Rein Kilk kohtus: kannatage

Harju maakohtus algas kohtuprotsess Rein Kilgi (vasakul), Neeme Raigi, Kaie Raigi ja Kristjan Oolo üle aasta alguses.   Foto: Andres Haabu
Marge Väikenurm • 28. november 2017 kell 13:58

Sel nädalal jätkus kohtuprotsess Rein Kilgi ja tema lähedaste üle. Kilk hoiab tagaplaanile, vältides kohtuasjast rääkimist.

Lõuna ringkonnaprokuratuur süüdistab Kilki ASi Pere maksejõuetuse põhjustamises. Esmaspäeval soovis juhtivprokurör Kairi Kaldoja oma süüdistuskõnes Kilgile reaalset vanglakaristust. Karistus ulatuks aasta ja kuue kuu pikkuse vangistuseni, millest tuleks Kilgil vanglas kohe ära kanda üks kuu. Ühtlasi leidis prokurör, et lisakaristusena ei tohiks Kilk kolm aastat äriühinguid juhtida.

Teisipäevasel istungipäeval, mil keskenduti kohtualuste kaitsjate umbes 150 lehekülje pikkuse kõne kuulamisele, oli Kilk ajakirjanikule kommentaaride jagamisel tõrges. Küsimusele, mida Kilk arvab sellest, et prokurör talle vanglakaristust tahab, vastust ei tulnud.

„Minule ei ole veel sõna antud (istungil – toim). Kui prokurör sõna võtab, ei tähenda, et mina peaksin hakkama nüüd ajakirjanduse kaudu kohtuasju klaarima enne, kui need on jõudnud lõpule. Kannatage,“ kostis Kilk. „Veeretage ennast siia kohale ja kuulake seda juttu.“

Süüdistatavate ring koomal

Läinud suvel selgus, et prokuratuur süüdistab Rein Kilki, Karl Liivapuud ning Kaie ja Neeme Raigi ASi Pere pankroti põhjustamises. Kristjan Oolol lasub süüdistus pankrotile kaasaaitamises.

Kui varem istus süüdistatavate pingis ka Kilgi pikaaegne tuttav Karl Liivapuu, siis nüüdseks on olukord muutunud – Liivapuu pääses, sest tema osas lõppes asi oportuniteediga, kuid ta pidi maksma riigi tuludesse 10 000 eurot. Liivapuu andis enne seda jaanuarikuisel istungil tunnistusi Kilgi ja tema lähedaste vastu.

Kuidas Kilk suhtub sellesse, et tema elukaaslane Kaie Raig ja viimase isa Neeme Raig peavad temaga kohtu all olema? „Kas te ei saanud aru, mida ütlesin teile eesti keeles? Tulge kohale, te kuulete sellest kõigest siis, kui antakse mulle sõna,“ ütles Kilk.

Prokurör taotles Neeme Raigile rahalist karistust 5106 eurot, Kaie Raigile 1800 eurot ja Oolole 4479 eurot.

„Alusetu“

Ka Neeme Raig ei öelnud, mida prokuröri küsitud karistuse kohta arvab. „Hea meelega ei kommenteeriks,“ sõnas ta ja küsimusele, miks ta eelistab seda mitte kommenteerida, vastas Raig napilt: „Alusetu.“

Selle nädala teisel kohtuistungil selgus kaitsjate kõnest peamiselt, et kui prokurör näeb oma süüdistuses selget maksejõuetuse põhjustamist, siis süüdistatavate advokaadid leiavad, et tegemist oli hoopis päästeoperatsiooniga.

Süüdistus kirjeldab, et kui AS Pere sattus 2011. aasta lõpus ja 2012. aasta alguses makseraskustesse, otsustasid Pere nõukogu liikmed Rein Kilk, Kaie Raig ja Karl Liivapuu luua tütarfirma Pere Pagar.

Kristjan Oolole juhtida läinud tütarfirmasse viidi üle kõik kinnistud ja kaubamärgid. Nii sõlmis ASi Pere juhatuse liige Neeme Raig Pere Pagariga, mida esindas Oolo, kolme kinnistu ja kaubamärkide müügilepingu summas 1,6 miljonit eurot. Perele tekitati kahtlustuse järgi kahju 2,8 miljonit eurot.

Lepingu põhjal pidanuks Pere Pagarile üle minema ASi Pere kohustused DnB Nord Panga ees 1,6 miljoni euro ulatuses, kuid seda ei juhtunud. Pere Pagar rentis kinnistud süüdistuse järgi edasi. Nimelt sõlmisid firma juhatuse liige Kristjan Oolo ja OÜ Linerel kümneks aastaks rendilepingu.

Ekspertiisi küsimus

Tänasel istungil tõstatasid kaitsjad kohtus muu seas teemaks, et kaubamärkide väärtuse kohta pole prokuratuur esitanud tõendeid. „Mõistlik on, kui prokurör tellib ekspertiisi, aga seda ei tehtud, ja seda ei tehtud seepärast, et tulemus ei oleks olnud sobiv,“ väitis kaitsjate kõne. Lisaks viidati, et prokuratuur on jätnud kaubamärkide võimaliku väärtuse vahemiku liiga laiaks, see ulatub 50 000 kuni 200 000 euroni.

Prokuratuuri esitatud tõenditele tuginedes oli AS Pere prokuröri sõnul varade võõrandamise ajal maksejõuetu. „Selle asemel, et esitada pankrotiavaldus, loodi tütarettevõtted, panustati nendesse rahaliselt ja seejärel võõrandati kogu vara neile. ASile Pere jäid vaid nõuded ostjatelt, mille tasumiseks aga vara ASil Pere enam ei olnud,“ ütles Kaldoja.

Hetkel kuum