Kristjan Pruul • 5. veebruar 2018 kell 9:43

HKScan läbirääkimiskohta streikijatega ei näe

Rakvere lihakombinaat  Foto: Julia-Maria Linna

Kuna HKScan Estonia otsustas täiendavat palgakokkulepet mitte pakkuda, siis alustavad Rakvere lihatööstuse töötajad homme tähtajatut streiki.

”Kahjuks ei ole me näinud ametiühingu poolt mingit mõistmist või tahtmist kokkulepet saavutada," vastas HKScan Estonia juhatuse esimees Anne Mere küsimusele, kas on veel lootust enne streiki ühisele arusaaamisele jõuda. Ametiühingu esindajad ütlesid veel täna hommikul, et kokkuleppega saaks streigi ka ära jätta. 

Lisaks pikettidele Tartus ja Pärnus soovisid ametiühingud korraldada pikett ka Rakveres lihakombinaadi juures. Nüüd on ametiühingute väitel, aga HKScan paigaldanud sinna uued keelumärgid, mille eesmärk on piketi toimumise keelamine kombinaadi juures.

 

Äsjapaigaldatud liiklusmärgid Rakvere lihakombinaadi juures  Foto: Foto: Risto Raudkivi (IMTAL)

"Ettevõte ilmselt tegutseb selle vastu, et me saaksime siin piketi korraldada, nendest märkidest eemal piketi korraldamine ei ole võimalik, sest seal on maantee, see on lihtsalt ohtlik," ütles tööstustöötajate ametiühingu juhtorganisaator Risto Raudkivi.

HKScani kinnitab omalt poolt, et piketti keelata ei kavatseta. ”HKScan Estonia territooriumile paigaldati tõepoolest täiendavad sildid, mille eesmärk on territooriumi märgistada. Kuna ametiühing on kinnitanud avaliku ja õiguskorra tagamise koosoleku ajal, siis ei pea me vajalikuks antud koosoleku takistamist,” selgitas Anne Mere.

Täpne streikijate hulk selgub ametiühingute kinnitusel homme hommikult. "Praegu on raske kindlalt öelda, kui palju ühineb, sest kõik võib muutuda, ei saagi teiste eest öelda, kes otsustab, et saab kaasa lüüa, kellel see ei ole võib-olla võimalik," ütles Arhangelski. Arvestatud on 100-150 või rohkema inimesega, teiste seas on katlamaja töötajad öelnud, et ollakse valmis kaasa lööma, teised osakonnad veel mõtlevad, kes toetavad streigil osalemisega, kes muul viisil.

HKScani Soome emafirma ametiühing jälgib tegevust väga pingsalt ja nendega peetakse igapäevast suhtlust, kinnitas Arhangelski. "Nad on valmis siinset tegevust toetama ning survestama ka ettevõtte juhtkonda Soomes, kuid see sõltub juba täpsemalt meie inimestest ja homme algavast siinsest tegevusest," lisas ta.

Teised ametiühingute haruliidud on lubanud Rakvere streiki toetada nii rahaliselt streigifondi panustades kui ka pikettidel osalemisega. Toetusstreikide kohta praegu kindel teave puudub. Pikette korraldatakse homme hommikul Tartu kesklinnas ja Pärnus Martensi väljakul, lisaks algab teisipäeval pikett Rakveres lihatööstuse juures, mis kestab kuni streigi lõpuni.

Industriaal- ja Metallitöötajate Ametiühingute Liit (IMTAL) on andnud HKScani kontserni kuuluvale Rakvere lihakombinaadile teada, et 6. veebruaril algab töötajate tähtajatu streik, millega nõutakse tapamaja töötajate põhipalga tõstmist 16 protsendi võrra alates 1. veebruarist ja lisaks 16 protsenti põhipalga tõstmist 1. juulist. Lisaks nõutakse, et tulemuspalga arvestamist ei muudeta.

Streigiteatele eelnes oktoobris palganõudmiste toetamiseks veel organiseerimata töötajate tööseisak. Ettevõte nimetas streiki ebaseaduslikuks ning vallandas 27 streikinud töötajast kolm. Sellele järgnenud läbirääkimistel ametliku lepitaja juures töötülile lahendust ei leitud.

Hetkel kuum