Suurettevõtjad: kolm asja, mida teeksin peaministrina

Ahti Heinla  Foto: Eiko Kink
Äripäev • 14. oktoober 2017 • 5 min
Jaga lugu:

Mida teeksite teie, kui saaksite Eesti peaministriks? Sellisele küsimusele vastasid septembris enne Äriplaani konverentsi lavale astunud kapitalistid.

Ain Hanschmidt

Kuna praegu on majanduses hea aeg, siis hakkaks riigiettevõtteid erastama.

Ahti Heinla, Starship Technologiesi juht ja asutaja

Õpiksin.Vähendaksin bürokraatiat.Edutaksin inimesi vastavalt kompetentsile, mitte lojaalsusele.

 

Ain Hanschmidt, Infortari suuromanik

Ehitaksin Helsingisse eestikeelse kooli, sest Helsingi piirkonnas töötab üle 50 000 eestlase. Näitaks, et riik hoolib neist ja püüab neid paremini siduda Eestiga.Ehitaks Tallinna–Pärnu–Ikla, Tallinna–Tartu ja Tallinna–Narva maantee neljarajaliseks. Hea infrastruktuur on majanduskasvu aluseks.Kuna praegu on majanduses hea aeg, siis hakkaks riigiettevõtteid erastama või börsile viima. Siis kui on majanduses halvem aeg, ostaks tagasi.

 

MarkIT tegevjuht Andres Agasild  Foto: Raul Mee
Antti Moppel

Kütused ja energia ei ole pahed. Neid ei tohi ühiskonna taluvuspiiri testides maksimaalmääradega maksustada.

 

Andres Agasild, MarkIT asutaja ja juht

Hinnates fookust ja selgust – pakun vaid ühe tegevuse, milleks oleks Eesti eesmärgi defineerimine koos mõõdikute süsteemiga, mis oleks läbipaistvad ning kõigile nähtavad ning uuendatud reaalajas nii tihti kui vähegi võimalik.Ma usun, et riigil oleks võimalik defineerida 12–14 võtmemõõdikut, mis peegeldaksid Eesti eesmärki. Mõõdikud, mis on kõigile nähtavad, visuaalselt lihtsad ning kõnekad, suurendavad läbipaistvust ja suunavad küsima õigeid küsimusi ning valima õigeid tegevusi. Näiteks: majanduskasv, kliendi (ehk kodaniku) rahulolu, keskmine töötasu, rahvusvaheline korruptsiooniindeks, innovatsiooniindeks, tootlikkus, rahulolu elukeskkonnaga, töökeskkonnaga vms.Heaks eeskujuks võiks olla Singapur, kes väga hea infograafikaga esitab oma majandustulemusi (http://www.singstat.gov.sg/statistics/visualising-data/infographics/economy). Samuti OECD ilusa nimega Better Life Index, mis läheneb elukvaliteedile laiemailt kui lihtsalt majanduslikud näitajad (http://www.oecdbetterlifeindex.org).Riigi tähtsaimaid edumõõdikud scoreboard-cockpit stiilis lehel või vaates oleks innovaatiline, vahva, läbipaistev ning e-riigi ambitsiooni omavale ühiskonnale sobiv. Teades veidi strateegilise juhtimise keerukust, on selge mõõdikute komplekti loomine üks lihtsamaid viise õiges suunas liikuma hakata, fookust parandada ning järk-järgult head tulemust luua. See on palju lihtsam kui ülevalt alla strateegiat kommunikeerida või konsensuse loomine hulgaliste ideede baasilt.

 

Antti Moppel, Olerexi kaasomanik

Peaministrit ei saa minust kunagi, sest ma ei ole nõus läbi käima selleni viivat teed. Aga soovitan kolme põhimõttelist ja pikaajalist suunda.Kütused ja energia ei ole pahed. Neid ei tohi ühiskonna taluvuspiiri testides maksimaalmääradega maksustada. Vastupidi: tootmissisenditena peab nende hind olema võimalikult madal. See suurendab Eesti ettevõtete konkurentsivõimet eksporditurgudel ja toodab kokkuvõttes riigikassasse rohkem kui kõrged aktsiisid.Riigi majanduspoliitika peab pidevalt ujuma vastuvoolu. Heal ajal, nagu praegu, tuleb varuda reserve, mida halval ajal tuleb kulutada majanduslanguse pehmendamiseks.Viimases koalitsioonilepingus on kirjas: „Viime ellu nullbürokraatia programmi“. Tehke seda.

