Jürgen Klemm • 9. oktoober 2017 kell 14:15

Pilgud Barcelonal: kas iseseisvus tuleb?

"Räägime?" - meeleavaldajad Barcelonas kutsuvad üles dialoogile regionaalvalitsuse ja Madridi vahel.  Foto: EPA

Surve Kataloonia presidendile Carles Puigdemontile kasvab. Teisipäeval on lubatud parlamendi ees välja kuulutada iseseisvus. Nädalavahetus tõi Barcelona tänavatele sajad tuhanded iseseisvuse vastased ja kohalikud ettevõtted ähvardavad järjepanu peakorterite ärakolimisega.

Juba referendumist saati on autonoomse piirkonna president Carles Puigdemont lubanud välja kuulutada iseseisvuse ja viimaste teadete järgi peaks see sündima presidendi teisipäevases kõnes parlamendi ees.

Üleskutse dialoogile

Teisipäevase istungi eel kutsus Kataloonia valitsuse välissuhte juht Raül Romeva Madridi üles dialoogile, et vältida olukorra eskaleerumist kahjulikuks nii autonoomsele regioonile ja Hispaaniale kui ka tervele Euroopale.

Nädalavahetus tõi Barcelona tänavatele taaskord sajad tuhanded meeleavaldajad, sedakorda ka Hispaania ja Euroopa Liidu lippudega: kutsuti dialoogile. Kuigi meedias said pildile ka päremäärmuslikud provokaatorid, siis rahvakogunemine möödus rahulikult

Rahuliku olukorra säilitamiseks esitas Kataloonia kohus esmaspäeval riiklikule politseile abipalve, et tagada kohtuhoone sees ja ümbruses turvalisus. Seda puhuks kui parlamendis peaks välja kuulutatama iseseisvus ning vaja on “tagada kohtu täielik ja tavapärane toimimine”, seisab pöördumises.

Madrid näitab muskleid

Hispaania keskvalitsus koondas juba enne referendumit teistest regioonidest hinnanguliselt 10 000 politseinikku, vahendab Briti ajaleht Independent kohalikku meediat. Läinud nädala neljapäval teatas Hispaania ajakirjandus, et Katalooniasse saabus ka kaks 20 veoki pikkust sõjaväekolonni.

Varasemalt on nii Euroopa Komisjon kui ka näiteks Saksamaa Europarlamendi liikmed meedias kinnitanud, et rahvaküsitlus ei ole seadusega kooskõlas. Hispaania keskvalitsus  on järsema retoorikaga ja kohati on katalaanide liidreid nimetatud isegi kriminaalideks.

Ühe korra on Madrid juba jõulise enesekehtestamisega liiale läinud - kaadrid märulipolitsei karmidest võtetest ka naiste ja vanurite suhtes levisid üle maailma. Halvim, mis iseseisvuse võimaliku väljakuulutamise järel saaks juhtuda, on kui keskvalitsus annaks käsu Kataloonia liidrite vahistamiseks. See vähendaks võimalust dialoogile veelgi.

Kataloonia iseseisvuspüüdlustega üksi

Hispaania peaminister Mariano Rajoy teatas, et ei jäta kasutama ühtki seadusliku meedet, et ära hoida Kataloonia lahkulöömist. Iseseisvuse väljakuulutamise korral ei välista Madrid ka regionaalse valitsuse laialisaatmist.

Surve katalaanide liidritele kasvab; ei leia nende iseseisvuse ambitsioone tuge Euroopas ega Hispaanias. Ettevõtlussektor emamaast ja Euroopa Liidust lahkulöömisest huvitatud pole.

Ettevõtted kolivad peakorterit

Esmaspäevase seisuga on teatanud Banco de Sabadell ja CaixaBank, et peakorterid kolitakse Katalooniast väljal, et jääda Euroopa Keskpanga ja Pangandusliidu järelvalve alla.

Madrid võttis kiirendatud korras vastu seaduse muudatused, et lihtsustada ettevõtete juriidilise keskuse kolimist. Sarnaste plaanidega on välja käinud teisedki nimekad ettevõtted: Gas Natural, taristuettevõte Abertis, telekomifirma ja kinnisvaraettevõte Inmobiliaria Colonial.

Kataloonia nimele võib kirjutada neljandiku Hispaania koguekspordist. Üks küsimus on kapitali ümberpaigutumine riigi siseselt. Peaks aga segaste aegade tõttu Hispaania SKT vähenema näiteks 3% võrra, see tähendab riigieelarvele 7% defitsiiti, vahendab CNBC.

Kuigi Kataloonia poliitikud on rahvale lubanud, et iseseisvuse väljakuulutamise järel jäädakse Euroopa Liitu ja majandus või liikumispiiranguid ei rakendata, siis Euroopa Komisjoni hinnangul pole neil lootustel alust.

 

Hetkel kuum