastu võtta. Laboe ütles, et kindlasti tasub kasutada professionaalide nõu.

Abi saamine ei tähenda alati seda, et selle eest tuleb maksta. Kui sa tunned, et oled oma finantsotsustega hädas, siis saad abi küsida sõpradelt, kes on sarnases olukorras olnud. Alati on võimalik kasutada ka robotnõustamist või internetti.

Hetkel kuum