Skandaalne Robert Antropov tagasi poliitikas

Robert Antropov Keskerakonna valimispeol.  Foto: Andres Haabu
Koit Brinkmann • 17. oktoober 2017 kell 9:15

Mitmest skandaalist läbi käinuna varem Reformierakonda ning seejärel IRLi kuulunud kunagine politseijuht Robert Antropov valiti äsja Keskerakonna valimisnimekirjas Jõelähtme valla volikogusse.

Antropov kogus valimistel 94 häält ning sai Keskerakonna nimekirjast ainsana 17-liikmelisse valla volikogusse. Pühapäeva õhtul jäi Antropov kaamerate ette ka Keskerakonna valimispeol. Erakonna liikmeks pole ta veel astunud.

Aastatel 2006-2011 kuulus Antropov Reformierakonda, seejärel kuni selle aasta augustini IRLi.

Reformierakonna kandidaadi Robert Antropovi lubadus 2007.a riigikogu valimistel.  

Karjäär skandaalide saatel

Kaitsepolitsei karistas 2003. aastal politseijuht Robert Antropovit ja tema autojuhti rahatrahviga väärteo eest, kuna Antropov kasutas vilkureid Hummeri maasturil, mis ei olnud alarmsõidukina registreeritud.

Juunis 2005 sõidutas tollane politseijuht Antropovi autojuht julgestuspolitsei operatiivmaasturiga BMW X5 Antropovi vanemad Saaremaale sanatooriumi.

Augustis sai teatavaks, et lisaks vanemate viimisele sanatooriumi lasi Antropov nad hiljem ka Kuivastu sadamasse toimetada. Seepeale teatas peaminister, et usalduslik koostöö Antropoviga pole enam võimalik, kuna viimane andis oma vanemate sõidutamise kohta ebapiisavalt selgitusi. Lahkumisavalduse esitanud Antropov teatas, et ei tunne, et oleks midagi valesti teinud. Valitsus vabastas ta ametist.

Seejärel töötas Antropov Paldiski Sadamate ASi juhatuse esimehena. Pääses Reformierakonna nimekirjas asendusliikmena riigikogusse.

Jäi reklaamifirmale võlgu

Äripäev avalikustas 2009. aastal, et paar aastat varem oli Paldiski Sadamate AS varjatult rahastanud Antropovi riigikogu valimiste kampaaniat. Info tuli avalikuks, kuna poliitik jättis tema kampaaniat vedanud reklaamifirmale Droom maksmata juba tehtud kulutuste eest suure summa.

Asi jõudis ka kohtusse, kus Droomi juhatuse liige ja üks osanikest Heiki Penu rääkis, kuidas ta usaldas teise reformierakondlase Jaanus Rahumägi soovitatud Antropovit ning hakkas tema valimiskampaaniaga Lääne-Virumaal tegelema. Droomi korraldatud kampaania läks maksma üle kahe miljoni krooni, kuid Antropov selle eest nii palju maksta ei soovinud.

Droom sõlmis kampaania alguses ka suhtekorralduslepingu ASiga Paldiski Sadamad, mille juhatusse Antropov sel ajal kuulus. Penu kinnitusel oli lepingu mõte, et Aleksei Tšuletsile ja Aleksandr Nakonetšnõile kuuluv ettevõte saaks seeläbi osaliselt tasuda valimiskampaania eest. Tollal Reformierakonda kuulunud Antropovi kampaania eelarvet turgutaski Paldiski Sadamad 424 800 krooniga.

Kuna Antropov muudkui lubas võlad ära maksta, aga tegelikult seda ei teinud, siis müüs Penu nõude Antropovi vastu inkassole maha. "Olin sunnitud seda tegema, et töötajatele palgad ära maksta," rääkis Penu kohtus.

Septembris 2008 maksis Antropov veel 341 665 krooni ära. Ülejäänut, 1,12 miljonit krooni, keeldus aga maksmast väitega, et tema valimiskampaania kulud läksid kokkulepitust suuremaks. Osa Droomi esitatud kuluaruandeid ja arveid ei olnud Antropovi arvates seotud valimiskampaaniaga. Võlgadesse uppunud Droomi pankrot kuulutati Pärnu maakohtus välja oktoobris 2008.

Kohtuvaidlused

Vaido Peekmanniga seotud OÜ-lt Raetransport liikus nõue Antropovi vastu edasi Nord Business Group OÜ-le, kes esitas hagi kohtusse. Ettevõte kuulus Virumaa Inkassoga seotud Toomas Tatrikule. Antropovi kinnistule Loo alevikus oli seatud kohtulik hüpoteek summas ligi 95 000 eurot Nord Businessi Group kasuks.

Antropovi valimiskampaania aegne abi Mare Leiten rääkis kohtus, et Droomi töös oli väga palju vigu ning raha loobiti lihtsalt vasakule ja paremale. Ka ütles Antropov talle, et Penuga oli kokkulepe 400 000kroonise kampaania korraldamiseks.

Droomi endise töötaja Aare Haraku sõnul maksid aga ainuüksi Antropovi kampaania meediapinnad kokku sellises suurusjärgus. Lisaks veel üritused, reklaamiagentuuri töö ja valimisnänn.

Antropov kaotas eelmisel aastal kohtuvaidluse ning tal tuli koos viivistega tasuda OÜle Nord Business Group üle 90 000 euro.

Ka Droomi kliendiks olnud Jaanus Rahumägi ei soovinud Ida-Virumaa valimiskampaania eest kogu raha ära maksta. Enam kui aasta pärast valimisi ta siiski tasus 600 000 krooni. Kohustuse lõpetamise kokkuleppesse lisati Rahumäe nõudmisel punkt, et kõik suhtekorraldusteenuste osutamisega seotud asjaolud tuleb hoida saladuses. Nagu hiljem välja tuli, oli selle põhjuseks fakt, et ka tema valimiskampaaniat aitasid läbi reklaamifirma rahastada ettevõtted.

Hetkel kuum