Panganduse võimas avapauk

13. oktoober 2017, 06:00
Blackrock
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20171013/BORS/171019875/AR/0/AR-171019875.jpg
Ainult tellijale

Maailma suurim varahaldusfirma ning investeerimiskorporatsioon BlackRock teatas eile, et ettevõtte kolmanda kvartali tulemused ületasid analüütikute ootusi mäekõrguselt. Kasumi poolest hiilgas ka USA suurpank JPMorgan.

Blackrocki hallatavad varad kasvasid 17 protsendi võrra ning nende koguväärtus on nüüd ligi 6 triljonit dollarit. Tegemist on uue rekordiga finantssektoris. Uusi varasid saadi möödunud kolme kuu jooksul 96 miljardit dollarit, CNBC küsitletud analüütikud ennustasid uute varade väärtuseks 76 miljardit dollarit.

Varade kasv tuli peamiselt tänu investeeringutele madalate haldustasudega börsil kaubeldavatesse fondidesse (ETFid).

BlackRocki kasum aktsia kohta oli kolmandas kvartalis 5,92 dollarit ja see kasvas eelmise aasta sama ajaga võrreldes 8,2 protsenti, samas kui analüütikud ootasid 5,56dollarilist tulemust. Kasvas ka ettevõtte käive – 3,23 miljardi dollarini oodatud 3,1 miljardi dollari vastu.

„Tegu on väga hea ja hästi juhitud firmaga,“ ütles CFRA analüütik Cathy Seifert. „Nad liiguvad õiges suunas,“ oli ta veendunud.

Suur vaba raha hulk

„Üha enam kliente otsivad uusi võimalusi oma raha tööle panemiseks,“ põhjendas BlackRocki tegevjuht Larry Fink häid tulemusi. „Turusentiment on muutumas ja kasvu jätkumist on oodata nii Hiinast kui ka Jaapanist,“ rõõmustas ta.

Analüütikute hinnangul toitsid BlackRocki häid tulemusi ka tippkõrgustel kauplevad aktsiaturud. Samuti näevad investorid passiivseid fonde hea alternatiivina aktiivselt juhitud fondidele, sest teenustasude erinevus kahe vahel on väga suur. Nii näiteks kasvas passiivsete fondide varade maht 70 miljardi dollari jagu, samas kui aktiivselt juhitud fondide mahu kasv jäi kolmandas kvartalis alla 6 miljardi.

Finki hinnangul on praegu vaba raha hulk maailmas suurem kui kunagi varem. „Liiga palju raha seisab niisama,“ nägi Fink kasvupotentsiaali ka tulevikus. „Näiteks Saksamaal hoitakse ligi 72 protsenti säästudest niisama kontol.“

Investeeringute meelitamiseks kärpis BlackRock märtsis teenustasusid, tegi vangerdusi fondijuhtide hulgas ja muutis oma investeerimistoodete haldamist kvantitatiivsemaks.

Näitajate vahel käärid

Kontsernile heidetakse ette, et kuigi varade sissevool on suur, siis kasumid ja käibed ikkagi samas tempos ei kasva. See on tingitud peamiselt tihedast konkurentsist teiste samasuguste teenusepakkujatega nagu näiteks Vanguard, mis sunnib BlackRocki oma jaotustasusid üleval hoidma. See on ka põhjus, miks ettevõte eelmistes kvartalites analüütikute ootustele alla on jäänud.

Investorid pigistavad aeglase kasumikasvu ees aga silma kinni ning vaatavad ettevõtte üldist kasvu. BlackRocki aktsia on möödunud aasta jooksul kerkinud ligi kolmandiku ning 10 protsenti sellest kasvust tuli tulemuste ootuses septembri jooksul. Investoreid meelitab ka fakt, et BlackRock keskendub investeerimisstrateegiate loomisel üha enam arvutite loodud matemaatilistele mudelitele.

Bloombergi küsitletud analüütikud näevad kiires kasvus kahe teraga mõõka. „Ühel hetkel ei pruugita suuta kasvuga kaasnevaid kulutusi katta,“ arvas ettevõtet jälgiv Bloombergi kolumnist Stephen Gandel. „Isegi selliste varade mahu juures pole BlackRock suutnud välja mõelda, kuidas tagada stabiilne kasumikasv ning see võib saada nende nõrkuseks,“ arvas Gandel.

Fink aga olukorda mustades toonides ei näe ning rõhutas positiivsena ka seda, et poliitilisele turbulentsile suudetakse paremini vastu pidada. „Me suudame probleemidega paremini toime tulla kui 10 aastat tagasi,“ oli ta veendunud. „Poliitilises mõttes võivad Kataloonia-taolised juhtumid inimesi küll hirmutada, kuid majanduslikus mõttes tunnevad nad end kindlalt.“

Vastuolud ka mujal

Analüütikute kasumiootusi suutis ületada ka varade poolest USA suurim pank JPMorgan. Seejuures vähenes panga võlakirjadega kauplemise käive märkimisväärselt.

JPMorgan teenis möödunud kolmel kuul ühe aktsia kohta 1,76 dollarit kasumit, CNBC küsitletud analüütikud ootasid väärtpaberi kohta 1,65dollarilist tulu. Pettumuse valmistas JPMorgani fikseeritud tulumääraga instrumentide käive, mille suuruseks oli 3,16 miljardit dollarit ehk 27 protsenti vähem kui aasta varem.

Panga kogukäive ulatus kolmandas kvartalis aga 26,2 miljardi dollarini, mis ületab ligi miljardiga analüütikute ootusi. JPMorgani tegevjuhi sõnul on panga tugevuseks kontrolli all kulud ja laenukäive. „Majandusel läheb jätkuvalt hästi ning see kasvab,“ oli ta optimistlik.

„Kahjuks mõjutasid meie kliente möödunud kvartalis looduskatastroofid,“ põhjendas Dimon kauplemiskäibe vähenemist. „Samas suurenes vajadus laenude järele rohkem kui lootsime,“ keskendus ta positiivsele.

JPMorgani aktsia langes uudise tõttu eelturul 0,7 protsenti. Samas on panga aktsia pärast president Donald Trumpi ametisse valimist tõusnud 38 protsenti. Seda seetõttu, et investorid ootavad uuelt administratsioonilt baasintressimäärade ning riigivõlakirjade tõusu. See peaks aga suurendama kogu pangandussektori kasumimarginaale.

Sarnaselt JPMorganiga suutis kasumit kasvatada, kuid kaotas võlakirjade käibes ka Citigroup. Viimase võlakirja käive kahanes kolmandas kvartalis aasta varasemaga võrreldes 11 protsenti. Samas on seda vähem analüütikute oodatud 15protsendilisest käibelangusest. Kontserni puhaskasum oli möödunud kvartalis 4,13 miljardit USA dollarit, samas kui aasta tagasi teeniti 3,84 miljardi dollari suurune puhaskasum. Kasum aktsia kohta kasvas 15 protsenti, 1,24 dollarilt 1,42 dollarile. Panga kasumi kasvu taga nähakse samuti efektiivset kulude kokkuhoidu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. October 2017, 17:21

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing