Kuidas Tõniste mängis mõisa koos hõimlasega firmade matjale

Rahandusminister Toomas Tõniste.  Foto: Meeli Küttim

„Saan väikeettevõtjate murest täiesti aru, et kui nad kõik oma maksud korralikult ära maksavad, polegi võimalik kasumlikult äri teha,“ ütles ministriks saades Toomas Tõniste intervjuus Postimehele praeguseks kurikuulsa lause.

See lause omandab uusi tähendusi, sest Järva Teataja kirjutas eile, et värske rahandusminister Toomas Tõniste müüs sisuliselt lörri läinud äriplaani Eesti ühele kõige tuntumale firmade matjale Kalev Sakjasele. Nii sai Tõniste priiks kohustusest korras hoida muinsuskaitse all olevat mõisa.

Nimelt sai Tõniste koos vennaga 2004. aastal Ambla vallas asuva Käravete mõisa omanikuks ning plaanis rajada sinna vanadekodu ning investeerida sellesse 3,2 miljonit eurot, kuid plaanidest asja ei saanud ja kolm aastat hiljem müüs ta mõisa värskelt loodud ehk sisuliselt riiulifirmale Thunderstorm OÜ.

Käravete mõisa omandas Tõniste koos oma vennaga mitme tehingu käigus. Nimelt ostis Järve Teataja andmetel 2004. aasta 5. aprillil mõisa ligi kolme miljoni krooniga Jüri Feofanovile kuuluv osaühing Adminton, kes müüs selle kohe edasi Tõnistele kuuluvale aktsiaseltsile LTT, aga juba palju kallimalt ehk pea viie miljoni krooniga.

2008. aastal rändas mõis TE Ühistöö OÜ kätte, mille omanikeks olid Toomas Tõniste ja tema naisevend Erik Nigola. Just viimase tõttu mässiti Tõniste ministriks saades kohe ka skandaali, sest selgus, et Tõnistele kuuluvad kaks kinnistut on arestitud kriminaalasja raames, kuna neid on kahtluse järgi parendatud PRIA rahaga. Kriminaalmenetluses on kahtlustatavaks tunnistatud perekond Tõniste äripartner ja Ingrid Tõniste vend Erik Nigola.

„Erik Nigolat kahtlustatakse soodustuskelmuses, mis seineb selles, et PRIA-lt peteti välja peaaegu pool miljonit eurot,“ rääkis riigiprokurör Eve Olesk "Aktuaalsele kaamerale". Prokurör selgitas, et välja petud rahadega on kahtlustuse põhjal parendatud Toomas Tõniste äriühingule kuuluvaid kinnistuid, kuid Tõniste ise ei ole kahtlustatav.

Mõis liikus riiulifirmasse

2012. aastal väljendas toona riigikokku kuulunud Tõniste Õhtulehele rahulolu, et vabanes mädapaisest oma renomeel: „Minul õnnestus ta maha müüa ja ma loodan, et see, kes ostis, saab seal midagi tehtud. Vaatasin, et mul ei ole aega nende asjadega tegelda. Igasugu projektide kirjutamise ja muu sellisega,“ ütles riigikogu liige ja lisas, et igal aastal kaasnes mõisa pidamisega 10 000-15 000 euro suurune kulu. Uue omaniku kohta ütles Tõniste toona, et pole kindel, et mõis headesse kätesse sattus ning 2017. aastal juunis ütles Järva Teatajale pressiesindaja vahendusel, et ostja motiive mõisa ostmiseks ta hinnata ei oska.

Ometi oli Kalev Sakjase juhitav firma sedavõrd usaldusväärne, et Tõniste firma müüs mõisa sisuliselt laenuga. Nimelt teatas TE Ühistöö OÜ 2012. majandusaasta aruandes, et mõis müüdi 150 000 euroga pikaajalise maksetähtajaga. Ka Thunderstorm OÜ majandusaasta aruandest nähtub, et selleks on võetud 150 000eurone kohustus.

Samas Thunderstorm OÜ on firma, mis peaks algusest peale kahtlusi äratama, kuna tegu oli äsja loodud sisuliselt riiulifirmaga, mille tegevusalaks on siiamaani märgitud ärinõustamine ja muu juhtimisalane nõustamine. Firma ainus juhatuse liige on Kalev Sakjas, kes on üks tuntumaid firmade likvideerijaid Eestis - ta on tegev 583 ettevõttes, mille koguvõlg ulatub kaheksa miljoni euro ligi. Tema klientide hulgas on palju nimekaid ärimehi.

Praeguseks ongi Thunderstorm OÜ-l juba kolm aastat tagasi tehtud kustutamishoiatus, sest firmal on aastaid esitamata majandusaasta aruanded. Firmal sisuliselt puudub omanik, sest selle osanik osaühing S&F Legal Service kustutati 2013. aasta mais. Mõlema firma ainus juhatuse liige on Kalev Sakjas. Tegu on tüüpilise skeemiga firmade valutuks likvideerimiseks.

Kalev Sakjas ütles Järva Teatajale, et kui rääkida kogu mõisakompleksist, siis see kõik ei kuulu temale, kuid oma partnerite nimesid ei nõustunud ta avalikustama. Sakjas lisas, et temal pole enam plaanis mõisat korrastada, vaid ta loodab jõuda äripartneritega kokkuleppele see maha müüa. Orienteerivaks hinnaks nimetas ta 100 000 eurot. Samas on tegemist lagunenud mõisaga.

Kurikuulsad notarid

Olukorrale lisab värvi, et alles kuu aega tagasi andis Tõniste parteikaaslane justiitsminister Urmas Reinsalu korralduse algatada järelevalvemenetlus, et selgitada välja, kas mai alguses „Pealtnägija“ loo keskmes olnud notar Robert Kimmel täitis oma tööülesandeid täiel määral ning veendus, et kavala skeemi läbi ligi 300 000 euroga petta saanud vanahärra sai aru sõlmitud lepinguga kaasnevatest võimalikest ohtudest ja tagajärgedest.

Äripäev on kirjutanud varem, et nimetatud notar Robert Kimmel kuulub aastaid firmamatjate ja tankistida lemmikute hulka. Kalev Sakjasel on samuti oma lemmiknotar Jaan Hargi, kelle juures on ta teinud vähemalt sadakond tehingut.

Äripäeval ei õnnestunud osapooli eile tabada.

Hetkel kuum