Pille Ivask • 4. november 2017 • 2 min
Jaga lugu:

Eksperdi 6 soovitust miljonäriks saamiseks

Eurod.  Foto: Postimees/Scanpix

Ülirikaste majanduskäitumist uurinud Tom Corley tõdeb, et rikkaks saamise puhul pole niivõrd oluline, kui palju sa teenid, vaid kuidas sa oma teenituga ümber käid.

Corley, kes on kirjutanud raamatu "Rich Kids: How to Raise Our Children to Be Happy and Successful in Life" (“Rikkad lapsed: kuidas kasvatada lapsi nii, et nad oleksid elus õnnelikud ja edukad”), tõdeb, et soovitab kõigil järgida 80-20 skeemi. Viimane tähendab, et 20% oma sissetulekust paned sa kõrvale ning 80% kulutad ära. “See on väga lihtne reegel. Ja siin pole vahet, kui palju palka sa saad,” lisas ta.

“Kui sa pead 80-20 reeglist kinni, säästad sa tegelikult palju raha ning sul õnnestub koguda päris palju enne, kui pensionile lähed,” soovitab Corley.

Corley analüüsis oma viis aastat kestnud uuringus 233 rikka ning 128 tagasihoidliku sissetulekuga inimeste majanduskäitumist. “Ma mõistsin, et rikkaks saamine ei sõltu niivõrd sellest, kui palju sa teenid, vaid sellest, kui palju sa alles hoiad,” ütles ta.

6 soovitust

Lähtuvalt oma uuringu tulemustest, annab Corley 6 soovitust, mida võivad järgida kõik: nii noored kui vanad, nii madalama kui kõrgema sissetulekuga inimesed.

Ära kuluta eluasemele rohkem kui 25% oma netosissetulekust. Siinkohal pole vahet, kas sa üürid oma elamist või maksad pangalaenu.Ära kuluta igakuiselt rohkem kui 10% oma sissetulekust meelelahutusele. Selle alla käivad nii striimimiskanalite kuutasud kui ka väljas söömas käimine. Viimase puhul soovitab Corley, et kui sa restorani külastad, söö enne kodust lahkumist midagi. Kuna ooteajad on söögikohtades reeglina pikad, kipuvad inimesed tegema mõttetuid kulutusi ning raiskama palju raha suupistetele.Ära kuluta rohkem kui 5% oma netosissetulekust autolaenule või –liisingule.Väldi krediitkaarte.Alusta investeerimisega.Hoia oma kulutustel silma peal ning planeeri oma oste targalt. Kirjuta suuremad ostud üles, et need oleksid sul nii-öelda silma all. Sealjuures märgi üles lisaks tavalistele kulutustele ka asjad, mida endale soetad. Ostad uue mantli? Märgi see endale eelarvesse, et teaksid, kuhu su raha läheb? Ostad uued saapad või soetad hoopiski lennupiletid? Tee seda sama.

Lõpetuseks märgib Corley, et isegi kui sa ei suuda korraga 20% sissetulekust kõrvale panna, ei tasuks meelt heita. Kõige olulisem on säästmise harjumust kujundada ning seda võib teha ka siis, kui paned 5 või 10 protsenti netosissetulekust kõrvale. Õige pea näed, kui hea tunde tekitab raha kõrvale panemine ning nii suudad sa ka rohkem säästa ning õpid oma kulutusi analüüsima ja planeerima.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt