5. juuli 2017 kell 5:27

Täna selgub Tere saatus

ASi Tere juht Margit Talts.  Foto: Andras Kralla

Täna avalikustavad Tere ja selle uue omaniku Farmi Piimatööstuse juhid, kuidas ettevõtted pärast ühinemist toimivad.

Maag Grupp esitas tänavu 15. märtsil Konkurentsiametile koondumistaotluse Farmi Piimatööstuse ja Tere ühinemiseks, olles enne seda ostnud Terega seotud firmade laenunõuded ning saanud seeläbi Tere suurimaks võlausaldajaks.

Tere suurimad võlausaldajad olid pangad Nordea ja DNB, mis ettevõttele 2008. aastal 45,5 mln eurot laenasid. Möödunud aastal püüdis Tere juht ja omanik Oliver Kruuda ettevõtte saneerimismenetlust alustada ja koostatud saneerimiskavast selgus, et ettevõttel on ümberkujundatavaid nõudeid 48,3 mln eurot. Kuid pangad polnud nõus laenulepinguid pikendama ning taotlesid Tere omanikfirma pankrotti. Tere maksuvõlg on kerkinud 2 mln euroni.

Farmi Piimatööstus (endine ärinimi Maag Piimatööstus) teatas Tere ostmise soovist mullu detsembris. Maag Grupi osaniku Roland Lepa sõnul suudab Maag Tere võlad korda ajada aastaga. "Meie sõnum on kogu aeg olnud, et arvestame 100% kõikide võlgade tasumisega. Võib ka öelda, et oluliselt kiiremini, kui tegelik saneerimiskava ette näeb. Julgen küll öelda, et aasta jooksul sooviksime need kõik kinni maksta," selgitas ta.

Maag Piimatööstus AS kasvatas eelmisel aastal käivet 4% võrra 40 mln euroni, ärikasum kahanes samal ajal peaaegu kolm korda 850 000 euroni. 

"2016. aasta jääb meelde tormilise toorpiimahinna tõusu aastana," selgitab ettevõtte juhatuse liige Valdis Noppel aasta-aruandes. "Toorpiima hind oli aasta keskel rekordiliselt madal ja eksportturud ilmutasid teise poolaasta alguses üle pika aja tõsiseid elavnemise märke, kuid siis toimus aasta teisel poolel pöörane sisendi kallinemine."

Toorpiim kallines ettevõttele viimase nelja kuuga 53% ja müügiosakonna ponnistustele vaatamata, tõsta jaekaubanduse sisendhindu proportsionaalselt toorpiima hinnaga, jäi tihedas turukonkurentsis õiglase tagasisideta. "Aasta kokkuvõttena oli tulemuseks ettevõtte kasumi langus 67% võrreldes 2015. aastaga. Tervikuna miinusesse langemast ja üldkäibe kasvu positiivsena aitas säilitada ekspordimahtude üle 30%-ne kasv. Ettevõtte mahuline kasv tervikuna oli üle 11 %. 2016. aasta seisuga omasime siseturu mahust 25,4%," selgitab Noppel.

Selle aasta eesmärkidest selgitab ta tiheda konkurentsi ja järjest jõulisemaks muutuva võõrkapitalil põhineva turuliidri tekitatud vajaduse investeerida uutesse tehnoloogiatesse ja tootearendusse. "Üheks oluliseks kitsaskohaks 2017. aastal on tööstustele planeeritavad maksumuudatused ja aktsiisimäärade mõjud. Jätkuvalt on probleemiks ka kvalifitseeritud tööjõu leidmine."

Maag Piimatööstus kuulub Maag Grupile, mille omanikud on Roland Lepp, Aivar Saarma ja Toomas Juhani.

 

Hetkel kuum