Märt Belkin • 30. juuni 2017 kell 8:08

"Eestit enam ei usaldata"

A. le Coqi juht Tarmo Noop.  Foto: Veiko Tõkman

Napsumaksu järsu tõusu jõusse jätnud riigikohtu otsus seab A. le Coqi juhi Tarmo Noobi sõnul ohtu ka tuleviku, sest tõestab, et valitsus saab maksudega mis tahes ärivaldkonnast üle sõita.

Noobi sõnul hakkavad välisinvesteeringud nüüd vähenema, kuna Eestit enam ei usaldata.

Ka õlletootjate liitu tüüriv Noop tõdes, et riigikohtu vastne otsus on lõplik ja seda tuleb aktsepteerida. Kohus otsustas, et alkoholiaktsiisi kiire tõstmine ei ole põhiseadusega vastuolus. Niisiis tõuseb juba homme aktsiis järsult.

"Mul on kahju, et Eestist on saanud riik, kus valitsus on oma otsustega öelnud selgelt, et ettevõtluskeskkond pole neile tähtis - kui tahame, siis muudame kõike seda, mis on varem seadustesse kirjutatud ja muudame kardinaalselt," rääkis Noop.

Tema sõnul ei saa enam ükski majandusharu oma tulevikus kindel olla, sest riigikohtu otsusega on valitsusel vabad käed sõita uute maksudega üle mis tahes valdkonnast ja hävitada see. "Praegune valitsus on seda ka näidanud, et uusi makse tehes nad ei hooli absoluutselt sellest, kuidas see mõjutab majandust," ütles A. Le Coqi juht.

Riigikohtu otsust on tema sõnul väga tähelepanelikult oodatud ka välismaal, ja kindlasti mõjutab see edaspidiseid investeeringuotsuseid Eestisse. "Võin kindlalt väita, et välisinvesteeringud Eestisse hakkavad vähenema, sest Eestit enam ei usaldata," rääkis õllefirma juht.

Aktsiisitõusu mõju kohe ei näe

Juba homme jõustuv lahja alkoholi erakorralise aktsiisitõusu mõju näeb Noobi sõnul täies ulatuses alles järgmisel aastal, sest praegu on lahjat alkoholi massiliselt ette varutud.

"Piirikaubandus Lätiga, mis juba tänaseks – ilma aktsiisitõusuta – on plahvatuslikult kasvanud ja moodustab 20% kogu Eesti müügist, tõuseb ligi 50%ni ja toob kaasa väikeste maapoodide sulgemislaine," prognoosis õllefirma juht.

Soomlaste alkoholiostud Eestist, mis eelmisel aastal moodustasid 25% kogu siinsest müügist, kaovad. Koos sellega väheneb drastiliselt ka turistide arv Eestisse, jätkas Noop apokalüpsise visandamist. Kõige selle tulemusel jääb riik ilma 150 miljonist maksueurost, mis sunnib valitsust otsima veelgi uusi makse.

Kokkuvõttes löövad need mõjud Noobi sõnul riiki ennast. "Kahjuks olen ma veendunud, et niikaua, kuni sotsid on võimul, jätkub majanduse hävitamine ja üha uute maksude kehtestamine, mille tulemusena kannatame me kõik," ütles ta.

Hetkel kuum