Äripäev • 14. veebruar 2018 kell 6:15

Tallinna Sadama aasta: vähem kaupa, rohkem reisijaid

Tallinna Sadam  Foto: Andres Haabu

Tallinna Sadama mullune kaubamaht oli 19,2 miljonit tonni, reisijate arv saavutas rekordilisel 10,6 miljoni reisija taseme ning tulud kasvasid 121,3 miljoni euroni, teatas riigiettevõte.

ASi Tallinna Sadam eelmise aasta auditeerimata tegevus-ja majandustulemuste kohaselt suurenes ettevõtte sadamaid läbinud reisijate arv 4%, kaubamahud vähenesid 5%, ettevõtte tulu kasvas 121,3 miljoni euroni ja puhaskasum oli 26,4 miljonit eurot.

Eelmisel aastal liikus läbi Tallinna Sadama sadamate 19,2 miljonit tonni kaupa, mis oli võrreldes eelmise aastaga 5% vähem. Sadamates teenindatud reisijate arv suurenes eelmise aastaga võrreldes 4 % ja saavutas rekordilise 10,6 miljoni taseme.

Tallinna Sadama nõukogu esimehe Aare Targa sõnul tõi kabamahu languse vedellasti vähenemine, kõikide teiste lastiliikude mahud kasvasid; reisijate arvu rekordi taga oli nii Helsingi kui ka Stockholmi liini reisijate arvu kasv.

„Reisijate arvu kasv annab Tallinna Sadamale põhjust rõõmustamiseks juba kümnendat aastat järjest. Jätkuvalt on kõige populaarsem laevaliin Tallinn-Helsingi, kus reisis aasta jooksul kokku 8,83 miljonit inimest. Esmakordselt ületas eelmisel aastal Tallinna-Stockholmi liini reisijate arv miljoni piiri. Kruiisilaevad külastasid Tallinna Sadama sadamaid 316 korda ja tõid Eestisse 566 tuhat turisti,“ selgitas Tark.

Mandri ja suursaarte vahelises reisijateveos teenindas Tallinna Sadama tütarettevõte TS Laevad esimesel opereerimisaastal 2,23 miljonit reisijat ja 950 000 sõidukit.

Auditeerimata andmetel moodustasid Tallinna Sadama kontserni 2017. aasta tulud 121,3 miljonit eurot ehk 18% enam, kui aasta varem. EBITDA ehk kasum enne intresse, makse ja kulumit oli 67 miljonit eurot, mis oli aasta varasemast 1% suurem. Aasta kokkuvõttes oli kontserni puhaskasum 26,4 miljonit eurot ehk 33% vähem kui aasta tagasi.  

Eelmisel aastal kandis ettevõte aegade suurima dividendimaksena riigi eelarvesse 48 miljonit eurot, millele lisandus tulumaksukulu summas 12 miljonit eurot.

Targa sõnul tulenes Tallinna Sadama kontserni aastatulude kasv parvlaevaliikluse kui uue ärivaldkonna lisandumisest. Puhaskasumi vähenemise põhjustasid eelkõige tulumaksukulu riigile makstud rekorddividendidest kui ka jäämurdja Botnica allahindlus 6 miljoni euro võrra. 

Tallinna Sadama kontserni kuuluvad lisaks emaettevõttele veel tütarettevõtted TS Laevad ja TSShipping.

Hetkel kuum