Mobi panustab segareaalsusele

Mobi Solutionsi partner Rain Rannu.  Foto: Andras Kralla
Märt Belkin • 6. juuli 2017 kell 10:45

Palju tuntud idufirmasid käima tõmmanud Mobi Solutions investeerib 200 000 eurot segareaalsusesse. Raha pannakse juba tegutsevasse idufirmadesse, ent siht on käima saada ka oma liitreaalsusäri.

Valdkonda sisenemiseks teeb Mobi mitu liigutust korraga: esialgu investeeriti sega- ja liitreaalsuse (augmented reality) lahendusi pakkuvasse firmasse Operose Labs, ent lisaks loob Mobi kaks demo- ja katselaborit, ühe Tallinna ja teise Tartusse.

Samuti hakkab Mobi kontserni kuuluv arendusfirma Mobi Lab pakkuma sega- ja liitreaalsuse rakenduste disaini- ja arendusteenuseid. Mobi Solutionsi asutaja ja partner Rain Rannu rääkis, et kõigi kolme valdkonna peale kokku ulatub investeering 200 000 euro ligi.

“Me näeme, et sinna on põhjust panustada,” rääkis ta. Kui vaadata, kuidas maailmas praegu areneb eelkõige segareaalsus, on väga võimalik, et see on pärast telefoni järgmine igapäevaselt kasutatav platvorm, mida saab uuendada. “Kui 10–20 aastat tagasi olid meil taskus sellised telefonid, millega sai ainult helistada, siis praegu on meil ees prillid, millega saab ainult näha,” märkis Rannu. Tulevikus võiks meil olla nii taskus telefon kui ka silme ees prillid, mis aitavad näha palju rohkem.

200 000eurot investeerib Mobi Solutions liit- ja segareaalsusesse, mis on järgmine igaühetehnoloogia.

Jõuab kõikjale

Virtuaalreaalsustehnoloogiatest nagu Facebookile kuuluv Oculus Rift on palju juttu juba aastaid ning sama pikka aega räägitakse, et kohe saabub virtuaalajastu. Seni seda juhtunud pole. Miks on nüüd asjad teisiti?

Rannu ütles, et virtuaalreaalsus on leidnud oma tugeva niši – näiteks arvutimängud. Sega- ja liitreaalsusega on aga lootust jõuda märksa kaugemale. Seni on tipptasemel segareaalsuse prillid maksnud tuhandeid eurosid, ent kuna tänu arendustele jõuavad lähiajal turule odavamad prillid ja sügavustundlikud telefonid – selle kallal tegutsevad nii Apple kui ka Google –, on valdkonna potentsiaal hiiglaslik.

“Kui virtuaalreaalsusseadet nagu Oculus kanname peas võib-olla pool tundi või tunni järjest oma kodus, siis AR-prille kanname viie-kümne aasta pärast nagu praegu päikeseprille. Kogu aeg kaasas,” rääkis Mobi partner.

Segareaalsus võimaldabki nutiprillidesse või telefoniekraanile kuvada lisaks kaamerapildile täiendavat infot. Seni on ka liitreaalsust kasutatud kõige rohkem meelelahutuses ja mängunduses, eriti tuntud on eelmise suve megahittmäng Pokemon Go.

Mobilt investeeringu saanud Operose Labs ongi Eesti esimesi tegijaid, mis pakub ärikliendile liitreaalsuse rakenduste arendust. Firma klientide seas on näiteks tootmise, disaini ja koolituse, aga ka kinnisvara ja sõjanduse valdkonnas tegutsejaid.

Mobi tõi pressiteates välja, et näiteks saab segareaalsuse tehnoloogia kaudu näha enda tulevast kodu ning selle kujundust reaalses suuruses ja asukohas. Tootmises ja hoolduses saab kuvada tööjuhised ja teabe sensoritelt-arvutitest otse silmade ette.

Siht maailmatase

Investeeringuga pürgib Mobi Solutions valdkonna suurimaks tegijaks siinsel turul ning tahab saada Eesti tugevaimaks arendus- ja kompetentsikeskuseks, mis suudab pakkuda ka maailmas konkurentsivõimelisi lahendusi ja tooteid.

Tallinna Telliskivi loomelinnakusse ja Tartusse Mobi Labi Akadeemia tänava kontorisse tulevad demo- ja katselaborid on mõeldud peamiselt tarkvaraarendajatele ja idufirmadele, kes tahavad ägedaid uusi rakendusi katsetada-demonstreerida.

Rannu rääkis, et plaanitakse teha ühisprojekte ning koos aidatakse mõelda välja erinevaid tooteid. Kui välja ilmub mõni eriti särav projekt, on Mobi igati valmis ka investeeringuid tegema.

Samas tahetakse teenuseid pakkuda ka juba tegutsevatele firmadele, seejuures suurettevõtetele. Kompetentsikeskus aitab mõelda, kuidas liit- ja segareaalsust saab juba olemasolevates tegevustes kasutada.

Kolm sellist projekti on Rannu sõnul juba arenduses. Klientide nimesid ei saa mõistagi nimetada, aga hiljemalt sügiseks on asjad valmis ja avalikud, kinnitas ta.

Operose Labs pakub ärikliendile suunatud liitreaalsuse (AR) rakenduste arendusteenust. Kliendid on firmad tootmise, hoolduse, disaini, kinnisvara, militaar- ning koolituse valdkondadest. Eestvedajad on segareaalsuse spetsialistid Christer ja Erich Loob.

Mobi asutati 2001. aastal ning on tehnoloogiafirmade nagu Fortumo ja Messente emafirma. Ettevõte on investeerinud tuntud idufirmadesse nagu Pipedrive, Taxify, Veriff, Nevercode, Click&Grow ja Plumbr.

Eelmisel aastal kasvas Mobi Solutionsi käive koguyni 24% ja firma jõudis kasumisse – kui aasta varem oli tulem 706 000 euroga miinuses, siis 2016. aastal oldi 778 000 euroga plussis, selgub Äripäeva Infopanka jõudnud aruandest.

Uuri rohkem Äripäeva Infopangast.

Hetkel kuum