 

Armin Kõomägi  Foto: Raul Mee
Armin Kõomägi

Ma põhimõtteliselt ei töötaks päevas rohkem kui 8 tundi, ühtki minutit oma nädalavahetusest ma tööle ei kulutaks.

 

Armin Kõomägi, ettevõtja ja kirjanik

Esimese asjana ütleksin lahti oma erakonna juhi ametikohast, et vabastada endale aega valitsuse juhtimisele. Minu hinnangul kipuvad Eesti peaministrid ennast ribadeks nihestama. Parteiliidri rollist loobumine aitaks koormust vähendada.Teiseks, planeeriksin oma tööd nii, et kogu aeg ei oleks kiire ega peaks tegelema detailidega. Peab olema võimalik aega maha võtta mõtiskluseks, lugemiseks ja suhtlemiseks. Seda eriti pikaaegsete nägemuste formuleerimisel. Narratiivi töögrupi loomiseks.Kolmandaks, ma põhimõtteliselt ei töötaks päevas rohkem kui 8 tundi, ühtki minutit oma nädalavahetusest ma tööle ei kulutaks. Ei saa olla edukas juht, olles kogu aeg kaelani oma töö sees. Sellest kõigest peab saama igal õhtul ja igal nädalavahetusel välja tulla, mängida lastega, õrnutseda abikaasaga, suhelda sõpradega, minna üksinda metsa. Peaministril peab olema aega olla üksi, vaadata kõike kõrvalt.

 

Arno Kütt, Cleveroni asutaja ja juhatuse esimees

Töötaks välja e-Eesti järgmise põlvkonna plaani ja alustaks selle elluviimist. (Meie e-tiiger on vanaks ja viletsaks jäänud. On vaja uut õhinapõhist tiigripoissi või tiigritüdrukut, et olla maailmas eestvedaja.)Haridusvaldkonnas on peidus suur potentsiaal. Maailm areneb täna nii kiiresti, et haridusasutused ei suuda selle võidujooksuga kaasa minna. On vaja leida Eesti oma tee, kuidas õpetada tuleviku maailmakodanikke. Algataks sisulise haridusreformi. Algataks eelnõu, et riigikokku ei saaks olla valitud enam kui kaheks valimisperioodiks. (Eesmärk tuua riigi juhtimisse rohkem eri valdkondadest pärit tarku kogenud inimesi.)

 

Erkki Raasuke, Luminori juhatuse esimees

Ma ei ole peaminister ja minust ei saa peaministrit. Seega ei saa ma selles rollis midagi ellu viia. Küll aga on mul ootused kõikidele olulistele riigijuhtidele. Esiteks, et pakutaks head juhtimist ja eestvedamist. Teiseks, et näidataks pikaajalist suunda ühise ja parema homse poole. Kolmandaks, et hoolitsetaks nende eest, kes enda eest ise ei saa hoolitseda.

Jaak Läänemets Äripäeva konverentsil Äriplaan.  Foto: Raul Mee
Paul Oberschneider

Langetaksin ettevõtete makse, et soodustada investeeringuid Eestisse ja teeksin Eestist finantskeskuse.

Jaak Läänemets, Avispeamees juht, Uuetoa talu peremees

Kuulaks Tallinnast väljaspool elavate inimeste arvamusi ja arendaks riiki tervikuna, mitte ainult tõmbekeskusi.Suunaks rohkem raha haridussüsteemi ja teadus- ning arendustegevusse.Algataks Eesti oma põllumajanduspoliitika väljatöötamise.

 

Paul Oberschneider, kunagine kinnisvaraärimees

Ilmselt langetaksin ettevõtete makse, et soodustada investeeringuid Eestisse ja teeksin Eestist finantskeskuse.Lõdvendaksin immigratsioonipoliitikat ja annaksin inimestele põhjuseid, miks siia tööle ja elama tulla.Viimasena toetaksin inkubaatorite tegevust, kus ettevõtjad saaksid minna ja koos töötada, et luua rohkem ja paremaid ideid.

Raivo Rand  Foto: Raul Mee

Raivo Rand, Rand & Tuulbergi üks omanik

Immigratsioonipoliitika muutmine (suuremad kvoodid).Infraehituse (teede) investeeringute suurendamine järgmise viie aasta jooksul, ehitamaks välja kolm põhimagistraali.Elamuehituspoliitika väljatöötamine.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt