Juhan Lang • Indrek Mäe • 20. oktoober 2017 kell 11:45

Tippkauplejate heitlus Börsihail

Mikk Talpsepp ja Marat Kasparov.  

LHV ja Äripäeva koostöös korraldatava aktsiamängu „Börsihai vs investor Toomas“ keskmesse on kerkinud üksteisega tuliselt konkureerivad tippkauplejad Mikk Talpsepp ja Lauri Meidla.

Nii on mõlemad tippkauplejad ostnud võidu kindlustamiseks hulgaliselt portfelle. „Aktsiamängust on saamas eelkõige minu duell Lauri Meidlaga, kes on samuti mitme portfelliga väljas,“ viitas Etalon Varahalduse investeeringute juht Mikk Talpsepp sellele, et Meidla on esimese viiekümne hulgas nelja, tema ise aga lausa viie portfelliga. „Samuti käib meil tihe võistlus kõikide teistega, nii et läheb väga huvitavaks,“ arvas ta.

Täpsemalt asetsevad Lauri Meidla portfelidest neli esimese viiekümne hulgas 11., 20., 21., ja 29. kohal. Seevastu sel aastal Etalon Varahaldusega negatiivse tootlusega ja turgude langusele panustav Talpsepp on ainult tõusule panustavas aktsiamängus viie portfelliga, hoides kohti 5, 6, 19, 39 ja 42. Tuntud professionaalsetest börsikauplejatest on TOP 50s veel mitmekordne aktsiamängu võitja Marat Kasparov, kelle leiab 16. kohalt.

Aktsiamängu juhib Aivar Õepa, kes suutis ligi kahe nädalaga oma portfelli väärtust kasvatada ligi 21 protsenti.

Kogemus maksab

LHV maakleri Marten Raudsepa arvates mõjutab edetabelit eelkõige tulemuste hooaeg. „Tundub, et kogemused hakkavad tulemuste hooajal välja lööma,“ sõnas ta. „On näha, et paljud on otsustanud panustada mitme portfelliga – Mikk Talpsepal on viis ja Meidlal neli portfelli esiviiekümnes.“

Raudsepp tõi veel välja, et teist nädalat järjest on edu toonud peamiselt ühte väärtpaberisse investeerimine. „See on kõrgema volatiilsuse puhul end ka ära tasunud,“ märkis Raudsepp. Ta lisas, et praegu on plussis 38 protsenti portfellidest, samas kui 23 protsenti istuvad rahas ning 39 protsenti jääb juba alla algväärtuse.

Talpsepp rõhutas, et lahinguid kõrgete kohtade pärast on Meidlaga peetud varemgi. „2005. aastal saavutasin neljanda koha, 2007. aastal võidutses Meidla, 2008. aastal lõpetasin teisel kohal ning tema jälle kolmandal kohal,“ viitas ta eesootavale tasavägisele duellile ning lisas, et 2009. aastal, kui tema sai seitsmenda koha, võidutses taas Lauri Meidla.

Talpsepa hinnangul näitab mitmekesine võitjate hulk, et aktsiamängust on saamas tulevärk Eesti professionaalsete börsikauplejate, endiste aktsiamängu võitjate ja paljude Eesti erainvestorite vahel. „2010. aasta aktsiamängu võitis ka praegu aktsiamängu juhtiv hobiinvestor Aivar Õepa, 2012. ja 2013. aastal aga Marat Kasparov,“ tõi Etalon Varahalduse investeeringute juht näiteid mimtekesisest osalejaskonnast.

Äärmus kompenseerib aega

Talpsepaga rinda pistev, samuti mitmeid portfelle ostnud ja Äripäeva investorite TOPi kuuluv Lauri Meidla tunnistab, et tal jäi hing kripeldama, et üks Börsihai tiitel on veel puudu. „Kolm oleks ju ilus,“ nentis mängu kahekordne võitja.

Meidla lisas, et kuna aktsiamäng kestab pikalt ning aeg on kallis, otsustaski ta mängu siseneda mitme portfelliga. „Kuna ma kauplemisega enam aastaid ei tegele, tuli valida strateegiline lähenemine,“ märkis ta. „Mul on seega vähem teadmisi kui aktiivsetel kauplejatel ning aega aktsiate tausta uurida pole, seega on mõistlik hajutada,“ põhjendas ta suure porfellihulga vajalikkust.

Ta lisas, et see võimaldab olla väga agressiivne ning kasutada dünaamikaid, millele paari portfelliga mängijad ligi ei pääse.

Aktsiamäng „Börsihai vs. investor Toomas"

Eesti kõigi aegade pikim ja suurima auhinnafondiga aktsiamäng, mis kestab 2. oktoobrist kuni 23. märtsini 2018 (kaasa arvatud).

Äripäeva ja LHV korraldatav mäng võimaldab osalejatel investeerida USA börsidel virtuaalselt.

Mängu võidab mängu lõpupäeva, s.o 23. märtsi börsipäeva lõpu seisuga kõige suurema turuväärtusega portfelli omanik.

Turuväärtuselt esimese portfelli omanikule on auhinnaks kutse kahele maailma edukaima investori Warren Buffetti juhitud Berkshire Hathaway aktsionäride koosolekule Omahas (koos majutuse ja päevarahaga), ajalehe Äripäev (või Delovõje Vedomosti) aastatellimus ja investeerimisalane raamat.

Turuväärtuselt teise portfelli omanikule on auhinnaks võiduraha 3000 eurot, ajalehe Äripäev (või Delovõje Vedomosti) kuue kuu tellimus ja investeerimisalane raamat.

Turuväärtuselt kolmanda portfelli omanikule on auhinnaks võiduraha 2000 eurot, ajalehe Äripäev (või Delovõje Vedomosti) kolme kuu tellimus ja investeerimisalane raamat. Lisaks on oodata hulgaliselt väärtuslikke vaheauhindu.

Aktiivseid portfelle: 915.

Mängule registreerumine on lõppenud.

Allikas: Äripäev

„Arvan, et osa võidustrateegiast iga aktsiamängu puhul on tegutseda vastavalt reeglitele ja olla mingis äärmuses - tulises konkurentsis annab mitme portfelliga osalemise eelise nende ees, kes mängivad ühe portfelliga,“ sekundeeris Meidlale ka Talpsepp. „2005. aastal oli mul vaid üks portfell, kuigi oli lubatud mitu, olin liidripositsioonil konservatiivsem ja lõpuks sain 4. koha,“ meenutas ta varasemaid õppetunde ja lubas, et seekord võit tema puhul sama asja taha ei jää.

Ka Talpsepa hinnangul on aktsiamäng pikk ning seetõttu võib suures konkurentsis nii mõnigi portfell õhku lennata. „Kuna selles aktsiamängus oli lubatud teha mitu portfelli, siis nii mina kui Lauri seda kasutasime,“ sõnas ta. „Me oleme inimesed, kes tahavad, et kellelgi ei oleks eelist meie vastu – vastase võimalikud eelised tuleb minimaliseerida,“ rõhutas Talpsepp.

Selle aasta aktsiamängult ootab Talpsepp eelkõige põnevust. „Võidab targim, agressiivseim või see, kellel rohkem veab,“ oli ta veendunud. „Rohkem portfelle, rohkem jõudu riskida!“

Hetkel kuum