Linnamäe sõrmkübaramäng

Margus Linnamäe Eesti Meediat ostmas  Foto: Postimees/Scanpix
Märt Belkin • 11 juuli 2017

Teade otsusest 20 protsenti enda hiidfirmast maha müüa on ärimees Margus Linnamäe sõrmkübaramäng avalikkusega, leiab ettevõtja Hans Luik.

"Minu arust mängib Linnamäe siin avalikkusega sõrmkübaramängu, nagu seda viljeldakse Eesti apteegiäris," ütles Linnamäele kuuluva Eesti Meediaga konkureeriva Ekspress Grupi suuromanik Luik.

Eile teatas Linnamäe, et 20% tema kõiki ärisid koondavast firmast MM Grupp saab endale ettevõtja Ivar Vendelin, kes on tuntud Videoplaneti kunagise omanikuna, lisaks kuulub talle eri firmade kaudu umbes kolmandik kultuuripoodide ketist Apollo.

Äriregistri järgi kuulub Linnamäe investeerimisfirmale UP Invest täpselt pool Apollo keti omanikfirmast, ülejäänud poolest 65% on Vendelini jagu. Tehingu kohta käinud MM Grupi ametlikus pressiteates nimetatigi Vendelini Apollo suuromanikuks.

"Ei ole kuidagi muljet jäänud, nagu Apollol oleks mõni suuromanik peale Margus Linnamäe. Võib-olla tahetakse see nüüd ära vormistada?" küsis Luik retooriliselt.

Vaata ka Infopangast:

Margus Linnamäe

Ivar Vendelin

MM Grupp OÜ

 

Näited ajaloost

Meediaärimees juhtis tählepenu, et eelmine selline näide oli Linnamäele kuuluvas Postimehes välja käidud teade, justkui "ostaks" ettevõtja kinnisvaraportaali City24. "Kinnisvarategelased aga vihjavad, et Eesti mõlemad kinnisvaraportaalid on juba ammu ühe sõrmkübara all," rääkis Luik. Nimelt on Linnamäe firma Eesti Meedia juba aastaid ka konkureeriva KV.EE omanik.

Üle-eelmine teade tuli kaks aastat tagasi, kui Linnamäele kuuluva uudisteagentuuri BNS Läti haru omanikuks sai õigusnõustaja, kunagine pankrotihaldur Arno Mägi.

Magnaat tegi tehingu seetõttu, et oli parasjagu ostmas mitu korda suuremat kohalikku uudisteagentuuri LETA. Kuna nii oleks Eesti Meedia saanud enda kätte kogu Läti agentuurituru, kus oligi vaid kaks tegijat, otsustati BNSi sealne üksus maha müüa, et vältida võimalikke pahandusi konkurentsiametiga.

Uueks omanikuks sai Mägi tunamullu augustis enda firma AMP Investeeringud OÜ kaudu. Uudisteagentuur vahetas ärinime välja Latvian News Service'i vastu, ent jäi BNSi kaubamärki edasi kasutama. Firma maine pole just kiita, Läti äriinfo portaal Lursoft annab agentuurile reitinguks 0,6 punkti viiest.

Luige sõnul oli teade Mägi tehingust lausa imeline. "Olen hea tuttava Arnoga elus palju nalja teinud, aga et ta meediaomanik on, seda uskugu, kes tahavad," rääkis ettevõtja, viidates, et tehingul ei pruukinud taga olla tegelikku sisu.

Ootamatu tehing

Ostust-müügist teatas MM Grupp eile. Sõnum oli üsna ootamatu – Linnamäe on enda äride juhtimisel üsna karm ja kindel. Seni on Linnamäe ärisid koondavas firmas peale tema veel ainult üks osanik – 2% omanik on rahvusvahelise maksuõiguse ekspert Aare Kurist, kes nõustab kliente äri ja investeeringute maksusäästliku struktureerimise ja varade piiriülese paigaldamise vallas.

Linnamäe on tuntud selle poolest, et hulk tema ärisid kuulub Hollandis registreeritud kehale. MM Holdings B.V. nime kandva firma omanduses on investeerimisfirma UP Invest, millele omakorda kuuluvad Linnamäe ärid ravimifirmast Magnum kuni Eesti Meedia ja Villa Benita hooldekodudeni.

Hollandi firma kuulub aga omakorda Eestis registeeritud MM Grupile, mille väikeosanikuks Vendelin saabki. Mitme kihiga omandistruktuuri taga on ilmselt peaasjalikult maksukaalutlused, ent teatud määral ka soov privaatsuse järele.

Ametlikult teatas Linnamäe, et senine koostöö Vendeliniga on olnud väga viljkakas. “Arvestades meie grupi uusi ja innovaatilisi plaane jae- ning online-kaubanduse valdkonnas on mul heameel, et õnnestus gruppi kaasata strateegilise vaatega partner,” rääkis Linnamäe pressiteates.

Ka Vendelin viitas pressiteates, et koostöö Apollo kauplustes on kulgenud suurepäraselt ning nüüd saab ta oma teadmisi ja kogemusi panustada veelgi laiemal pinnasel.

Mulluses Rikaste TOPis hindas Äripäev Linnamäe vara väärtuseks 185,4 miljonit eurot, mis andis magnaadile tabelis neljanda koha. Kuna MM Gruppi jooksevad kokku sisuliselt kõik ta ärid, võib arvata, et 20% firmast on väärt 40 miljoni euro kanti.

Osapooled ise tehingu maksumust ei avalda. MM Grupi ettevõtete konsolideeritud käive oli firma teatel mullu 481 miljonit eurot. Firma mullune majandusaasta aruanne veel äriregistrisse jõudnud pole.

Hetkel kuum